Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:27

Kapadokya Haberimiz TBMM ye taşındı

Kısa bir süre önce Kapadokya ile ilgili yaptığımız haberde ‘Kapadokya’nın Kapısı Açılmayı Bekliyor’ diyerek Aksaray’ın turizmden hakettiği payı neden alamadığını, bununla ilgili devlet kurumlarının ve yatırımcıların üzerine düşeni yapmaları gerektiğini yazmıştık. Bu haberimizden sonra birçok olumlu tepki aldık ancak en güzeli Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan Bütçe Komisyonuna taşınması oldu.

Kapadokya Haberimiz TBMM ye taşındı

Aksaray İyi Parti Milletvekili Ayhan Erel her fırsatta Aksaray’ın sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisine taşımaya devam ediyor.

Üyesi olmadığı ve katılma zorunluluğu olmadığı halde Ayhan EreL “Aksaray için büyük bir fırsat bu” diyerek Plan ve Bütçe Komisyonuna katıldı ve Bakanlara Aksaray’ı anlattı. Erel, Plan ve Bütçe Komisyonunda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri ERSOY ’un gözünün içine bakarak Aksaray’ın, Aksaraylıların taleplerini tek tek iletti. Devamında Kapadokya’nın kapısı olan Aksaray neden komisyonun dışında tutulduğunu soran Erel, şunları söyledi;

Aksaraylılar adına soruyorum; Aksaray, Kapadokya'nın giriş kapısı olmasına rağmen neden Aksaray Kapadokya Alan Başkanlığına dahil edilmedi?

 Aksaray, Kapadokya'nın giriş kapısıdır, tarihî, tabii, kültürel özellikleriyle Kapadokya'nın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak Aksaray'ın Kapadokya Alan Başkanlığına dâhil edilmemesi Aksaraylılar tarafından pek anlaşılır gelmemiştir. "Ihlara Alan Başkanlığı" adı altında bir başkanlık kurulacağı AK PARTİ'li arkadaşlarımız tarafından ifade edilmiştir. Bu konuda bir çalışma var mıdır? "Ihlara Alan Başkanlığı" kurulacak mıdır? Bunu Aksaraylılar adına soruyorum.

 Yine, Kapadokya Alan Başkanlığının bütçesine baktığım zaman, yaklaşık 25 milyon TL bütçesi var. Bunun 15 milyon lirası personel ve Sosyal Güvenlik Kurumu giderleri, tanıtım için sadece 300 bin liralık bir bütçe ayrılmış. Yani insanın aklına şu geliyor, lütfen yanlış anlamayınız: Sanki Kapadokya Alan Başkanlığı bir iş sahası, iş alanı, istihdam sağlayacak bir başkanlık gibi mi düşünüldü?

 Ihlara Vadisi'ne ne zaman seyir terası, asansör ve teleferik yapacaksınız?

 Turizm sadece deniz ve sahilden ibaret değil, Aksaray Ihlara Vadisi dünyanın en güzel vadilerinden bir tanesi. Hem tarihî hem tabii hem de eski çağlara dayanan kiliseleriyle dünyanın dört bir yanından turistlerin gelip gezdiği yer. Özellikle, kültür turizmine merak duyan insanlar Uzak Doğu'dan gelmektedirler, bu insanların da yaşı orta yaşın üzerindedir. Dolayısıyla dünyanın en derin vadisi olan Ihlara Vadisi'ne inmeleri problem olmaktadır. Zatıalinizi ve bürokratları ziyaret eden AK PARTİ'nin çok kıymetli vekilleri ve il başkanları Aksaray'a her geldiklerinde "Bakan Bey ve bürokratlar bize söz verdiler, artık Ihlara'ya teleferik yapıyoruz, asansör yapıyoruz, seyir terası yapıyoruz." diye yerel basında manşetler hâlinde haberler çıkıyor ama bugüne kadar bunlardan bir tanesi yapılmadı, projesi dahi gündeme gelmedi. Tarafınızdan söz verilmiş olsaydı bu sözün yerine getirileceği inancındayım. Herhâlde yerel yöneticiler sizin söylemlerinizden farklı anlamlar çıkararak Aksaray kamuoyuna bilgi vermektedirler. Eğer söz verdiyseniz, bürokratlarınız söz verdiyse Aksaray'ın Ihlara Vadisi'ne ne zaman seyir terası, asansör ve teleferik yapacaksınız diye merak ediyorum.

 Ihlara ve Selime Belediyelerimize Turizmden elde edilen gelirden neden pay verilmiyor?

Aksaray'a yaklaşık 1 milyona yakın yerli ve yabancı turist gelmektedir. En çok gelinen yerler de Ihlara ile Selime taraflarıdır. Ancak buradaki belediyeler buradan elde edilen gelirden hiç pay almamaktadırlar. Oranın kahrını çeken, çöpünü temizleyen, temizliğini yapan belediyelerimize niçin buradan elde edilen gelirden pay verilmemektedir, orada yaşayan vatandaşlarımızın adına sormaktayım.

 Aksaray’ı tanıtmak için Bakanlığınız Aksaray'da bir turizm çalıştayı yapmayı düşünüyor mu?

 Başta da dediğim gibi, turizm sadece sahilden ibaret değil. Aksaray, özellikle, Güzelyurt'u, Selime'siyle, Ihlara'sıyla, Sultanhanı'yla, Alayhanı'yla, ilk beyin ameliyatının yapıldığı Aşıklı höyükle beraber çok güzel bir özelliğe sahiptir ama tanıtımı yetersizdir. Bakanlığınız Aksaray'da bir turizm çalıştayı yapmayı düşünüyor mu? Teşvik ettiğiniz sinema filmlerinin, televizyon dizilerinin bir bölümünün tabii, tarihî, doğal güzellikleri olan Aksaray'da çekilmesi yönünde bir girişiminiz olur mu?

NELER SÖYLENDİ?
@
Granville 2 hafta önce
I'm training to be an engineer https://wandpapier.de/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Reporter Jana Winter cited two unnamed law enforcementsources when she said the accused gunman, James Holmes, sent anotebook with details about his plan to a psychiatrist beforethe attack that killed 12 and injured dozens more at aDenver-area movie theater.
Gregorio 2 hafta önce
Thanks funny site http://personaltraveller.ru/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Describing the new single, Charles Byrne, head of fundraising at the Royal British Legion, said: “This is a hauntingly beautiful track sung by a group of girls who know what it means to have family members constantly placed in harm’s way.
Augustus 2 hafta önce
I stay at home and look after the children https://greektomeonline.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "The transition from liberation to governing has provenquite challenging," said Biong Deng Kuol, a fellow at Harvard'sKennedy School of Government. He recommended that the presidentbring in new, competent technocrats to form a new cabinet.
Ervin 2 hafta önce
A law firm http://www.neehao.co.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "The Macmillan report draws attention to the changing nature of the challenges the NHS has to meet. This is why we have launched a ‘Call to action’ as we need to engage the public and professions in a dialogue about how we create an NHS that meets people's needs in a personal way and is fit for the future rather than based on a 20th century model.”
Chloe 2 hafta önce
I saw your advert in the paper https://kruszywa-warszawa.pl/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "We see a rather negative readacross for Alcatel-Lucent, asEricsson's sales were down materially in North America, a regionto which Alcatel-Lucent is overexposed," Bernstein analysts saidin a research note.
pjulybmi 1 ay önce
EiJdJv yusckdhxmpes, [url=http://kljesvvvadlu.com/]kljesvvvadlu[/url], [link=http://jcfzoqxnmoud.com/]jcfzoqxnmoud[/link], http://ctmxlogjnxyd.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA