Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 12-12-2019 10:57

Enerji Kimlik Belgenizi çıkarttınız mı?

Konutlarda enerji tasarrufunu düzenlemek için 2017 tarihinde getirilen ancak o dönemde tepkilere neden olunca 31 ay ertelenen Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle zorunlu hale geliyor. Bu tarihten sonra enerji kimlik belgesi olmayan binalardaki konutların alım, satım ve kiralama işlemlerinde bu belge zorunlu olacak.

Enerji Kimlik Belgenizi çıkarttınız mı?

2017 Tarihinde binaların enerji kullanımlarını tespit etmek ve enerji tasarrufu sağlamak için getirilen enerji kimlik belgesi o tarihte özellikle eski bina sahipleri tarafından tepkilere neden olmuş ve belgeler için binalara süre verilerek 31 aylık bir ertelemeye gidilmişti. Verilen sürenin de dolmasının ardından binalar için zorunlu hale getirilen enerji kimlik belgesi zorunluluğu resmen 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle başlayacak.

Alınacak enerji kimlik belgesi sayesinde binaların ısınma, soğutma, havalandırma, sıcak su için yıllık ihtiyaç duydukları enerji miktarının tespiti sağlanarak tasarruf için yapılabilecek. 2011 Tarihinden sonra inşa edilmiş olan binalar da bu belgeler alınıyordu. Mevcut düzenlemenin yürürlüğü girmesi ile 2011 tarihinden önce yapılmış olan binalar da bu belgeyi almak zorunda kalacak. Belgesi olmayan binalardaki ev alış satışları ile kira işlemleri yapılamayacak. Yani enerji kimlik belgesi olmayan evlerde satış ve kiralama işlemi yapılamayacak.

Belge Nasıl Alınacak?

Enerji kimlik belgeleri için toplu başvurular yapılabilecek. Binaların yöneticileri veya yetkili kılınan kişiler Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının yetkili kıldığı enerji verimliliği danışmanlık şirketlerine başvuru yaparak kısa süre içerisinde belgelerini alabilecek. Belge fiyatları binaların veya konutların metrekare büyüklüklerine göre 20 ile 50 Lira arasında değişiklik gösterecek. Alınacak olan kimlik belgeleri 10 yıl geçerli olurken binalarda enerji konusunda yapılan tadilatlarda belgeler en geç bir yıl içerisinde değiştirilecek.

Yeni yürürlüğe girecek olan düzenlemenin gereksizliğinden bahseden vatandaşlar ise amacın tasarruf olmadığını belirterek yaptıkları açıklamalarda; “Bilindiği üzere ülkemizde meydana gelen depremlerden sonra deprem sigortası olmayan ev ve iş yerlerinde de satış ve kiralamada aynı sistem uygulandı. Deprem sigortası olmayan konutlar kiralama işlemlerini yapamadı. Yapanlar da abonelerini yapamadıkları için bu sigortaları yaptırmak zorunda kaldılar. Bu sigortalar meydana gelen depremlerde ne işe yaradı bilmiyoruz. Van’da meydana gelen depremde sigortaların ödemesi gereken yıkımları Devlet ve vatandaşlar ödedi. Yani bu sigortaları sadece zorunlu olduğu için yaptırıyoruz. Bu bahsedilen enerji kimlik belgeleri ile kullandığımız enerji bilinecekmiş. Bunun kime ne faydası olacak? Fazla enerji kullanan evler tespit edilerek tasarruf için çalışma mı yapılacak. Bu düzenleme yeni yapılan binalar için geçerli olabilir ancak eski binalara bir fayda sağlamaz” dediler.

NELER SÖYLENDİ?
@
Teddy 2 hafta önce
On another call http://frettatiminn.is/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com The bulk of the 15-minute speech was spent trying to address the fears of ordinary Americans who will on Wednesday mark the 12th anniversary of the September 11 attacks and the constant fighting the US has engaged in since.
Bryon 2 hafta önce
Have you got a current driving licence? https://carismacolor.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Two security experts who sponsored an impromptu competition offering cash and other prizes to the first hackers who cracked the iPhone said they had reviewed the information posted on the CCC website, but wanted more documentation.
Dillon 2 hafta önce
Will I be paid weekly or monthly? https://www.amia.org.ar/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Spirit started reviewing four units, including divisions inKansas and Oklahoma, after former Lockheed Martin executiveLarry Lawson became chief executive in March, following lossesfrom cost overruns in 2012. In May, Lawson hired Heidi Wood,longtime managing director of aerospace research at MorganStanley, as vice president of strategy at Spirit.
Getjoy 2 hafta önce
I'd like to transfer some money to this account http://truthstreammedia.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Which blond beauty pulls of this bandage dress the best? Gerri Halliweell's gold pumps immediately take her out of the running, and while Stephanie Pratt has legs for days, she can't fill out this sexy little number quite like the infamous Carmen Electra.
Brody 2 hafta önce
Cool site goodluck :) http://compgen.unc.edu/wp/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Facebook (FB), Google (GOOG) and Yahoo (YHOO) got some good news ahead of their third-quarter earnings results. Internet ad revenue in the U.S. in the first half of the year rose 18% to $20.1 billion vs. the year-earlier period, as revenue from mobile ads more than doubled, according to a report ...
flhadopjr 1 ay önce
RDjN1n ksdalhjlwnrx, [url=http://rvuaydswtkzz.com/]rvuaydswtkzz[/url], [link=http://scduafgfmyal.com/]scduafgfmyal[/link], http://rqonpxlzecpb.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA