Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 18-12-2019 10:13

"Kayıt dışı ile mücadelemiz devam edecek”

SGK İl Müdürü Bilal Akgün yaptığı açıklamada bulundu. Akgün “Kayıt dışı sigorta ile mücadelemiz devam edecek” dedi.

SGK İl Müdürü Akgün iş yaşantısında kurumlarda çalışan kişilerin çalışma günlerinin ve kazançlarının Sosyal Güvenlik Kurumuna hiç bildirmemesi veya eksik bildirmesinin  kayıt dışı istihdam olarak adlandırıldığını hatırlattı. Akgün “ Sigortasız işçi çalıştırma durumunda olduğu gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirmesi de kayıt dışı istihdam olarak değerlendirilmektedir” dedi. Bu konuda işverenlerin daha dikkatli ve duyarlı olması gerektiğini belirten Akgün “Kurum olarak kayıt dışı sigorta ile mücadele konusunda çok hassas bir çalışma içerisindeyiz. Kurum müfettişlerimiz iş yerlerimizi rutin olarak denetlemektedir. İşverenlerimizin birçok kanuni sıkıntıya maruz kalmamaları için dikkatli olmaları hususunda uyarılarda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“En büyük temennimiz karşılaşmamaları”

Kayıt dışı işçi çalıştıranlara karşı yaptırımlar hakkında bilgi veren Akgün; “Örneğin bir işçinin 1 gün dahi sigortasız çalışması durumunda 2 asgari ücret, bu süre 1 ay ise 4 asgari ücret, 6 ay ise 14 asgari ücret, 1 yıl ise 26 asgari ücret ceza uygulanmaktadır. 26 asgari ücret ceza 2010-2019 yılı itibariyle 58.718 TL 40 kuruştur. Ayrıca bu çalışmalara ait primler gecikme cezasına ait ve faizi ile birlikte tahsil edilir işverenlerinizin bu sorunlarla karşılaşmaması en büyük temennimizdir” diye konuştu.

“Ailelere de büyük zarar”

Ayrıca sigortasız çalışan bireylerin kendilerine ve sevdiklerine de ciddi zararlar verdiklerini belirten Akgün “Sigortasız çalışan kişiler, iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortası kapsamında sağlanan bir çok yardımda yararlanamamakta; emeklilik, malullük aylığı, iş göremezlik ödenek ve gelirlerin, işsizlik ödenekleri, kıdem ve ihbar tazminatları gibi çalışanlara sağlanan birçok yasal haktan mahrum kalmaktadırlar. Ayrıca bu şekilde çalışanların sadece kendilerine değil, aile bireylerinin ölüm aylığı, iş göremezlik geliri gibi haklardan yararlanamayarak mağdur olmaktadırlar” hatırlatmalarında bulundu.

“Primlerini düzenli ödeyen vatandaşlara kolaylık sağlanmaktadır”

“SGK Kurumu olarak ilimizde düzenli olarak STK Başkanlarımız başta olmak üzere iş ve istihdam sağlayan birçok firmalarımızı ziyaret ederek prim borçları olan firmalarımız ve işletmeler için birçok kolaylıklar ve avantajlı taksitlendirme yöntemlerimizi anlattık, anlatmaya da devam ediyoruz. Biz kurum olarak devletimizin yayınladığı kanunlar çerçevesinde yararlanması gereken tüm imkânları kurum olarak seferber ediyoruz” diyen Akgün “Primini düzenli ödeyen iş yerlerimize ve bağ kurlularımıza çeşitli teşvikler uygulanmakta ayrıca borçlar icraya intikal etmiş olsun ya da olmasın vatandaşlarımızın borçlarını 6183 sayılı AMME alacaklarının tahsili usulü kanun hükümlerine göre 36 aya kadar taksitlendirme yapılabilmektedir prim ödemeleri daha ayrıntılı bilgi almak adına tüm vatandaşlarımızı kurumumuza çay içmeye davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA