AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:33

Kış Gelmeden Kestaneler Geldi

Kış aylarının vazgeçilmezi olan kestaneler satışa çıktı. Tadı kadar fiyatı da yüksek olan kestaneler kış gelmeden tezgâhlarda yerini aldı. Kış aylarının nefis lezzetlerinden olan kestane faydalarıyla şaşırtıyor. 7’den 70’e her vatandaşın severek yediği kestane doyurucu özelliğiyle biliniyor. Bol miktarda lif içeren besin uzun süre tok tutarak zayıflamak isteyenlere de yardımcı oluyor. Hem tatlısını hem yemiş halini güvenle tükettiğimiz kestane, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin bir besin olarak dikkat çekiyor.

Kış Gelmeden Kestaneler Geldi

Kestanenin faydaları nelerdir?

Vücuda inanılmaz etkileri olan kestanenin faydaları şaşırtıyor. Mineral açısından zengin olan kestane güçlü bir demir, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve çinko kaynağıdır. Ayrıca barındırdığı antioksidanlar vücudun arınmasına yardımcı olur. Lif alımı tokluk hissiyatı vermesinden dolayı da kilo vermek isteyenlere yardımcı olur.

Karaciğere ve mideye çok iyi gelir. C, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Enerji verir. Halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelir. Vücuttaki pek çok hücrenin yenilenmesinde önemli bir yer tutar. Dozunda tüketilmek şartıyla, basur ve varislerin tedavisinde de büyük fayda sağlar. İnsana sakinlik verir. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Kalp ve kas sisteminin uyarılmasını ve organizmanın su dengesini sağlar. Kasları kuvvetlendirir. Hemoroit şikâyetlerinin azalmasında etkilidir. Özellikle çocuklar için, iştah açmada birebirdir.

Kestanenin besin değeri

Kestanenin besin değeri, C ve B grubu vitaminleri, potasyum, magnezyum, demir, fosfor açısından iyi bir kaynaktır. Tüketileceği zaman, 3 orta boy kestanenin 1 dilim ekmek ile eşdeğer olduğu unutulmamalıdır.

Kalori (kcal) 131, toplam yağ 1,4 g, doymuş yağ 0,3 g, çoklu doymamış yağ 0,5 g, tekli doymamış yağ 0,5 g, kolesterol 0 mg, sodyum 27 mg, potasyum 715 mg, karbonhidrat 28 g, protein 2 g olan kestaneler insana ve insan sağlığına çok faydalı ürünlerdir.

Bu faydalı kestanelerin fiyatları ne kadar? 

Tadı ve faydaları yüksek olduğu kadar fiyatları da yüksek olan kestaneler 12-25 lira arası satışa sunuluyor geçen sene 8-12 lira arası satıcıya ulaşan kestaneler bu sene 15-18 lira arası satıcılara ulaşıyor. Bu yüzden dolayı bu seneki kestane fiyatları da geçen seneye nazaran yüksek bir fiyatla satışa sunuluyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA