AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-12-2019 10:20

Aydoğdu'dan İnsan Hakları Günü açıklaması

Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Aydoğdu mesajında şu ifadelere yer verdi; “Bugün, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin kabul edilişinin 71. yıldönümünü kutluyoruz. İnsan haklarını ortak temel ilkeler çerçevesinde evrensel düzeye taşıyan bu beyanname, bugün de dünyanın her köşesindeki milyonlarca insanın umudu ve güvencesi olmaya devam etmektedir.

Aydoğdu'dan İnsan Hakları Günü açıklaması

İnsanı cemiyet içinde bir fert olarak düşündüğümüz anda bir arada yaşamanın gerektirdiği haklar ve mesuliyetler devreye girer. Ve bu haklar ve mesuliyetlerin çerçevesini teşkil edip hayata geçirecek olan ferdiyet, bir başka insanın hududunda başlar. Dahil olduğumuz medeniyet dairesinde bu haklar ve mesuliyetler, insanı eşref-i mahlukat yapan bilgiden ayrı düşünülemez. “Hak ve mesuliyet” birlikte düşünülür ve bütün insanların eşit yaratılmış olduğu fikriyle anlam kazanır.

Biliyoruz ki insan olarak doğan her varlık, evrensel kabul gören insan haklarına sahiptir. Bu haklar, devletin bahşettiği değil her insanın doğuştan sahip olduğu devletin onayına ihtiyaçları olmayan haklardır. Devletin buradaki rolü sadece o hakların teminatıdır.

Devletimiz ve milletimiz nezdinde “İnsan Hakları” hassasiyeti her zaman bizim temel hassasiyetlerimiz arasındadır.  Bu duyarlılığı hayata geçirirken de başvuru kaynaklarımız sadece uluslararası sözleşmeler değil bunların yanında kendi tarihimiz ve değerlerimizdir; usulümüz de milletimizin iradesini devletin katına aktarabilme kabiliyeti yani demokrasimizdir.

Ülkemiz, devleti ve milletiyle, gerek kendi toprakları içinde gerekse bölgesinde huzurun, istikrarın, güvenin tesisi için, insan onuruna yakışan evrensel değerlere dayalı bir sistemin kök salmasını sağlamak gayesiyle, var gücüyle çalışmaya devam edecektir.

Yakın ve kardeş coğrafyalarda yaşananlar an be an takip edilerek değerlendirilmektedir. Milletimizin ma'şeri vicdanı “Hilal”in aşina olduğu bütün coğrafyaları kalbiyle takip etmekte unutulmayanlar sütununa kaydetmektedir. Bu çerçevede Doğu Türkistan'da yaşanan acılar, Uygur Türkleri ve diğer Müslüman kardeşlerimize karşı uygulanan insan haklarına aykırı politikalara da milletimiz ve devletimiz göz yummayacak ve Doğu Türkistan Türklüğünün varlığını koruması için bu konunun takipçisi olacaktır.

Bu düşüncelerle İnsan Hakları Günü'nün dünyanın her yerindeki mazlumlar ve mağdurlar başta olmak üzere tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyor, aziz milletimizin ve tüm dünya toplumlarının 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü'nü tebrik ediyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA