AKSARAY
Giriş Tarihi : 04-02-2019 14:17   Güncelleme : 04-02-2019 14:17

Kıyamete son 15 gün

Aksaray Merkezde yerel seçim kıyametinin kopmasına 15 gün kaldı. Tüm partilerde Belediye Meclis Üyelikleri başta olmak üzere İl Genel Meclis Üyeliklerinin açıklanması ile birlikte önce partilerin içerisinde ardından da vatandaşların oy verecekleri isimleri görmesi ile birlikte çok tartışmalı, çalkantılı ve küskünlerin sanılanın çok üzerinde olmasına kesin bakılan bir süreç başlayacak.

Kıyamete son 15 gün

Aksaray Merkezde vatandaşlar yerel seçim için aday gösterilen isimleri halen içlerine sindirememişken, şimdi de Belediye Meclis Üyelikleri ve İl Genel Meclis Üyeliklerinin seçilecek sıralarına yazılacak isimler merakla bekleniyor.

31 Mart Yerel Seçimleri için başta Ak Parti olmak üzere MHP ve İYİ Parti’de de Belediye Meclisine girebilmek için yoğun başvurular olduğu belirtiliyor. Yoğunluk sadece başvuru ile kalmıyor. Başvuru yapanların öncelikleri listede seçilmesi garanti olacak sıralara yazılmak. Ancak Ak Parti’de şu anda Belediye Meclisine 20 üye sokma ihtimaline karşın başvuru sayısının 500 yaklaşması şu anda tam bir fırtına öncesi sessizliği çağrıştırıyor. Aynı partide İl Genel Meclisi için de durum farklı değil. İl Genel Meclisi için de başvuru sayısının neredeyse 200 rakamına yaklaştığı belirtiliyor.

Aksaray Merkez başta olmak üzere seçimin iddialı diğer bir partisi olan MHP de de başvuru sayısı Ak Parti’de ki kadar yüksek olmasa bile durum çok farklı değil. MHP de Belediye Meclisi için seçilmesi kesin gözüyle bakılan ilk 10 kişilik listenin en az 3 hafta önceden belirlendiği, bu nedenle de parti içerisinde sessiz bir kırgınlığın yaşandığı konuşuluyor. İl Genel Meclisi’nin Merkezde seçilmesine garanti gözüyle bakılan ilk 2 sırasının ise neredeyse Belediye Başkan Adayı ismi ile aynı zamanda belirlenmiş olması da İl Genel Meclis Üyeliği düşünen birçok ismi kırgınlığa itmiş görünüyor.

Seçim çalışmalarını tartışmaları kendi içerisinde hapsetmeye çalışarak götüren İYİ Parti’de de sıkıntıların olduğu sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda gözler önüne seriliyor. İYİ Parti’nin Belediye Meclis Üyesi çıkartacağına kesin gözüyle bakılırken şu anda kaç üyenin meclise seçilebileceği konusunda kesin bir tahmin yapılamıyor. Belediye Meclisi Üye Seçiminde CHP ile ittifak içerisinde giren İYİ Partinin çıkaracağı üye sayısı şu an için kapalı kutu. Ancak İl Genel Meclisi Seçiminde ittifak yapmayan 2 partinin İl Genel Meclisi’ne üye sokup sokamayacağı da en çok merak edilen konulardan birisi.

Yani kısaca tüm partiler için Belediye Meclis Üyelikleri ve İl Genel Meclis Üyelikleri listelerinin kesinleşeceği son 19 Şubat Tarihi parti içi sıkıntıların ayyuka çıkması, vatandaşın listelerde yer alacak isimlere göre oy tercihlerinde değişikliklerin olma olasılığı partiler için Yerel Seçim’in Kıyamet Günü olma özelliği taşıyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA