AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-11-2019 11:08

Kapadokya’nın İkinci Kapısı açılmayı bekliyor

Hep dilimizde: “Aksaray, turizmden hakettiği payı almıyor.”. Peki neden? Biz Aksaray’ı ne kadar tanıyoruz ki tanıtmak için çaba gösterelim. Kapadokya aslında Aksaray. Buram buram tarih kokan, Türkiye’nin tarih açısından en zengin kentlerinden birisi Aksaray.

Kapadokya’nın İkinci Kapısı açılmayı bekliyor

Dünya tarihine yön veren kadim medeniyetleri ağırlayan ve bilinen en eski tarihiyle 10500 yıllık tarihi mirası göğsünde saklayan, jeopolitik konumuyla kıtaları birbirine bağlayan Anadolu’nun tam ortasında konuşlanan Aksaray neden turizmde hak ettiği noktada değil? Bu hepimizin sorduğu, hatta zaman zaman serzenişte bulunarak “yahu eskisi kadar turist gelmiyor, devlet bize bakmıyor…” gibi sözlerle geçiştirdiği bir konu olarak kalmaya devam ediyor. Halbuki turizm hem ülke hem de bölge halkı için ciddi bir gelir kaynağıdır. Peki neden Aksaray bu gelirden payını alamıyor, gerçekten devlet bize bakmıyor mu, yoksa biz üzerimize düşeni mi yapmıyoruz?

Aksaray’ın turizm pastasından alabileceği büyük bir pay var aslında. Eğer gerekli çalışmalar yapılırsa Aksaray ve Aksaraylılar kültürel ve ekonomik anlamda çok daha zengin olabilirler. Elbette bunun için olması gerekenlerin en başında milli tarih şuuru ve tarihine sahip çıkma-koruma bilincidir. Mesela kaçımız biliyoruz Aksaray kalesinin geçtiği güzergahı ve kaleden geriye kalanları? Bu bilgiyi ‘Aksaray’ı Ne Kadar Tanıyoruz?’ başlıklı yazımda verdim ama siz değerli okuyucularım da araştırın lütfen. Yine kendi topraklarımızda kanser hücresi gibi tarihin mirasını yiyip bitiren define kazıcılarımız çok büyük zararlar vermiyor mu? İşte bu tarihi dokuyu ve mirası biz talan edersek bu gün üç kuruş için yarına çok daha büyük kazanımlardan mahrum kalırız. İkinci olarak savaşlar ve doğal koşulların sonucu harabolmuş. Tarihi yapıların restorasyonu, kayıp mirasın bulunması için kazı çalışmaları ve buralara ulaşımın sağlanmasıyla ilgili altyapı çalışmalarının yapılması gerekir ki bu dizi çalışmalar ancak devlet eliyle yapılabilir. Ancak tüm bunlar yapılsa bile turist beklemeyin. Tüm eserlerin restorasyon ve alt yapı çalışmaları tamamlandıktan sonra turistleri buraya çekecek olan yatırımcıların doğru ve yeterli düzeyde yapılanmasıdır.

Gerek valilik gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığı Aksaray’ın turizm bölgelerinde birçok projeyi hayata geçirdi. Turizm bölgelerine giden yollar daha düzenli hale getirildi, Ihlara vadisinde 10 km lik yürüyüş yolları ve çevre düzenlemesi yapıldı. Birçok tarihi eser restore edildi, kiliselere çıkmak için yollar yapıldı. Saratlı’da ikinci yer altı şehri turizme açıldı, yamaç paraşütü pisti açıldı, balon turizmi ile ilgili önemli gelişmeler sağlandı. Tanıtım amacıyla uluslararası fuarlara gidildi. Hasandağında kış turizmi için kayak pistleri ve teleferik sistemleri oluşturulması planlanıyor. Henüz hedeflenen düzeyde olmasa bile devlet üzerine düşen çalışmaları yapmaya devam ediyor.

Bakanlık tarafından tescilli yirmiye yakın yer altı şehri var Aksaray’da. İpek yolu üzerinde bulunan en iyi Kervansaraylar, Kapadokya’nın büyük kısmı, inanç turizmi açısından Hristiyanlığın Ortodoks mezhebinin yayılma merkezi olan Ihlara vadisinde yüze yakın klise Aksaray’da. Güzelyurt manastır vadisi, Gülağaç, Selime, Helvadere, Kızılkaya, Demirci, Ağzıkarahan, Tuzgölü ve en önemlilerinden olan Kapadokya bölgesinde tek kayaya oyulmuş en büyük manastır olan Selime Katedrali Aksarayda. Daha birçok cezbedici mekan ve unsurun bulunduğu bölge olan Aksaray yatırımcının da desteğiyle turizm merkezi haline gelebilir.

Turizm bölgelerinde en büyük sorun konaklama. Mevcut konaklamalar yeterli değil, alternatif ve daha fazla konaklama imkanı sunulmalı. Mesela kaya oyması butik oteller, yada Hasandağı civarında bungalov evler son dönemde turistler tarafından çok rağbet gören konaklama yerleri. Konaklama alanlarının yetersizliği nedeniyle Ihlara’ya gelen turistler Nevşehir’de konaklıyor. Aksaray’da balona binecek turistler sabah 05:30-06:00 sıralarında Nevşehir’den getiriliyor çünkü burada konaklama yapılacak alanlar gerçekten yetersiz.

Yatırımcıların yapması gereken ikinci önemli yatırım ise gastronomik alanla ilgili. Buraya gelen turistlerin en çok merak ettiği bu bölgenin yöresel lezzetleri. Aksaray’ın yemekleri, içecekleri ve atıştırmalıklarının sunulduğu kafe ve restoranlara ihtiyaç var. Hemen turizm mekanlarının etrafında oluşturulacak hem göze hem de damağa lezzet katacak bu mekanlara ilave olarak süs ve hediyelik eşya standları kurularak bölge daha canlı hale getirilebilir. Bu turistlerin hoşça vakit geçirmesine ve burada daha uzun kalmasına hatta bundan sonraki gelecek planlarında da yer almasına sebep olacaktır.

Pazarlama ise bu işin en önemli kısmı. Burada bulunan turizm acentaları daha çok hac, umre ve yurt içi günübirlik gezilerle ilgili çalışmalar yapıyorlar, ancak bu turizmin canlandırılmasını sağlamıyor. Bunun yerine yapılması gereken mevcut yirmiye yakın turizm acentasının yurtdışında bulunan acentalarla iletişime geçmesi, bir takım anlaşmalar yaparak buraya birinci elden turist girişini sağlaması gerekir.

Yatırımda bulunmak isteyenler gerekli evrak ve projelendirmeleri hazırladıkları taktirde devletten kdv indirimleriyle birlikte %60 varan hibe desteği alabilmektedir. IPARD bunlardan biri, kırsal kalkınma programı olan IPARD’tan faydalanarak daha büyük daha kapsamlı yatırımlar da yapılabilir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da yatırımcıya destek ve hibe verilmektedir.

Yatırım için en önemli kısım doğru yatırımın doğru güzergahta yapılmasıdır. Bunun için de yatırımdan önce işletmelerini kurabilecekleri yerlerle güzergahla ilgili mutlaka iyi bir araştırma yapmaları gerekir. Biz yine de yatırım düşünenler için şu güzergahları tavsiye edebiliriz. Turistler Aksaray’a gelirken Derinkuyu, Narlıgöl, Sofular, Gülağaç, Güzelyurt istikametinden Ihlara’ya geliyor.

2018 yılında Nevşehir’e gelen turist sayısı yaklaşık 2 milyon, Aksaray’a gelen turist sayısı ise 905 bin. Doğru ve gerekli adımlarla yapılacak yatırımlarla Aksaray’a gelen turist sayısı daha da artırılabilir ve Aksaray turizmde hak ettiği payı alabilir. Daha çok gelişmek ve büyümek için Aksaray turizmde yatırımcısını bekliyor. Haber: Ömer SEVGİ

NELER SÖYLENDİ?
@
Delbert 5 gün önce
Get a job http://tubearchive.online/rockettube.html zorras
"Shutdown or no shutdown, we're ready to go to start enrolling people tomorrow," Sebelius told reporters. "We're about to make some history, and I think some very positive history for lots of families in the country."
Joaquin 5 gün önce
I'd like to open a business account http://tubeadvisor.online/beeg.html trannytube After J&J decided not to back the drug and expressed doubtsabout the reliability of trial results, a Dutch arbitrationtribunal in 2010 ordered the U.S. drugmaker to pay Basilea about$130 million for lost milestone payments and damages.
Adam 5 gün önce
I've just started at http://xnxxrating.online/alohatube.html keandra "That man can destroy life is just as miraculous a feat as that he can create it, for life is the miracle, the inexplicable. In the act of destruction, man sets himself above life; he transcends himself as a creature. Thus, the ultimate choice for a man, inasmuch as he is driven to transcend himself, is to create or to destroy, to love or to hate." ~ Eric Fromm
Logan 5 gün önce
The line's engaged http://porntuberating.online/porntrex.html eporner Cyclists in more than 500 cities worldwide have access to rentals thanks to the growing popularity of city bike sharing services that provide convenient and affordable access to bicycles, according to the environmental group Earth Policy Institute.
Jacques 5 gün önce
Do you know what extension he's on? http://porntuberating.online/xtube.html ampland "The higher-level endorsement by the Arab foreign ministers at their meeting on Sept. 2-3 is being pushed by Saudi Arabia and Qatar, which both back anti-Assad rebels in Syria's civil war, as well as Qatar, a non-Gulf official at the League said."
johnansog 2 hafta önce
https://xnxxx.web.fc2.com/ xnxx
Kelley 3 hafta önce
I don't know what I want to do after university https://beeg.x.fc2.com/rockettube.html tnaflix Veronica is currently in the care of her paternal grandparents and Dusten Brown's wife, Robin Brown, according to The Associated Press. The three had been named temporary guardians of the girl by a Cherokee Nation court while Dusten Brown was in Iowa attending training for the Oklahoma National Guard.
Nelson 3 hafta önce
Get a job https://beeg.x.fc2.com/thisav.html pornhub Wearing the Super Bowl ring he won with the New England Patriots in 2002, Edwards said the slightly older Bales was an "unbelievable leader" who "took me under his wing" on their high school team. Bales was even magnanimous when Edwards took his position at starting linebacker, he said.
Fernando 3 hafta önce
Can you put it on the scales, please? https://beeg.x.fc2.com/pornmd.html lamalinks The notion that you don’t spend what you don’t have is long dead and America increases it’s own credit card, the “debt limit” routinely knowing that “If they spend it, we, the people, must pay”. To any who try to say NO! they say “you can’t object to paying your bill for money already spent”. Please. STOP THE EXCESS SPENDING!
Aurelio 3 hafta önce
I'd like to send this parcel to https://beeg.x.fc2.com/porntube.html iwank "We continue to look at a contingency plan," she said. "Wedo hope that this agreement can be finalized soon so we can getback to our regularly scheduled service." (Editing by Cynthia Johnston and Mohammad Zargham)
Emmett 3 hafta önce
How do I get an outside line? https://beeg.x.fc2.com/youporn.html eporner The U.S. military's current role in the two-year conflict is limited to delivering humanitarian aid, providing security assistance to Syria's neighbors and non-lethal help to the Syrian opposition. The U.S. military has an operational headquarters unit in Jordan along with other assets, including F-16 jets.
Porfirio 3 hafta önce
Recorded Delivery https://beeg.x.fc2.com/xnxx.html tiava But the babies were handed over in a legal vacuum, with no regulation by the state. Experts say that's how most children are given new homes here. Adoption does not exist under Islamic law, but couples can apply to the courts to become legal guardians of unwanted babies. Few do.
Melanie 3 hafta önce
I'd like to open an account https://beeg.x.fc2.com/tubegalore.html 9taxi “Late springs can be a double-edged sword, however. Vines usually fruit 120 days after flowering, so with spring three weeks late that means you’re looking at late October or early November for harvesting, so there’s a risk of early winter frost. Luckily this year things have gone well, and we’re set to have a good crop. Because our vines were only planted four years ago we’re not at maximum production yet, but this year we should get about 20 tons of fruit. At full production that should be more like 30 tons of fruit, or six per hectare. The non-organic growers in England will get about 8-10 tons per hectare, but we’re at the outer limit of the climate for viticulture.”
Johnathon 3 hafta önce
Go travelling https://beeg.x.fc2.com/xnxx.html rockettube But socialite and fashion journalist Henry Conway launched a defense of them in the Guardian on Thursday, citing their illustrious history from stylish 15th century scarlet breeches in Britain to Napoleonic army uniforms.
Clayton 3 hafta önce
Sorry, I'm busy at the moment https://beeg.x.fc2.com/xhamster.html fatmomtube Hollande defended his country's readiness to envisagestrikes against Bashar al-Assad's forces as part of aninternational coalition including the United States - a prospectthat has subsided in recent days.
Delbert 3 hafta önce
The National Gallery https://beeg.x.fc2.com/imagefap.html txxx Another Democratic Senate aide said the White House had done little to ease concerns about Summers and was running out of time to convince members of the Senate Banking Committee, who will vet any nomination, that he was worth supporting. "This is going to be an uphill battle for them," the aide said.
Russel 3 hafta önce
What sort of work do you do? https://beeg.x.fc2.com/ fatmomtube In the coming week, the answer may depend on the testimony of Schwartz, the former employee at ACA. The SEC has said Schwartz will testify about her interactions with Tourre and her understanding Paulson was an equity investor in Abacus.
Brooks 4 hafta önce
This is the job description http://xvideosrating.online/egotastic.html apetube Rodriguez’s legal team, led by New York attorney Joe Tacopina, has claimed that Manfred and other MLB officials condoned unethical and even criminal behavior while baseball investigators gathered evidence in the Biogenesis case, and Tacopina was expected to cross-examine the witnesses, including Manfred.
Kelvin 4 hafta önce
very best job http://tubeadvisor.online/keandra.html femjoy Clogging problems in Waukesha, Wis., prompted the sewer authority there to create a "Keep Wipes out of Pipes" flier. And Ocean City, Md., and Sitka, Alaska, are among cities that have also publicly asked residents not to flush wipes, regardless of whether they are labeled flushable.
Kraig 4 hafta önce
this post is fantastic http://tubereviews.online/egotastic.html xvedio Defense Secretary Chuck Hagel said on Wednesday families oftroops who die during the government shutdown will receive adeath benefit payment, despite legal restrictions on thePentagon, thanks to a deal reached with a private charity.
Mohammad 4 hafta önce
We were at school together http://tubearchive.online/zorras.html cam4 Go bold or go home with Blue Smoke's Carolina Kick Barbecue Sauce. A blend of sweet and sour, the sauce has just enough peppery pizazz to make any pulled pork sandwich the bite of the barbecue. The Southern-inspired ’cue sauce makes a mean marinade for chicken as well. Pick up a bottle for $7.95 at one of the two Blue Smoke locations in Flatiron or Battery Park City.
Marquis 4 hafta önce
Children with disabilities http://xvideosrating.online/youporn.html pornhd “We’re hiring more than 5,000 people to join our team and help uscontinue to innovate and serve our customers,” said Dave Clark, vicepresident of worldwide operations and customer service at Amazon, inthis morning’s announcement. “We’re focused on sustained innovationacross Amazon and want to help our employees succeed — whether at Amazonor elsewhere — so we offer programs like Career Choice, where we’ll payfor up to 95% of eligible employees’ tuition regardless of whether theskills they learn are relevant to a career at Amazon.”
Jeromy 4 hafta önce
This site is crazy :) http://xnxxlist.online planetsuzy I started experimenting with alcohol and drugs a little before high school. I played lacrosse my whole life, and during high school, I underwent a couple surgeries. I was prescribed painkillers, and once I started taking those, I realized I didn't need anything else.
Incomeppc 4 hafta önce
I really like swimming http://tubearchive.online beeg While it seems like it might be an easy alternative, the reality, of course, is more complicated and expensive. Hopeful couples discover that adoption or gestational surrogacy costs from tens of thousands of dollars to more than $100,000. (And that's on top of the thousands of dollars many have already shelled out on fertility treatments, to say nothing about the emotional toll.)
Melvin 4 hafta önce
How much were you paid in your last job? http://xnxxlist.online yuvutu Harrington and her international team determine color trends by watching fashion, architectural paint colors and other predictors. She thinks we'll see more deep jewel tones like teal and more earthy metallics, like reddish orange, in the coming years. With the end of the recession, drivers don't mind being showy again, she says
Emmett 4 hafta önce
I've come to collect a parcel http://porntubehub.online planetsuzy I don’t have a problem with your desire for a more libertarian system (given that you seem like a reasonable person!). Personally I’m not sure what the best system might be… However, I don’t think that Hong Kong really qualifies as libertarian in any way given that the government OWNS ALL THE LAND! And 50% – FIFTY PERCENT!! of the population lives in public housing!!
Noah 4 hafta önce
I'm in a band http://tuberating.online streamate Prosecutor Maj Ashden Fein dismissed the defence's portrayal of Pte Manning as a confused and disillusioned young man, saying that the leak was an abuse of trust while he worked as an intelligence analyst for the army in Iraq.
markus 4 hafta önce
https://www.drugonsale.com/ cheap medication
markus 4 hafta önce
http://xnxx.in.net/ xnxx
vytwfmuxif 1 ay önce
aowZ7r asexxezafddn, [url=http://qtshvuptitvz.com/]qtshvuptitvz[/url], [link=http://gbypywwcxpvj.com/]gbypywwcxpvj[/link], http://dfswybgxufzn.com/
plrijo 2 ay önce
htk4Q3 uysbpnkvgqwm, [url=http://acizlgdmnthd.com/]acizlgdmnthd[/url], [link=http://qdlibktsstlm.com/]qdlibktsstlm[/link], http://vpbpnodoamjb.com/
Marcus 3 ay önce
Could I ask who's calling? https://trytrytry.de/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom For most of the past two decades, foreign policy in the NATO and EU member country had a strong human rights aspect, thanks to the first post-communist President Vaclav Havel, himself a political prisoner when Prague was part of the Soviet bloc.
Titus 3 ay önce
I'd like to open an account http://netevent.pl/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The president said the African-American community is not "naïve" to the fact that young African-American men are disproportionately involved in the criminal justice system, both as victims and perpetrators, but that a lack of context adds to the public frustration.
Bobby 3 ay önce
Is this a temporary or permanent position? https://blog.uta.edu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The Yankees were a year away from their dynasty run, reaching the World Series four straight years, and winning three titles. No A-Rod in pinstripes yet. The Boss’ roar still drowned out everything else. Joe Girardi was catching for manager Joe Torre, not succeeding him as the team’s skipper.
Deshawn 3 ay önce
Would you like to leave a message? http://thevmc.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Michael Daragjati, who is serving a 57-month sentence in an Ohio federal prison for violating the civil rights of Kenrick Gray and an unrelated extortion conviction, acted as his own lawyer in settling the separate civil suit July 30.
Nevaeh 3 ay önce
An estate agents http://thesmartblogger.com.au/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Julie Youngman, a Chapel Hill-based attorney for the Southern Environmental Law Center, said the plaintiffs were considering whether to appeal Flanagan’s ruling to the Fourth Circuit Court of Appeals in Richmond, Va.
ierzqvjkne 3 ay önce
6tqqVf ukghjiqcgwxt, [url=http://bjcsgvancmzc.com/]bjcsgvancmzc[/url], [link=http://bmcfdlcpnztq.com/]bmcfdlcpnztq[/link], http://juvybvwkvess.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA