Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-09-2018 16:34   Güncelleme : 13-09-2018 16:34

İlk kazma vuruldu. Şehre nefes pompalanacak

Öncelikli amacı beton yığını haline gelen şehir merkezinde nefes alınabilecek daha çok yer sağlamak olan Selçuklu Park için ilk kazma vuruldu. Selçuklu Parkın hizmete girmesi ile şehir içerisinde en önemli cazibe merkezi olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

İlk kazma vuruldu. Şehre nefes pompalanacak

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın en önemli projeleri arasında yer alan ve eski TMO alanına inşaa edilecek olan Selçuklu Park Projesi’nin yapımına başlandı.

İhaleyi alan Müteahhit firma, Selçuklu Park projesi alanında hafriyat çalışmalarına başladı.

Aksaray Selçuklu Parkı Projesi, Kent Merkezi içinde Ereğlikapı Mahallesinde, Migros AVM-Efor AVM ve eski terminal alanı-yeni ticaret merkezi bölgesinde ve eski TMO Siloları’nın kaldırıldığı yerde 24.000 m2 lik bir alanı kapsıyor.

Park alanı, Güney batısında yapımı planlanan ve yaklaşık 4.000 m2 oturum alanına sahip “Aksaray Zembilli Ali Cemali Kütüphanesi ve Kültür Merkezi” ile bir bütün şekilde ele alındı.

Alanda bulunan mevcut ağaç dokusu tamamen korunmuş, proje tasarımı bu doğrultuda yapıldı. Selçuklu Parkı kimliği, Aksaray’ın Selçuklu tarihinin temasını yansıtacak şekilde ele alındı. Aksaray’ın en önemli tarihi ögelerinden olan “Ulucami” kapısı ve Selçuklu motiflerinin günümüz modernizmine uyarlanması ve simgesel bir kapı ile taçlandırıldı. Parkın girişi “Selçuklu Meydanı” ile tanımlandı. Simgesel kapı, gündüz ve gece görünümüyle Aksaray’ın yeni ve önemli cazibe alanı olacak.

Selçuklu Meydanı, tarihi Selçuklu eserlerinden esinlenilen motiflerinin yer aldığı, özel ışıklandırmalı zeminden hareketli fıskıye ve süsleme efektleri ile çevresinde oturma-seyir alanlarının konumlandırıldığı, çeşitli organizasyonlara olanak sağlayan bir ön meydan konumunda.

Ön meydanın devamında Selçuklu Hükümdarlarının betimlendiği ve her hükümdarın özet bilgilerinin yer aldığı “Divan Yolu” tasarlandı. Divan yolu, her iki tarafında 18 adet kaidenin bulunduğu, her kaide üzerinde Selçuklu Hükümdarlarının kronolojik bilgilerinin yer aldığı, kaide üzerlerinde hareketli LED Neon ışıkların olduğu bir yaya promenadıdır. Kaide tasarımında Aksaray’ın önemli simgelerinden olan “Eğri Minare” referans alınmış ve yeniden yorumlanarak park tasarımına entegre edildi.

Kütüphane ve Kültür Merkezine doğru parkın devamında 850 m2 büyüklüğünde fıskıyeli bir süs havuzu ve çevresinde oturma-dinlenme alanları, kafe-büfe ve mini amfi yer alacak. Bu alan Kütüphane ve Kültür Merkezi ile bir bütün şekilde ele alındı.

Park genelinde çocuk oyun alanı, fitness alanı, çeşitli bitki gösterim alanları, gezinti yolları, oturma ve dinlenme alanlarına da yer verildi.

Selçuklu Parkı genelinde, bulunduğu çevreye uyumlu ve iklim koşullarına dayanıklı malzemeler kullanılarak, ağırlıkta doğal taş çeşitlerine yer verilecek, çağdaş ve özgün kent mobilyaları ile park alanı desteklenecek.

 Selçuklu Parkı’ında çeşitli açık alan aktiviteleri organize edilebilecek, bu park ile Aksaray’da sıkışık kent dokusu içerisinde çok önemli bir “temalı park” alanı ortaya çıkartılabilecek ve yeşil dokusuyla kamu kullanımına sunulmuş olacak.

Aksaray’ı daha modern ve marka şehir haline getirmeyi hedeflediklerini ve projelerini de bu yönde hazırladıklarını belirten Başkan Yazgı, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “3 senelik bir çalışmamız ve gayretimiz sonucu Toprak Mahsulleri Ofisinin yeri tamamen Aksaray Belediyemizin oldu. Bu süreçte Tapularını aldık. Siloları tamamen kaldırdık Buraya Selçuklu park adını verdiğimiz, halkımızın nefes alabileceği, bambaşka bir park projesini yapacağız. Bu bizim seçim sürecinde vermiş olduğumuz bir sözdü Allaha Hamd olsun bu dönem içerisinde bunu da gerçekleştirmiş olacağız. Aksaray’ımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
csitorh 3 gün önce
6UxQ4v mbzmvwsilhhx, [url=http://fhatvdexpaqi.com/]fhatvdexpaqi[/url], [link=http://gwvymydohhkx.com/]gwvymydohhkx[/link], http://lhqwqtngakig.com/
hsrpiocmc 3 hafta önce
wv31Yq qklvdtyvvhtt, [url=http://ddcnwoyatkbf.com/]ddcnwoyatkbf[/url], [link=http://iiocijjoexxq.com/]iiocijjoexxq[/link], http://nfcdzqxtcgjf.com/
Efrain 1 ay önce
perfect design thanks https://www.directlink.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom FCA chief executive Martin Wheatley said: "I recently told the insurance industry that we were taking a strong interest in the area of add-ons, and our first competition study will take a far-sighted view of the impact of current practice on consumers in this market."
Randolph 1 ay önce
I want to make a withdrawal http://petaekonomska.edu.rs/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "That's a problem. There are a lot of families who are not going to be able to feed children because the system is being maintenanced," Colman said. She planned to reach out to local officials. "You don't want children going hungry tonight because of stupidity," she said.
Frank 1 ay önce
Three years https://brookfieldil.gov/page/19/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Come on, contards, you don't have to deny your racism or bigotry when you're not facing anyone on these threads, let it all out! Bright and clear to everyone, either accepting the truth, or denying it:
Bernard 1 ay önce
Could you give me some smaller notes? http://topakdcorazon.es/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com He has so far declined to discuss his future plans in public but President Barack Obama last month reinforced speculation that Bernanke was ready to return to private life by noting he had "already stayed a lot longer than he wanted."
Clifton 1 ay önce
I'm originally from Dublin but now live in Edinburgh http://nibbi.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com She joined the party as a 16-year-old schoolgirl. In the 1970s, it was North Sea oil that drew Salmond's generation towards the nationalist cause; in the 1980s, the recruiting sergeant was Mrs Thatcher. Typically, she was "very struck by the fact that Thatcher had done all these things to Scotland, and yet Scotland hadn't voted for Thatcher, so I was very aware and quite angry at that age about what we'd now call the democratic deficit". (At the same time, and also typically, Thatcher's right-to-buy legislation enabled her parents to own the house they'd previously rented from the Scottish Special Housing Association.) Had there been no romantic element – Bannockburn, Over the Sea to Skye and so on? "Of course – I was 16 and reading the novels [historical adventures] of Nigel Tranter at the time, so my nationalism might have been more of a heart rather than a head thing." But as she got older, she says, the head began to dominate the heart.
gvllegyeex 2 ay önce
XJ0sHt dgehkbmmacct, [url=http://bryerxfdichp.com/]bryerxfdichp[/url], [link=http://sapytfvlftzv.com/]sapytfvlftzv[/link], http://zqjkkxnqydcc.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA