Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 21-04-2018 11:50   Güncelleme : 21-04-2018 11:50

MERCEDES-BENZ TÜRK’ün Aksaray ihracatında hedefi 1 Milyar Euro

Aksaray’ın en önemli ve en büyük sanayi yatırımı olan Mercedes-Benz Türk’ün İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, lojistik dezavantajlarını avantaja çevirdiklerini, Ulaştırma Bakanlığı’nın bir çekiciye en fazla 2 yerine 3 kamyonu üst üste koyup taşınmasına izin verilmesi halinde 1 milyar Euro’luk ihracatın kolaylıkla gerçekleştirebileceklerini söyledi.

MERCEDES-BENZ TÜRK’ün Aksaray ihracatında hedefi 1 Milyar Euro

Mercedes-Benz Türk’ün 500 milyon Euro yatırımla kamyon üretim üssü haline getirdiği Aksaray fabrikası, ihracatın hızla artmasıyla birlikte lojistik dezavantajlarını avantaja çevirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Süer Sülün, “Çekiciler üzerinde limana kamyon gönderiyoruz. Bu nedenle de her çekicide 3 kamyon taşımak için başvuru yaptık” dedi.

TÜRKİYE’de yatırımların ülke geneline yayılması için bölgelere göre teşvikler verilirken, en büyük yatırım teşvikini alan Orta Anadolu ise ihracatta lojistik dezavantajı yaşıyor. 32 yıl önce ağırlıklı olarak iç pazarı düşünerek Aksaray’da kamyon üretimine başlayan ve bugüne kadar 500 milyon Euro yatırım yapan Mercedes-Benz Türk, ihracatının hızla artmasıyla birlikte lojistik dezavantajını avantaja çevirmek için harekete geçti.Bu konuda hükümetten acil destek bekleniyor.

Çekicide 3 Kamyon

Mercedes-Benz Türk’ün Başkanı ve CEO’su Süer Sülün, Türkiye’de yatırımların belirli bir bölgeye yığılmak yerine genele yayılması gerektiğini belirterek, “Bu noktada bölgesel yatırım teşviklerinin çok doğru bir hamle olduğunu düşünüyorum. Biz 32 yıl önce Aksaray’da kamyon üretmek için yatırım kararı aldığımızda iç pazar ve savunma sanayini düşünmüştük. O dönem ihracat düşüncemiz yüksek değildi. Ama son yıllarda Türkiye’de üretilen kamyonlar batı ülkelerinde de büyük talep görüyor. 2014’te 500 adet olan ihracatımız geçtiğimiz yıl 6 bin 500 adede çıktı. Bu yıl 10 bin adetlik ihracat hedefliyoruz. Geçen yıl yaptığımız 110 milyon Euro’nun üzerinde yatırımla Aksaray fabrikasının kapasitesini ikiye katladık. 2 yıl içinde 17 bin adetlik ihracat hedefliyoruz ki bu 1 milyar Euro’luk ihracat demek” dedi.

Aksaray’a Ar-Ge merkezi kurup, yan sanayi firmalarını da yatırıma çektiklerini hatırlatan Sülün, en büyük sıkıntılarının ise lojistik olduğunu belirtiyor. Sülün, şunları söyledi: “Aksaray’dan ihracat yapmak maliyet açısından kolay değil. Aksaray’ın Pendik’teki limana mesafesi 850 kilometre ve kamyonları çekiciyle limana götürüyoruz. Bir çekiciyle en fazla 2 kamyon taşıyabiliyoruz. Bu sıkıntıyı aşmak için çekiciye 3 kamyon üst üste koyup taşımak istiyoruz. Bu talebimizi Ulaştırma Bakanlığına ilettik. Bize göre 3 kamyon taşımanın tehlikesi yok, dünyada yapılıyor. Ayrıca Konya’ya ulaşan demiryolu hattını Aksaray’a taşımak da bir çözüm olabilir. Eğer bu destekleri alamazsak 17 bin adetlik ihracata, yani 1 milyar Euro’ya ulaşmamız mümkün gözükmüyor. Bu sıkıntının çözüleceğine inanıyoruz.”

Aksaray yatırımlarımıza devam edeceğiz

Sülün, kamyon ihracatının bu noktaya geleceğini öngöremediklerini kabul ederek, “O dönem iç pazar ağırlıklı çalıştığımız ve Aksaray’dan tüm Türkiye’ye ulaşabildiğimiz için fabrikamızı Aksaray’da kurduk. Burada yatırımlarımızı ve üretimimizi artırarak devam edeceğiz” dedi.

Tüm Dünyaya Aksaray Onayı

MERCEDES-Benz Türk’ün Başkanı ve CEO’su Süer Sülün, hükümetin Ar-Ge teşviklerinin etkisiyle kendilerinin de bu konuda hızlı adım attıklarını belirterek, “Hoşdere’den sonra ikinci Ar-Ge merkezimizi eylül ayında Aksaray’da açacağız. Hoşdere’deki merkezimizde hem otobüs hem kamyon geliştirilmesine ciddi destek veriyoruz. Avrupa’da satışa sunulan tüm Mercedes otobüslerinin testleri ve son onayları Aksaray’da gerçekleşiyor. Aksaray’daki Ar-Ge merkezimiz ise dünyada satılan tüm Mercedes markalı uzun yol kamyonların test merkezi olacak. Biz tüm yeni model kamyonların yol testlerini Türkiye’de yapacağız. Türkiye’deki rotaları ülkelere göre belirledik. Tüm dünyada üretilen uzun yol kamyonlarının testleri önden Aksaray’dan verilecek. Bu onayı olmayan hiçbir kamyon dünyada satışa sunulamayacak” dedi.

İhracat Hedefi 2 Milyar Euro

MERCEDES’in 51 yılda Türkiye’ye 1.1 milyar Euro’luk yaptığını hatırlatan Sülün, toplam ciro ve ihracat hedefleri hakkında şunları söyledi: “Eğer kamyon ihracatını hedeflediğimiz gibi 1 milyar Euro’ya çıkartabilirsek, Mercedes-Benz Türk’ün 2-3 yılda toplam ihracatı kamyon, otobüs ve mühendislikle 2 milyar Euro’ya yaklaşacak. Ciromuz ise 4.5-5 milyar Euro civarına ulaşacak” dedi.

100 Milyonluk Mühendislik İhracatı

SÜER Sülün, Mercedes-Benz Türk’ün Ar-Ge ve ticari araç üretiminde söz sahibi olduğunu belirterek, “Gerek teknoloji geliştirme, gerek teknik geliştirmelerde Türk mühendislerinin payı büyük. Bugün dünyaya 65 milyon Euro’luk servis yani mühendislik ve IT (bilgi teknolojileri) ihracatı yapıyoruz. Aksaray’daki Ar-Ge merkezimizle bu tutarı 100 milyon Euro’ya çıkarmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Sterling 3 hafta önce
Will I have to work on Saturdays? https://www.harvard-jlpp.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com “We want to confirm to the media and Kenyans that from what we have seen, no officer from KDF looted as alleged and we want to appeal to Kenyans in the social media to desist from besmirching and maligning the name of KDF,” said National Security Committee chairman Asmam Kamama.
Dante 3 hafta önce
We'd like to invite you for an interview https://cfa.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "The new astronauts we're introducing today are critical to achieving our ambitious goals," Bolden added. "They will help us continue to lead the world in exploration, and they'll become role models for boys and girls, men and women, from all over the world. Their journey begins now and the nation, as it always has, will be right beside them reaching for the stars."
August 3 hafta önce
I came here to study http://zionviewella.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com At least seven corpses had been recovered from the grave in Tlalmanalco, Mexico City prosecutor Rodolfo Rios told reporters at a news conference. He said the victims could not be identified from clothing, and the cause of death had not been determined.
Kieth 3 hafta önce
How much is a First Class stamp? http://www.basketballinsiders.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com If ever an avian family should liberate us from our curious but ingrained sense of national ownership of birds, it is this one. Albatrosses are the ultimate nomads. Their true home is the open ocean. Their flight is both supremely beautiful and endlessly fascinating. We have long known that they have the greatest wingspan of all birds: wandering albatrosses can measure 11ft 6in.
Sarah 3 hafta önce
We need someone with experience https://balancewithinyou.net/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Speaking on French Television Valls said: “We have no evidence which confirms any threat. We have known about these rumours for a number of weeks and we have taken steps. It didn’t involve France directly, it involved a number of neighbouring countries.”
oxpjnvm 1 ay önce
i2JDGg aqgpighckiti, [url=http://tzzhilwckdqu.com/]tzzhilwckdqu[/url], [link=http://sflhjsqcfvux.com/]sflhjsqcfvux[/link], http://wrmrdjectimp.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA