Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 14-12-2019 10:10

Bitpazarına Nur yağıyor

Eski ismiyle bitpazarı şimdiki ismiyle ikinci el eşya satış noktası. Kullanmadığımız eşyaları çöpe atmak yerine ihtiyacı olanlara daha uygun fiyatlarla satışa sunduğumuz yerler yeniden canlanmaya başlıyor. Semt pazarlarında en çok rağbet gören yerler ikinci el eşyaların satışının yapıldığı tezgâhlar.

Bitpazarına Nur yağıyor

Aksaray'ın semt pazarlarından olan Salı pazarına yolunuz düşerse ikinci el eşya satanları mutlaka görürsünüz, eminim birçoğunuz görmüştür de. Elektrikli aletlerden elektronik eşyalara, mutfak eşyalarından bahçe aletlerine kadar aradığınız her şeyi bir arada bulabileceğiniz bitpazarına hoş geldiniz. Herkese ve her keseye hitabeden eşyalar var bu tezgahlarda.

En çok da ekonomik sıkıntıların yaşandığı dönemlerde halkın imdadına yetişen bit pazarları aynı zamanda geri dönüşüm noktalarıdır. Eski bir radyoyu, televizyonu ya da bir aleti buralarda satış yapan tezgahtarlara getirip satarak atmaktan kurtulur, cüzi bir miktarda olsa bütçenize katkı sağlarsınız; diğer taraftan yenisine çok para harcamaktansa işinizi görecek ikinci el bir eşyayı buradan alarak da paranızın büyük bölümünün cebinizde kalmasını sağlarsınız. Tüketim ekonomisinin hâkim olduğu yerlerde israf kol gezerken, üretim ekonomisi hiçbir şeyi israf etmemeyi öğütler. İşte bu sebeple eskiden daha yaygın olan bit pazarlarını günümüzde bulmak zorlaştı. Gerçi artık teknolojinin imkanlarıyla daha geniş alana hitap edebilen ikinci el eşya siteleri oluşturuldu, gelin görün ki buralar da maalesef ikinci el ev eşyası satan yerler gibi sıfırından biraz ucuz hatta sıfırından pahalıya satışların yapıldığı yerler haline gelmiş. Halbuki bit pazarının sloganı 'atma! artık değer yarat' iken ikinci el eşya satıla platform ve mağazaların sloganı 'ucuza alalım, yenisinden pahalıya satalım' olmuş.

“Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı” atasözümüzü hemen hepiniz duymuşsunuzdur, ancak atasözünde verilen mesajdan bağımsız aslında birçok şeyin eskisi makbuldür hepimiz biliriz. Yıllanmış şarabın güzelliğine vurgu yaparak “şarap gibi” deyimini kullanırız mesela. Antika diye ifade ettiklerimiz de aslında eski eşyalar değil mi? Babannemizden kalan eski bir kilimi, dedemizden kalan bir tabakayı ya da çakıyı küflerinden arındırıp evimizin en güzel köşesinde saklamıyor muyuz hatta bizden sonrakilere miras olarak bırakmıyor muyuz? Elbette eşyanın değerini çoğu zaman imal edilişinde kullanılan malzeme ve işçilik belirler ama bazı eşyalara değer bile biçemezsiniz, işte kalandan bir parça bir hatıra olan eşyanın değerini bırakan belirler. Bit pazarlarında da vardır öyle eşyalar. İkinci kuşak, üçüncü kuşak torunlar için artık unutulmuş dede ve nenelerinden kalan işe yaramaz ve evde fuzuli yer işgal eden bu eşyaları getirip atıverirler bu tezgahlara. Eğer biraz dikkatli bakarsanız tüm hatıraları çözersiniz.

Gezerken kalabalıktan bir türlü yaklaşmaya fırsat bulamadığım tezgahlara uzunca süre geriden baktım, her şey vardı ve bir ara bulduğum boşluktan sokulup tezgâhın önüne bağdaşımı kurdum. Tek tek bakmam mümkün değil, o kadar çok eşya var ki ne vaktim yeterdi ne de gözüm seçerdi, ilgimi çeken eşyaları incelemeye başladım bende. Dededen kalan tabakayı gördüm, heyecanla elimi uzatıp içini açtım. Sararmış gitmiş sigara kağıtları ve bir de not vardı, belli ki satan gibi alanda merak edip açmamış içini. Notu alsam tabakayı koysam ayıp olur gibi geldi, bende 5 lira uzatıp aldım tabakayı. İçimde tarifi imkânsız bir merak ve heyecanla münasip bulduğum bir köşeye çekildim ve tabayı açıp içindeki notu aldım. Eminim sizlerde merak ediyorsunuz 'acaba tabakanın içinden çıkan notta neler yazıyor' diye.

Sizlerle tabakanın içinden çıkan notta neler yazdığını paylaşacağım elbette ama şimdi değil. Bir sonraki 'Tabakadan Notlar' başlıklı yazımda hem tabakadan çıkan notu aktaracağım hem de bir başka sürpriz daha yapacağım. Şimdilik esen kalın ve bit pazarına gitmeyi sakın unutmayın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Jane 2 hafta önce
Enter your PIN http://cmpc.org.ar/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Gen Abdel-Fatah el-Sissi, who led the coup against Morsi after days of mass protests against his rule, has called for a show of popular support for his anticipated crackdown on Morsi's supporters and radical Islamists loyal to the deposed leader who have been attacking security forces in the strategic Sinai Peninsula.
Darrel 2 hafta önce
How many more years do you have to go? http://cepabosquet.es/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Many traders said they were inclined not to have any significant dollar positions before the Fed decision, which one London-based trader described as "a bit of a lottery". Month-end flows influence currency movements, however.
Pedro 2 hafta önce
It's funny goodluck https://pdf-accessible.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Florence Shih, of Alibaba Group's international corporateaffairs department, said in an email to Reuters that the Post'sversion omitted a phrase that made it clear Ma was not referringto the Tiananmen crackdown but rather to his decision to ask forthe resignation of Alibaba.com CEO David Wei in 2011 after arise in fraudulent transactions at the firm's website.
Alex 2 hafta önce
magic story very thanks https://chrisdifford.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com One57 was under construction when the Legislature okayed the tower and four additional Manhattan high-rises for the 421a benefits. No one wants to discuss how that happened, which is why sworn testimony would be helpful.
Pasquale 2 hafta önce
A law firm http://news.etown.edu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Hospitals are currently looking at ways to reduce the number of people who have to come back for additional care - something the U.S. government and economists say can be prevented to reduce overall healthcare spending.
knyjgbixguh 1 ay önce
5xGBpo tgyvdbfigttt, [url=http://kuoresrhhvuv.com/]kuoresrhhvuv[/url], [link=http://salcvyamswax.com/]salcvyamswax[/link], http://unzyvjgahafu.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA