AKSARAY
Giriş Tarihi : 02-12-2019 10:12

Kanlı Pelit Efsanesi

Aksaray Bahçeli Mahallesi Kurtuluş Caddesi Ervah Kabristanlığı girişinde bulunan Anadolu Meşesi Olarak adlandırılan Aksaray'ın simgesi Kanlı Pelit ağacının tarihi hakkında ne kadar bilgimiz var?

Kanlı Pelit Efsanesi

Yedi yüz yılı geride bırakmış olan bu meşe ağacının kimin diktiği bilinmemektedir. Eskiden ağacın hemen altında Danişmentli Hükümdarı Melik Nizameddin Yağıbasan'ın Oğlu Muzafferüddin Melik Mahmut Gazinin kabri bulunmaktaydı. Muzafferüddin Melik Mahmut Gazi, 1210 yılında Selçukluların Aksaray Emirliğini yapmıştır ve Melik hazretleri 700 yıl önce Aksaray'da vefat etmiştir. Bu sebeple, bu ağacın Muzafferüddin Melik Mahmut Gazi'nin vefatı ile birlikte başucuna dikildiği tahmin ediliyor.

Ağacın Kanlı Pelit olarak adlandırılması: Bu konu hakkında halk arasında anlatılan efsaneleşmiş birçok hikâye vardır. Ancak doğru olanı şudur: Ağaç, vaktiyle darağacı olarak kullanılmıştır. İşte darağacı olma görevini üstlenmiş olan bu ağaca halk, Kanlı Pelit ismini vermiştir.

Tüm bunlara ilaveten Kanlı Pelit, Aksaray'da kanlı Moğol baskınını görmüş tek canlı şahidimizdir. . HaberFoto: Yunus Karasan

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA