AKSARAY
Giriş Tarihi : 10-12-2019 10:17

Kış lastiği takmayanlara ceza

Aksaray'da trafik ekipleri tarafından sürücülere yönelik zorunlu kış lastiği uygulaması gerçekleştirildi. Trafik polisleri, Aksaray'ın üç noktasında yaptığı kış lastiği kontrolünde, uygun şartlarda lastik bulundurmayan şoförlere para cezası kesti. Polis ekipleri durdurdukları araçların lastiğinde cihaz ile ölçüm yaptı. Ceza yiyen bazı sürücüler duruma tepki gösterdi.

Kış lastiği takmayanlara ceza

Cihazla Ölçüm Yapıldı

Aksaray Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ve Trafik Ekipler Amirliği ekipleri, 1 Aralık da başlayan kış lastiği takma zorunluluğuyla ilgili belirli noktalarda uygulama gerçekleştirdi. Yeni Sanayi Mahallesi 95.Cadde başta olmak üzere 3 ayrı uygulama noktasında ticari araçlar ve taksiler üzerinde uygulama gerçekleştiren ekipler, cihazla ölçüm yaptı.

625 Lira Ceza Kesildi

Buna göre lastik kalınlığı 0,6 inçin altında olan ticari taksilere ve 1,6 inçin altında olan hususi araçlara "Kış lastiği takmamak" suçundan 615 TL, "Diş derinliğinin 0,6 incin altında olması" suçundan ise 108 TL para cezası kesildi.

 Ceza kesilen sürücüler ise duruma tepki göstererek uygulama yerinden ayrıldı. Ceza yiyen ticari araç sürücüsü Ahmet V. "Kış lastiği takmamaktan dolayı ceza yedik, fiyatların bu kadar yüksek olduğunu bilmiyordum" dedi.

"Özel Araçlarda da Zorunlu Olmalı"

Kış lastiği takan bir sürücü ise, "Kış lastiği ticari araçlarda mecbur olduğu gibi özel araçlarda da mecbur olmalıdır. Özel araçlar kullananların yüzde 99'unun şoförlük bilgileri, karlı havalarda araç kullanma bilgileri de az olduğu gibi buna rağmen normal lastik ile trafiğe çıkıldığı zaman onlar önümüzde kalınca bizde gidemiyoruz. Karlı havalarda trafiğin tıkanmasının nedeni budur. Onların da mecburi olmasını istiyoruz. En azından trafiğe çıktıkları zaman kar lastiği olmuş olmamış önemli değil. Benim kış lastiği takılı, ölçümü yapıldı her şey normal. Uygulama çok güzel devamının gelmesini istiyoruz" diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA