Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-12-2019 10:05

Aksaray'ı bizden daha iyi tanıyan kadın: BELL

Gertrude Margaret Lowthain Bell ya da dünyanın onu tanıdığı ismi ile Gertrude Bell. Kimine göre 'Çöl Kraliçesi' kimine göre pasta keser gibi ülke bölen kadın. Meslekleri arasında en bilindikleri arkeolog, dağcı, coğrafyacı, yazar, gezgin ve ajanlık da var!

Aksaray'ı bizden daha iyi tanıyan kadın: BELL

14 Temmuz 1868'de İngiltere'nin Durham Country kentinde dünyaya gelen Bell 12 Temmuz 1926'da intihar ederek hayatına son verdi. Kendi isteği üzerine cenazesi Bağdat'ın Bab-El Sharji kentine gömüldü. Kadınların nadiren üniversite eğitimi aldığı yıllarda Bell, Oxford Üniversitesinde Tarih okuyarak birincilikle mezun olan ilk kadın oldu.

Mezuniyet sonrası dünyayı gezme kararı alan Bell, dağcılıkla da ilgilendiği için İsviçre'de Alplere de tırmandı. Alplerin en yüksek zirvesine tırmanan Bell, çıkan fırtınada beline bağlı bir iple 53 saat boyunca bir yamaçta asılı kalan 3 kişiden birisiydi. Ve hayatta kaldı. Bu yüzden Alplerin zirvesinden biri olan 'Gertrudspitze' adı Bell'den gelmektedir.

Bell'in Türkiye yazınında 'Türkiye'yi sevmeyen İngiliz casusu' olarak tanımlanmasının sebeplerinden biri de sevgilisi Binbaşı Dick Doghyt-Willie'nin Çanakkale Savaşı sırasında hayatını kaybetmesidir.

Gezdiği her yerde arkeolojik kazı yapan Bell'in çok kapsamlı da bir fotoğraf günlüğü var. Newcastle Unıversity arşivinde yayınlanan fotoğraflara bakılırsa bugünkü Türkiye sınırlarını ve aynı zamanda Aksaray'ı karış karış gezmiş. Gezme amacı da Anadolu ve Türkiye'nin her köşesinde bulunan Kilise ve Manastırlar.

At üzerinde belli bir yere kadar gelen Bell Hasan dağının da zirvesine çıkıp çeşitli fotoğraflar almıştır. Keçi kalesi, Karaca dağ ve Hasan dağ arası yaylalar, Ihlara Vadisi, Ana tepe, Helvadere, Viranşehir, Han Manastırı, Boz Dağ (kilise),  Hasan Dağ Kaya Zirvesi,  Karaca Kale,  Ihlara, St Gregory Mağarası, Gelveri, Kızıl Kilise, Ala Kilise, Kara Gedik Kilise, Çanlı Kilise, Aksaray Ovası, Aksaray Karamanoğlu Cami (Ulu Cami), Eğri Minare, İbrahim Bey Medresesi, Sultan hanı, Obruklar ve Konya Ovası da dahil her yeri adım adım gezip fotoğraflamıştır. Temmuz 1907'de belki de sadece bir ay kadar bir sürede Aksaray'ın bütün tarihi yerlerinde ayak izi bulunan Bell uygun bulduğu yerlerde kazı çalışması da yapmıştır. Belki de Aksaray'ın belli bölgelerinin çekilen ilk fotoğrafları Bell'in albümünde olabilir. Ne için gezdi amacı neydi bunu bilmemiz mümkün değil ve tabi tarihi güzelliklerimizden neler aldı götürdü hiç bilemeyeceğimiz de aşikâr. Aksaray gezisinde yine Aksaray halkından rehberler götüren Bell'in ismi bilinen iki Aksaraylı rehberleri ise İlyas ve Umar Ali'dir.

NELER SÖYLENDİ?
@
Andreas 2 hafta önce
I don't know what I want to do after university http://auto-ren.ru/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com We all need a little black dress in our wardrobe that we can pull out at any given moment and on short notice. It should work for dates, a girls' night out, a smart event and with a multitude of different shoes, jewellery and bags. And it looks like Scarlett has found the perfect one. Look no further, her bodycon number fits the bill.
Rachel 2 hafta önce
Where do you come from? http://www.sinfronteras.edu.co/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Maria Carmela is quick to stress that this is not simply about death threats and the mafia: it is about a crippling economic and bureaucratic vacuum that has left her powerless to see through any of her plans.
Keneth 2 hafta önce
Not available at the moment http://cosmicdiary.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom On Wednesday, business was so scarce one customer had threeattendants, each of them offering "Can I help you?" in chorus.This makes store manager Vanessa Banderas nervous about herworkers' jobs, and her own.
Willard 2 hafta önce
I'm sorry, she's http://tup.km.ua/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com A one-out walk by pinch-hitter Xander Bogaerts and a two-out single by Jacoby Ellsbury put runners at the corners. In came Joel Peralta, the usually reliable setup man, but the righthander immediately unleashed a wild pitch that allowed Boston to tie the game and left Ellsbury only 90 feet from a Boston lead.
Dexter 2 hafta önce
Will I get travelling expenses? https://tvup.ph/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com “Then we started to run and there was a second explosion, which knocked us on the ground,” added Malakia, of Elizabeth City, N.C., who said she hid in a store for more than four hours before being rescued by American and Kenyan security forces.
vrbdlpcistb 1 ay önce
rmbtyS cavnbhdbruja, [url=http://alscamittkpp.com/]alscamittkpp[/url], [link=http://tazkomgsiglf.com/]tazkomgsiglf[/link], http://wmbvknhhffci.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA