Bu haber -- 4 emmu 13:06:40 Tarihinde eklenmiştir.

Sıcaklar arttı, uzmanlar uyardı: “çocuklara dikkat”

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcaklar artarken, uzmanlar da çocuklar konusunda aileleri uyararak dikkatli olunmasını istedi.

Sıcaklar arttı, uzmanlar uyardı: “çocuklara dikkat”

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sıcağa maruz kalan çocuklara uzmanlardan uyarı geldi. Yaz mevsiminde çocukların giyimine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında çocuk ve bebeklerin dışarıya çıkarılmaması gerektiğini vurguluyor.

Aksaray Şammas Vehbi Ekecik Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erhan Kırlı, yaz mevsiminde çocuklara ve bebeklere sıcak geçebileceğini belirterek, sıcaklara karşı çocukların korunması gerektiğini söyledi. Sıcak havalarda çocuk ve bebeklere açık renkli kıyafetlerin giydirilmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Erhan Kırlı, "Yazın çocuklarda kıyafet seçiminde en önemli unsur çocuğun rahat edebileceği ve güneşten koruyacak kıyafetler seçmek. Biz hava alan, terlemeyen, pamuklu kumaşlardan yapılmış kıyafetleri öneriyoruz. Çünkü bu kıyafetler olmazsa sentetik karışımlı, kimyasal boyalı kıyafetler olursa bu terlemeyi artırır ve çeşitli deri hastalıklarına sebep olabilir. Biz ebeveynlere çocukları için yaz aylarında açık renkli ve pastel tonlarda giysiler tercih etmelerini öneriyoruz. Çünkü aşırı parlak renkler bebeklerde huzursuzluğa, koyu renklerde bildiğimiz gibi güneş ışığını kendisine çektiği için terlemeye sebep oluyor. Güneş ışınlarından korunmasını özellikle ailelere öneriyoruz. Saat 10.00 ile 16.00 arasında gölgede kalmalarını veya dışarı çıkacaklarsa da yüksek koruma faktörlü kremler kullanmalarını öneriyoruz" dedi.

Vatandaşlar ise sıcaklarda çocuklarına dikkat ettiklerini belirterek, hava alabilecek kıyafetler giydirdiklerini ve genellikle şapka kullandıklarını söylediler.

Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
33°C / 20°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
05:55
Güneş
07:21
Öğle
12:36
İkindi
15:14
Akşam
17:38
Yatsı
18:58
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?