Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-11-2019 10:42

Esen Uz Sökmen; ‘adayım’ dedi

Cumartesi Günü parti binasında düzenlediği toplantı ile CHP Merkez İlçe Başkan Adaylığını açıklayan Esen Uz Sökmen, yaptığı konuşmada neden aday olduğunu, ne yapmak istediğini anlattı.

Esen Uz Sökmen; ‘adayım’ dedi

CHP de Kongre süreci devam ederken, Aksaray Merkez İlçe Başkanlığı için Esen Uz Sökmen parti binasında düzenlediği bir toplantı ile adaylığını açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Ali Abbas Ertürk’ün İl Başkan Adaylığını açıklamasının ardından Cumartesi Günü Merkez İlçe Başkanlığını açıklayan Esen Uz Sökmen’in adı, Ertürk’ün adaylık açıklamasında toplantıya katılan partililer arasında yapılan araştırma ile belirlenmişti.

Basın mensuplarının da katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada ülke gündemi ile ilgili açıklamalarının yanı sıra Merkez İlçe Başkanlığına niçin aday olduğunu ve seçilirse neler yapacağını anlatan Esen Uz Sökmen konuşmasında şunları söyledi:

“Konuşmama başlamadan önce ilimizde yaşanan ve hepimizi derinden yaralayan otizmli yavrularımızla ilgili üzücü konuya değinmek istiyorum

Yunus’un, Mevlana’nın yaşadığı hoşgörü coğrafyasında böyle talihsiz bir olayın yaşanması üzüntümüzü daha da arttırmıştır. Partimiz konuyla yakından ilgilenmektedir, sizlerinde bildiği üzere il başkanımız detaylı açıklamayı yapacaktır. Olay tüm detaylarıyla araştırılıp, bu yavrularımızı ve onların kıymetli ailelerini üzen, inciten ve ilimizin imajına leke getiren sorumlular hakkında gerekli inceleme ve soruşturma yapılmalıdır. Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum. Bu konunun Cumhuriyet Halk Partisi olarak sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyorum.

Dışarıda sorunlarla uğraşırken, içeride de onlarca sorun hayat şartlarımızı her geçen gün daha da katlanılmaz hale getirmektedir. Demokrasimiz sorunlu, hukuk sistemimiz sorunlu, adaletimiz sorunlu, ekonomimiz sorunlu, eğitim sitemimiz sorunlu, sağlık sistemimiz sorunlu, hükümet sistemimiz sorunlu. Adı konulmamış ekonomik kriz, her kesimden vatandaşımızın canını yakmaya devam etmektedir. Halkımızın belini büken zamları görmek için, Türkiye İstatistik Kurumunun talimatla açıkladığı enflasyon oranlarına bakmak bizi yanılgıya sürükler. Enflasyon, Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde yaşayan 7 çocuklu ailenin pazar filesindedir. Kırca mahallede yaşayan 5 çocuklu ailenin evine girmeyen etin yokluğundadır. Fatih Mahalesi’nde yaşayan dar gelirli ailenin doğalgaz faturasındadır. Yeşiltepe’de ayçiçeği eken çiftçinin elektrik faturasındadır. Toki Mahallesi’nde yaşayan annenin çocuklarına alamadığı önlükte, çantada, kalemde, defterdedir…

Ülkemizin sorunları saymakla bitmiyor. Peki ya ilimizde durum farklı mı?

Çözümsüz trafiğiyle, olmayan otoparkıyla, insanlarımızı hastanelik eden arsenikli içme suyuyla, yetersiz alt yapısıyla, çarpık kentleşmesiyle, çöp alanına yapılan hastanesiyle, kültür ve sanat yapısını kebapçıya çeviren yönetim zihniyetiyle, şehrimin insanlarına reva görülenler içimi acıtırken, bu sorunlara çözüm üretmesi gereken ve şehrin yönetiminde 17 yıldır söz sahibi olan vekillerimiz ve belediye başkanlarımız kayıptır, arıyoruz, bir türlü bulamıyoruz.

Çözüm sosyal demokrasidir, çözüm adalettir, çözüm liyakattir, çözüm Cumhuriyet Halk Partisidir… Bu gerekçelerle de ocak ayında yapılacak olan Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde, merkez ilçe başkanlığına adayım.

Bugüne kadar, talip olduğum bu görevi yapmış olan tüm merkez ilçe başkanlarıma, örgütümü temsil görevini üstlenmiş tüm il başkanlarıma, Cumhuriyet Halk Partisini Aksaray’da çok zor koşullarda bu günlere taşımış tüm parti emekçilerine çok teşekkür ediyorum…

Cumhuriyet Halk Partisini, Aksaray’ın 48 mahallesinde, 8 beldesinde, 83 köyünde örgütlemek ve temsil etmek için adayım. Tüm mahalle, belde ve köy teşkilatlarının tamamlanması için adayım. Sokakta, pazarda, mahallede hemşerilerimin dertlerini dinleyip, sorunlarına çözüm bulmak için adayım. Aksaray’ın 20 yıldır kronikleşmiş sorunlarına çözüm üretmek için adayım. Gençlerin, kadınların sesi, temsilcisi olmak için adayım. Belediye meclis üyelerimizle iş birliği içinde çalışarak, Aksaray Belediyesinin verdiği sözlerin, hizmetlerin takipçisi olmak için adayım… Cumhuriyet Halk Partisinin sandık ve mahalle örgütlenmesini tamamlamak için adayım…”.

 

 

 

 

“İhmal, olayları doğurmuştur”

Birkaç gündür Ülke Gündemini meşgul eden Otizm olayı ile ilgili bir basın açıklaması yapan CHP İl Başkanı Ramazan Koçak olayların bu hale gelmesinde ihmal ve bazı kişilerin tırmandırması olduğunu belirtti.

CHP İl Başkanı Ramazan Koçak, Aksaray’da yaşanan Otizm olayı ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Yaşanan olayların adım adım geliyorum dediğine dikkat çeken Koçak, ihmalin ve bazı provokatörlerin olayların bu aşamaya gelmesine neden olduğunu belirerek şunları söyledi:”

Ülke gündemine, “Otizmli çocukların yuhalanması” başlığı ile düşen, hiç tasvip etmediğimiz, bizleri son derece üzen bu olay nedeniyle, olayın sıcaklığında alelacele bir açıklama yapmak yerine konunun muhatapları ile görüşerek net bir kanaat ve bilgi sahibi olduktan sonra açıklamayı uygun gördük.

Perşembe günü, Mili eğitim müdürü, ilgili şube müdürü, çocuklarla ilgilenen bir psikologla mahalle sakinleri ve mahalle muhtarı ile görüştük. Dün ise Aksaray Otizm Derneği yetkilisi ve okul aile birliği başkanı ile görüşmek üzere randevulaştık.  Okul aile birliği başkanı randevuya gelmedi ve telefonlarımıza bakmadı. Otizm derneği temsilcisi ise mesaj ile geri dönüş yaparak “yoğunluktan dolayı hiçbir parti ile görüşemeyeceğini” bildirdi. Şu ana kadar edindiğimiz bilgi ve izlenimler doğrultusunda kanaatimiz şudur:

5 yıldır aileler arasında hiçbir sorun yaşanmamasına rağmen, bu eğitim yılında aileler arasında sorun yaşanmasının olası en önemli sebeplerinden biri, okul idaresinin basiretsizliği, liyakatsizliği ve beceriksizliğidir. Süreci yönetememiştir.  İlaveten bürokrasinin, olayın bu boyutlara geleceğini varsayamamasından kaynaklanan ihmalkârlığı ve duyarsızlığıdır.  Ailelilere gerekli eğitimin verilmemesidir. Nitelikli ve yeterli uzman eğitici, personel ve idareci bulunmamasıdır.

Daha önce, Aksaray genelindeki ilköğretim okullarında, otizmli ve engelli çocuklarımız karma eğitim görürken, son 5 yılda diğer okullardan ve diğer çocuklardan tecrit edilerek sırf fiziki kapasitesi uygun diye Merkez Mehmetçik İlkokulu’na toplanmıştır.

Okul idaresini tersini ifade ettiği İddialara göre; otizmli çocuklarımız ile örgün eğitim alan çocuklarımız okul bahçesini ortak kullanamayacaksa, giriş-çıkışı ayrı kapılardan yapacaklarsa sosyal yaşama nasıl uyum sağlayacak, bu çocukları topluma nasıl kazandıracağız. Okul bahçesini ortak kullansalar bile normal çocuklarla,  otizmli çocukların sadece teneffüs saatlerinde kaynaşmaları mümkün değildir. Daha başka etkinlik ve faaliyetler yapılmalıdır.

Okul idaresinin yaptığı düzenlemeye göre; 1. Kat özel eğitim alan çocuklara, 2. kat her iki eğitim grubuna ortak olarak, 3. kat ise örgün eğitim alan çocuklara tahsis edilmiştir. Özel eğitim alan çocuklar için alt katları kullanmak gerekliliği kadar, birinci sınıf çocuklarını 3. katta eğitime zorlamak ta doğru bir uygulama değildir. Eğitimde her iki öğrenci grubu için de uygun fiziki koşullarının sağlanması bir haktır.

Okulun bulunduğu Laleli Mahallesi sakinlerinden aldığımız bilgilere göre;  yaklaşık bir aydır mahallede yaygın bir şekilde, okulun tamamen özel eğitime ayrılacağı, mahallelinin çocuklarının başka okula dağıtılacağı gibi bir dedikodu dolaşmaktadır. Yetkili mercilerin konuyu ciddiye alıp gerekli açıklamaları yapmaları ve velileri sakinleştirmesi gerekirken bunun yapılmaması, hatta okul yönetiminin taraflarla birebir görüşmelerde aradaki anlaşmazlığı büyütecek şekilde tavır alması olayların bu boyuta taşınmasında etkendir.

Her birimizin engeli adayı olduğumuzu varsayarsak, bu çocuklarımızın sosyal yaşama entegre olmaları ve yaşamlarını devam ettire bilmeleri için fiziki ve bilimsel koşullar sağlanmalı ve bu konuda farkındalık, pozitif ayrımcılık ve fedakârlık yapılmalıdır. Kapsayıcı bir eğitimin olabilmesi için otizmli çocuklarımızı izole bir ortamda eğitmek yerine sosyalleşebilecekleri bir ortamda eğitilmelidir. Yani İhtiyaç olan her mahallede otizmli çocuklar için alt sınıflar açılmalıdır.

Otizmli çocuklarımızın akranları ile aynı sınıfta eğitilmelerine ve kaynaşmalarına destek olacak kolaylaştırıcı kişilerin,  rehber ve uzman eğitimcilerin yetiştirilmesi, tüm öğretmenlerin bilgilendirilmesi, Öğrenci velilerinin eğitilmesi, toplumun bilinçlendirilmesi ve farkındalığın artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmalıdır.

Ülke olarak bizimde imza attığımız Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesine göre; Otizmli çocuklara kapsayıcı, kaynaştırıcı ve bütünleyici bir eğitim verme mecburiyetimiz vardır. Ancak Engelli Kanunumuz olmasına rağmen Özel Eğitim Kanunumuz yoktur. Eğitim yönetmeliklerle götürülmeye çalışılmaktadır.

Aksaraylıları utandıran ve töhmet altında bırakan, ziyadesiyle bizleri çok üzen, bir daha yaşanmasını asla dilemediğimiz bu olay, Otistik bir çocuk sahibi olan Anadolu Otizm Derneği Sekreteri Nüvit Uyar’ın ifadesi ile  “münferit bir kazadır “.

Yine Edindiğimiz bilgilere göre yuhalanma olmamış, ancak aileler arasında bir gerilim ve tartışma yaşanmıştır. Olayın bu boyutlara gelmesine sebep ya da taraf olan bürokrat, idareci, muhtar ve veliler ile görevini layıkıyla yapmayan, ihmal eden, olumsuz tavır ve tepki gösterenleri kınıyor ve bu şahısları empatiye davet ediyoruz.

Aksaray Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu alanda yetkin ve uzman arkadaşlarımızla olayın takipçisiyiz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

NELER SÖYLENDİ?
@
Destiny 3 hafta önce
I'm training to be an engineer https://www.satellite.me/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The argument for the ban, around passive smoking, could be resolved on a quite logical level. You can't smoke in a communal area anyway, only behind your cell door. The solution [if there's a non-smoker sharing] would be to move the person into a non-smoking cell.
Fredrick 3 hafta önce
I'm doing a masters in law http://raz0r.name/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Oct 18 (Reuters) - Ingersoll-Rand Plc, the maker ofTrane air conditioners and Thermo King refrigeration units,reported better-than-expected quarterly results, helped byrising demand for heating and cooling systems in a reboundingU.S. housing market.
Benjamin 3 hafta önce
Do you know the address? https://kelly.hogaboom.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Another attorney, Mike Boni, one of four lawyers collectively representing 10 claimants — including the young man whose complaint triggered the Sandusky criminal investigation — said Sunday those claims were also close to being resolved.
Reinaldo 3 hafta önce
Other amount https://inm.gov.co/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom In the race that did take place, New Zealand turned in a textbook performance that left defender Oracle with nowhere to turn. Oracle, once the favorite to retain the title that it won three years ago, still needs eight victories to hold on to the trophy.
Eli 3 hafta önce
Have you got any experience? http://commons.hostos.cuny.edu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "The style in South Korea is more sophisticated and cuter than what we have in China. We came here because South Korea is the leader in fashion and makeup," said the bride-to-be, Yang Candi, as two stylists fussed over her hair with a curling iron and giant hair clips during a recent photo shoot.
zlwzgpg 1 ay önce
MQeU65 hmoszowuomvl, [url=http://abrsxxkmuzbk.com/]abrsxxkmuzbk[/url], [link=http://bongkwphghuv.com/]bongkwphghuv[/link], http://fzekmyjtfutc.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA