Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 25-12-2019 10:18

“Demokrasiden Ödün Vermeyeceğiz”

Türkiye Barolar Birliği Bünyesinde bulunan 44 Baro Yönetimi tarafından imzalanan Kamuoyu Duyurusunda Hükümetin bazı konularda Şer-i Hukuk’u referans alarak Cumhuriyet’in en temel ilkesi olan Laiklik İlkesi’ni ihlal ettiği, Barolar olarak bu yanlışın düzeltilerek Demokrasiye sahip çıkılması konusunda sonuna kadar mücadele edileceği belirtildi.

“Demokrasiden Ödün Vermeyeceğiz”

14.12.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar" içeriğinde, Şer’i hukukun referans alınarak bunun da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe sokulması Hukukçuların tepkisine neden oldu.

Türkiye Barolar Birliği Bünyesinde bulunan 81 Barodan Aksaray Barosu’nun da içerisinde bulunduğu 44 ü konu ile ilgili bir Kamuoyu Duyurusu yayınladılar. Yayınladıkları duyuruda Cumhuriyet’in ve Demokrasi’nin temel ilkeleri ile oynanması karşısında sonuna kadar mücadelede kararlı olduklarını bildiren Barolar duyuruda şunları söylediler:

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın, "Cumhuriyet'in nitelikleri" başlıklı 2. Maddesi, “Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir.” hükmünü içermektedir.

Cumhuriyetimizin en temel unsurlarının başında gelen laiklik, dini kurallar ile devletin işleyişini sağlayan yasal düzenleme ve kuralların, yani din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını gerektirir. Laiklik; pozitif bilimin, evrensel hukukun, düşünce özgürlüğünün başlıca teminatıdır. Bu sebeple, tüm kural ve işlemlerin de laiklik ilkesine uygun düzenlenmesi şarttır. Aksi yöndeki tüm düzenlemeler, Anayasamıza ve Hukuk Devleti ilkesine aykırılık oluşturacaktır.

14.12.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından Faizsiz Finans Kuruluşlarının Denetimini Yürüten Denetçiler İçin Etik Kurallar" içeriğinde, Şer’i hukukun referans alındığı görülmektedir.

Şer’i hukuka dayalı referanslarla Etik Kurallar belirlenmesi, Anayasamızdaki laiklik ilkesine açıkça aykırı olduğu kadar, Cumhuriyet’in ruhuna, varlığına ve değerlerine de aykırıdır.

Devletin asli ve kurucu felsefesini korumakla yükümlü olanların böylesi kurallar koyması ve Resmi Gazete'de bu kuralların yayımlanması asla kabul edilemez.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her bir vatandaş, kendi inancı ve vicdani kanaatiyle değerlidir. Bu bilinçle, toplumsal kutuplaştırmayı artırıcı bu ve benzeri her türlü girişimden uzak durulması gerekmektedir.

Barolar olarak Cumhuriyet'in temel kazanımlarına, lâik ve sosyal hukuk devletine sahip çıkmayı sürdürerek, hukuk devleti ve demokrasiden asla ödün vermeyecek ve Atatürk’ün çizdiği çağdaş uygarlık yolundan asla vazgeçmeyeceğiz. Kamuoyuna saygı ile duyururuz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
Ollie 2 hafta önce
Remove card https://funbase.net/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom The arc of the modern human rights movement is born of the aftermath of World War II with the formation of the United Nations General Assembly and its adoption of the Universal Declaration of Human Rights.
Leonel 2 hafta önce
Pleased to meet you http://www.babyrobotmedia.com/page/2/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Unlike the Hess and CPV plants, NRG's proposed 660-MW OldBridge plant failed to clear the capacity auction run byregional power grid operator PJM Interconnection, which was oneof the requirements under new Jersey's capacity law that has nowbeen overturned.
Louie 2 hafta önce
I've been cut off https://www.axiistenantapp.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Cutcliffe gives cover to the Mannings during the offseason. When Peyton, then a free agent, needed a facility to rehabilitate from his fourth neck surgery during the 2011 lockout, Cutcliffe welcomed his mentee into his house and shuttled him to and from campus in a black Cadillac Escalade with tinted windows. Eli came the previous spring, retooling his approach before embarking on his second Super Bowl MVP campaign. In April, Peyton, in his second year with Denver, invited receivers Wes Welker, Eric Decker and Demaryius Thomas to join him. Eli brought Victor Cruz, Hakeem Nicks and Louis Murphy. Once done, Cutcliffe called over to Cameron Indoor Stadium. He inquired about availability on the historic basketball court. Told the space was open, the group engaged in perhaps the gym’s highest-salaried game of knockout in its 73-year-old history.
Rafael 2 hafta önce
My battery's about to run out http://ifair.biz/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "As we've said, President Obama's decision-making will be guided by what is in the best interests of the United States," she said. "He believes that there are core interests at stake for the United States and that countries who violate international norms regarding chemical weapons need to be held accountable."
Destiny 2 hafta önce
Yes, I love it! https://www.mediaarchitecture.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com When Tim Cook was Apple's COO his tight control of the supply chain was legendary in the tech industry, but now the company is reportedly facing problems sourcing the components needed for its next generation of tiny iPads.
tspvqlvq 1 ay önce
TnPjYi xkmarrlyyaba, [url=http://cawsihesspfe.com/]cawsihesspfe[/url], [link=http://frpxsrayhzgj.com/]frpxsrayhzgj[/link], http://xkvkugdeewux.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA