Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 12-07-2020 12:43

Canlı Hayvan İhracatına Başladık

Geçtiğimiz yıllarda Tarımda olduğu gibi Hayvancılıkta da ciddi bir gerileme yaşayan Aksaray’dan yurtiçi ve yurtdışına canlı hayvan ihracatı başladı.

Canlı Hayvan İhracatına Başladık

Tarımsal üretimde Türkiye’de ilk 5’te yer alan ve nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’dan birçok ile ve Katar’a canlı hayvan ihracatları başladı. Türkiye genelinde birçok ile yaklaşık 200 bin canlı hayvan ihraç edilen Aksaray’dan Katar’a da yüzlerce hayvan ihraç ediliyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Aksaray Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, Türkiye’nin tarım ve hayvancılık potansiyelinin son derece yüksek ve verimli olduğunu belirterek, üretimlerin sadece ülke içinde değil, ülke dışında da özellikle Avrupa ülkelerine ihracının sağlanması gerektiğine dikkat çekti. Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte hayvan sevkiyatlarının arttığını vurgulayan Başkan Aktürk, “Kurban Bayramı yaklaşıyor. Yine bizim hem Aksaray’ımızın hem İstanbul, Ankara, özellikle Hatay, Mersin ve Adana gibi illerin kurbanlık ihtiyacının büyük bir çoğunluğunu Aksaray’dan biz karşılıyoruz. Oralara ihracatlar var. Çünkü Aksaray’ımız küçükbaş hayvancılık merkezi olma yolunda ilerliyor. İlimizde 450 bin anaç, toplamda 1 Milyon civarında hayvan varlığımız var. Bunun 500-550 bin tanesi her yıl doğan kuzular. Bu kuzular doğuyor, bunların yüzde 20’si damızlık kalıyor, yüzde 80’i de kesiliyor veya adaklık kurban olarak gönderiliyor. Diğer illere 200 bin civarında canlı hayvan sevkiyatımız var. Şu anda ülkemizden Katar’a da bir hayvan sevkiyatı var. Buradan Katar’a da hayvanlar gidiyor. Bazı illerden havalanan uçaklarla küçükbaş hayvan ihracatı var. Yurt dışına da ihraç etmeye başladık” dedi.

 

“Sadece kendimize değil, diğer ülkelerinde ihtiyacını karşılayacak potansiyelimiz var”

Sadece Türkiye’de tüketimle kalınmaması gerektiğine dikkat çeken Başkan Aktürk, “Zaten sadece Türkiye’de tüketimle bu iş olmaz. Eğer biz bir tarım ve hayvancılık ülkesi olacaksak gelişmiş ülkelere, Avrupa ülkelerine hayvanlarımızın etini veya canlı olarak ihraç etmek zorundayız. O yüzden Türkiye’deki küçükbaş hayvancılık veya büyükbaş hayvancılıktaki bulaşıcı hastalıklar noktasındaki sıkıntıları gidermek zorundayız. Sadece kendi kendimize yeten değil, diğer ülkelerinde et, süt ve hayvansal gıda ihtiyaçlarını karşılayacak ülke potansiyelimiz var. Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Sadece yurtiçi ihracatlar değil yurtdışı ihracatları da Türkiye’de hem tarımı, hem hayvancılığı çok önemli yere getirir diye düşünüyoruz. İnşallah diğer ülkelere de başlarsak biz hem Avrupa’nın hem Ortadoğu’nun hayvan ve et ihtiyacını karşılayacak potansiyelimiz var. Tarım Bakanlığımız genel merkezimiz de süreci görüşüyoruz. Tarım bakanlığımız bu stratejiyi, ihracat politikasını belirliyor. Ama dediğim gibi özellikle gelişmiş ülkelerin standartlarına ulaştırmamız lazım. Çünkü bu bulaşıcı hastalık noktasındaki sıkıntıların giderilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
Quentin 2 hafta önce
I'm sorry, I'm not interested http://lptq-jabar.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The princes and princesses of the Conde line from the 16th to early 18th century, are buried in the church facing the chateau and its chapel until the late 19th century, when it was given to the village of Vallery.
Kieth 2 hafta önce
Sorry, you must have the wrong number http://vncc.vn/en/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "My swing and my game does not feel far off from the levels that I was playing at this summer, but it is still a fraction off. It just needs to kind of click. I'm optimistic that (on) back nine, that it may have done that."
Irving 2 hafta önce
US dollars https://fkzeljeznicar.ba/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Fed Chairman Ben Bernanke said last month the central bank would start tapering its purchases later this year and would likely bring the program to a complete close by the mid-2014 if the economy progressed as it expected.
Errol 2 hafta önce
I'd like to tell you about a change of address https://styleup.ir/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The Republican response, delivered by Representative CathyMcMorris Rodgers, focused not on a possible shutdown but on thenext fight, over raising the government's borrowing authority,which runs out in mid-October.
Lowell 2 hafta önce
I wanted to live abroad http://awmc.unc.edu/wordpress/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "The suffering endured by this community and the sufferingthat is still ongoing has been truly incomprehensible," DanielLarochelle, a Lac-Megantic based lawyer who assembled the legalteam, said in a statement.
ehokpj 1 ay önce
ASzlMj vrpieihmrgdh, [url=http://sedouxhhbxyr.com/]sedouxhhbxyr[/url], [link=http://ytjflxfgteov.com/]ytjflxfgteov[/link], http://wzqvqpsizsei.com/
Стремись не к тому, чтобы добиться успеха, а к тому, чтобы твоя жизнь имела смысл. https://helloworld.com?h=ae135a4febea7d991e2177d5ebaed5d5& 5 ay önce
Стремись не к тому, чтобы добиться успеха, а к тому, чтобы твоя жизнь имела смысл. https://helloworld.com?h=ae135a4febea7d991e2177d5ebaed5d5&
Стремись не к тому, чтобы добиться успеха, а к тому, чтобы твоя жизнь имела смысл. https://helloworld.com?h=ae135a4febea7d991e2177d5ebaed5d5& 5 ay önce
Стремись не к тому, чтобы добиться успеха, а к тому, чтобы твоя жизнь имела смысл. https://helloworld.com?h=ae135a4febea7d991e2177d5ebaed5d5&
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA