AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-12-2019 10:05

Aksaray'ı bizden daha iyi tanıyan kadın: BELL

Gertrude Margaret Lowthain Bell ya da dünyanın onu tanıdığı ismi ile Gertrude Bell. Kimine göre 'Çöl Kraliçesi' kimine göre pasta keser gibi ülke bölen kadın. Meslekleri arasında en bilindikleri arkeolog, dağcı, coğrafyacı, yazar, gezgin ve ajanlık da var!

Aksaray'ı bizden daha iyi tanıyan kadın: BELL

14 Temmuz 1868'de İngiltere'nin Durham Country kentinde dünyaya gelen Bell 12 Temmuz 1926'da intihar ederek hayatına son verdi. Kendi isteği üzerine cenazesi Bağdat'ın Bab-El Sharji kentine gömüldü. Kadınların nadiren üniversite eğitimi aldığı yıllarda Bell, Oxford Üniversitesinde Tarih okuyarak birincilikle mezun olan ilk kadın oldu.

Mezuniyet sonrası dünyayı gezme kararı alan Bell, dağcılıkla da ilgilendiği için İsviçre'de Alplere de tırmandı. Alplerin en yüksek zirvesine tırmanan Bell, çıkan fırtınada beline bağlı bir iple 53 saat boyunca bir yamaçta asılı kalan 3 kişiden birisiydi. Ve hayatta kaldı. Bu yüzden Alplerin zirvesinden biri olan 'Gertrudspitze' adı Bell'den gelmektedir.

Bell'in Türkiye yazınında 'Türkiye'yi sevmeyen İngiliz casusu' olarak tanımlanmasının sebeplerinden biri de sevgilisi Binbaşı Dick Doghyt-Willie'nin Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybetmesidir.

Gezdiği her yerde arkeolojik kazı yapan Bell'in çok kapsamlı da bir fotoğraf günlüğü var. Newcastle Unıversity arşivinde yayınlanan fotoğraflara bakılırsa bugünkü Türkiye sınırlarını ve aynı zamanda Aksaray'ı karış karış gezmiş. Gezme amacı da Anadolu ve Türkiye'nin her köşesinde bulunan Kilise ve Manastırlar.

At üzerinde belli bir yere kadar gelen Bell Hasan dağının da zirvesine çıkıp çeşitli fotoğraflar almıştır. Keçi kalesi, Karaca dağ ve Hasan dağ arası yaylalar, Ihlara Vadisi, Ana tepe, Helvadere, Viranşehir, Han Manastırı, Boz Dağ (kilise),  Hasan Dağ Kaya Zirvesi,  Karaca Kale,  Ihlara, St Gregory Mağarası, Gelveri, Kızıl Kilise, Ala Kilise, Kara Gedik Kilise, Çanlı Kilise, Aksaray Ovası, Aksaray Karamanoğlu Cami (Ulu Cami), Eğri Minare, İbrahim Bey Medresesi, Sultan hanı, Obruklar ve Konya Ovası da dahil her yeri adım adım gezip fotoğraflamıştır. Temmuz 1907'de belki de sadece bir ay kadar bir sürede Aksaray'ın bütün tarihi yerlerinde ayak izi bulunan Bell uygun bulduğu yerlerde kazı çalışması da yapmıştır. Belki de Aksaray'ın belli bölgelerinin çekilen ilk fotoğrafları Bell'in albümünde olabilir. Ne için gezdi amacı neydi bunu bilmemiz mümkün değil ve tabi tarihi güzelliklerimizden neler aldı götürdü hiç bilemeyeceğimiz de aşikâr. Aksaray gezisinde yine Aksaray halkından rehberler götüren Bell'in ismi bilinen iki Aksaraylı rehberleri ise İlyas ve Umar Ali'dir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA