Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 28-12-2019 10:54

Hüda Par Ersoy’u unutmadı

HÜDA PAR Aksaray İl Başkanı Özgür Kalkan, Mehmet Akif Ersoy’un 83. vefat yıl dönümü münasebetiyle basın açıklaması düzenleyerek Akif’i anlamanın önemine vurgu yaptı.

Hüda Par Ersoy’u unutmadı

“Akif’in Mücadelesine Büyük Bir Saygı ve Minnet Duyuyoruz.”

Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle yad ettiklerini söyleyen Kalkan, “HÜDA PAR Aksaray İl Teşkilatı olarak ‘Müstesna Şair’ Mehmet Akif Ersoy’u 83. vefat yıl dönümünde rahmetle ve minnetle anıyoruz. Bu millet için, memleket için büyük mücadele vermiş, fikri anlamda büyük bir çığır açmış olan Akif’in mücadelesine büyük bir saygı ve minnet duyuyoruz.” dedi.

“Akif Çaresiz Halka Kurtuluş Reçetesi Olarak İslam’ı Göstermiştir”

Mehmet Akif Ersoy’un en zor dönemlerde üstün gayret ve fedakârlık göstererek ümmete yol gösterdiğini ifade eden Kalkan, Akif’in çaresiz halka kurtuluş reçetesi olarak “tek çare olan İslam’a yeniden yönelişi” işaret ettiğini, söyledi.

Kalkan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Akif, o dönemde İslam âleminde bulunan Müslüman münevverlerle güçlü bir iletişim kurmuş, onların halkları kurtaracak olan ileri görüşlerini, seçkin fikirlerini Sırat-ı Mustakim ve Sebilürreşad mecmualarıyla halkların istifadesine sunmuştur. İstiklal Savaşı sürecinde şehir şehir, cami cami gezerek halkı yurt savunması için cihada davet eden, halkta cihad bilincini yeniden uyandırmak için üstün gayret sarf eden Mehmet Akif Ersoy’un o dönemde kazanılan zaferlerde emeği ve katkısı çok büyüktür. Bu ülkede yaşayan Müslüman kardeş halklar olarak O’na ne kadar dua etsek azdır. O, bu milletin kurtuluşu için gece gündüz, uzak yakın, yaz kış demeden ömrünü feda eylemiştir. Akif’i sadece ‘Milli Şair/İstiklal Şairi/Vatan Şairi’ gibi nitelemelerle kısıtlamak ona yapılacak büyük bir haksızlıktır.” diyen Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çünkü O, öyle büyük bir yüreğe ve sevdaya sahiptir ki, O’nun bu coşkunluk hali sınırları aşan evrensel bir ufka sahiptir. Biz O’na Kur’an Şairi, İslam Şairi, Müstesna Şair nitelemelerini daha layık ve yerinde görüyoruz.

Bu vesileyle vefatının 83. yıl dönümünde Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle, şükranla ve minnetle anıyoruz.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA