AKSARAY
Giriş Tarihi : 31-12-2020 19:29

“Bu; Terörizmdir. Katliamdır…”

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Üyeleri yaptıkları basın açıklaması kadına cinayetleri ve kadınlara karşı uygulanan şiddeti kınadılar.

“Bu; Terörizmdir. Katliamdır…”

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu tarafından yapılan basın açıklaması ile kadın cinayetleri kınanarak şöyle denildi:

 

Aylin SÖZER...
Selda TAŞ...
Vesile DÖNMEZ...


29.12.2020 tarihinde, sadece bir günde, cinayete kurban verdiğimiz kadınlar. Üçü de sevgili, oğul veya başka şekilde, hayatlarına bir şekilde dokunmuş erkekler tarafından öldürüldü.


Kadına yönelik şiddetin en son noktası olan bu cinayetler, kadın cinayeti değildir. İnsan cinayetidir. Cinayet ifadesini dahi nitelemeye yönelten, iliklerimize işlemiş toplumsal cinsiyet kodlarının en şiddetli, en dehşetli görünümü olmuştur. Bu cinayetler uzun zamandır birer münferit olay olmaktan çıkmış, toplum sağlımızı, varlığımızı, geleceğimizi tehdit eden en büyük sorunumuz olmuştur.


Artık tek bir kadını dahi erkek şiddetine, cinnetine kurban vermek istemiyoruz. Artık bu ülkenin yetkili tüm organlarından etkili yasal düzenlemelerin yapılmasını, samimiyetle uygulanmasını, en önemlisi kadına yönelik eril tahakküm fikri ve hissi barındıran her türlü beyanat, davranış ve tutumdan vazgeçilmesini istiyoruz.


Bu bir terörizmdir, bu bir katliamdır, bu bir salgındır, bu en temel insan hakkı ihlalidir. Ülkemizdeki kadınların böylesine hunharca katilinin, vicdanımızca, aklımızca kabulü asla mümkün olmayacaktır. Zaman durdukça tüm varlığımızla, “kadınların yaşayabileceği bir dünya” kurma fikrimiz ve çabamız devam edecektir. Zaman durdukça cinsiyet eşitliğini, şiddetsiz dünyayı, eğitimi, yasaların ve uluslararası sözleşmelerin hakkıyla uygulanmasını haykırmaya devam edeceğiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA