Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 24-12-2019 11:00

Eğlenmenin de bir adabı olmalı!

Çevre sakinlerinin alkoliklerden en çok çektiği mahallelerden biri de Taşpazar Mahallesi. “İçilen şişelerin yeri kaldırım kenarları değil çöp” diyerek sitem eden mahalleli, biraz duyarlılık bekliyor.

Eğlenmenin de bir adabı olmalı!

Bir değil, iki değil, üç değil tam tamına 20 adet alkol şişesi. Kim tarafında atıldığı belli olmayan bu şişelerden de üstelik bazıları kırık. Mahalleli ve esnaf durumun hiç adil olmadığını ve eğlencenin de bir adabı olması gerektiğini düşünerek sitem ediyor.

“Kimin bu şişeleri attığını takip edemiyoruz ama bunları temizleyip alan da olmuyor. Çocuklarımız oynamaya çıkıyor, camlarda kırık olanlarda var birine zarar vermeden bunları belediyenin temizlemesini bekliyoruz. Bunu buraya atan vatandaşında daha duyarlı ve dikkatli olmasını istiyoruz, eğlenmenin de bir adabı olur kardeşim. Kimseye zarar vermeden ne yapıyorsanız yapın” diyen mahalle sakinleri hem yetkilileri göreve davet ediyor hem de içki içen vatandaşlardan biraz olsun duyarlılık bekliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
Virgil 3 hafta önce
What company are you calling from? http://alexandervalleyusd.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The appeals that will follow the suspensions, which are not supposed to be announced publically until a decision is handed down by arbitrator Fredric Horowitz, likely will spill beyond this season, meaning no Biogenesis punishments would be served until next season.
Victor 3 hafta önce
History https://alemdolhar.com.br/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com He is not as well versed in the disaster response side of the Homeland Security Department, although an administration official pointed out the Pentagon also coordinates federal relief to respond quickly to disasters. 
Rickey 3 hafta önce
What do you do for a living? https://tgmentalhealth.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com “Our position has not changed. We are ready to accept, discuss, go into detail of every initiative offered to find a solution to this crisis, but only the ones that stand on constitutional legitimacy grounds. Any initiative that means to sanction or approve the military coup is refused from the start.”
Curt 3 hafta önce
I'm doing a phd in chemistry https://www.icarol.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The 20-meter (65-foot) migrant boat sank Thursday after a fire was set onboard to attract attention of any passing boats or people on shore when they ran into trouble. They had traveled for two full days and thought they had reached safety when they saw the lights of Lampedusa.
Alfonzo 3 hafta önce
I can't get a dialling tone http://ilfracombemuseum.co.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The Nets have arrived in Brooklyn. Celebrate the arrival of the Brooklyn Nets to the Barclay Center by owning a pic of your favorite Net. Or own a piece of Nets history with a photo of a Nets legend. Find a photo today.
snoipoqraw 1 ay önce
A1dMqg tqurghtlyonn, [url=http://zxxjbpwtvtva.com/]zxxjbpwtvtva[/url], [link=http://vromvgqdvysy.com/]vromvgqdvysy[/link], http://zpbhnjcmlrmr.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA