Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 27-11-2019 10:23

Eğitimde yeni bir adım daha atılıyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk eğitimde yapılacak köklü değişiklikleri anlattı. “Öğrencilerin başarısını artırmak için ikmal ve sınıf tekrarı uygulaması başlatılacak. Karnelerde kişisel gelişim notu da olacak” dedi.

Eğitimde yeni bir adım daha atılıyor

Peki, bu değişiklikler neler?

Liselerde, verimlilik ve kalite esasını gözeten bir uygulama yaklaşımı sergilenecek. Sınıf geçme noktasında öğrenme süreçleri gerçek anlamda bir ön koşul haline getirilecek. Öğrencilerin düşen performansından dolayı Sınıf tekrarı şartı getirilecek. Başarıyı yükseltmek için öğrenci gerekirse ikmale kalacak ve imkânlara göre dersini okulda veya uzaktan eğitimle alacak. Yazın ikmal çalışmaları yapılacak. İlkokullarda yetiştirme programı ile yaklaşık 3,5 milyon öğrenci tarandı. 17 bin ilkokul seviyesinde ilave eğitim desteğine ihtiyaç duyan öğrenciler belirlendi. Bu öğrenciler akranları ile aynı seviyeye getirilecek. Matematik, Türkçe gibi temel derslerde notun yanı sıra başarı nedenleri ve eksikleri de belirtilecek. E-portfolyo üzerinden öğrencinin eğitim, bilim, sanat, spor ve sosyal başarı, yetenek ve becerinin yer aldığı profil bilgileri de bulunacak. Türkçe de Avrupa ve Amerika da uygulanan TOEFL gibi ana dil yeterliliğini becerilere dayalı olarak ölçen bir yaklaşımı zamanın gereği olarak getirilecek.  Makine öğrenmesine dayalı bu modelle, hangi yaşta hangi çocuk hangi kelimeyi bilmeli, ders kitabı neye göre yazılmalı, yaş gruplarına göre kelimelerin sınıflandırılması nasıl olmalı bunlar belirlenecek. Yani, yeterliliği ölçen Türkçe eğitimi altyapısı kurulacak.

Önümüzdeki yıl öğretmenlerin meslek içi eğitimleri tamamlanacak. Bu alanda yetişecek uzmanlar, yeni açılacak öğretmen destek noktalarında okullara ve tüm öğretmenlere gelişimsel destek verilecek. Özel eğitim, program geliştirme, matematik, fen eğitimi, stem eğitimi gibi alanlardaki bu uzmanlar, okul profiline göre eğitimin kalitesinin artmasına katkı sağlayacak.

Konya ve Tokat'ta Yeni Nesil Tarım Liseleri açılacak. Öğrenci ineğin DNA'sına da bakacak, süt verimi ve toprağın verimini de inceleyecek. Bu liseler iş garantili olacak.

Otizmli öğrenciye 'kolaylaştırıcı kişi'

Kaynaştırma eğitiminde öğretmenleri gerek farkındalık gerekse de güncel gelişimler ışığında mesleki gelişim programlarına alınacak. Sınıf ve branş öğretmenleri ve kaynaştırma kapsamındaki öğrencilerin sınıfta desteğe ihtiyacı olduğu için 'kolaylaştırıcı kişi' ile bu sorun çözülecek. Okul öncesinden itibaren öğrencinin beslenmesi kontrol edilmez, cep telefonu, televizyon bağımlısı olması önlenmezse otizm spektrum ve gelişimsel bozuklukların artacağı endişesi yaşanıyor. İlk ve ortaokul seviyesindeki öğrencilerin evine aylık beslenme bülteni gönderilecek. Anne ve babalarda farkındalık oluşturulacak. Haber: Yunus Karasan

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA