AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-11-2019 10:37

Merkür, bugün Güneşimizi kapatacak

Güneş sisteminin en küçük ve Güneş’e en yakın gezegeni Merkür, 11 Kasım pazartesi günü Güneş ile Dünya’nın arasından geçecek.

 Merkür, bugün Güneşimizi kapatacak

Merkür her 100 yılda ortalama 13 kez Dünya ve Güneş’in arasından geçiyor. Bir önceki tutulma 9 Mayıs 2016’ da gerçekleşmişti. 11 Kasım pazartesi günü Merkür gezegeni tekrar Güneş' in önünden geçmeye hazırlanıyor bu geçiş esnasında Dünyamız Merkür gezegenine 101 milyon kilometre uzaklıkta olacak.

Antalya'da TUBİTAK Ulusal Gözlem Evi tarafından hem vatandasın bu olayı gözlemlemesi hem de katılımcılara bilgi vermek adına bir etkinlik düzenleyecek. Ayrıca gerçekleşecek olan bu gök olayı Youtube üzerinden canlı olarak yayınlanacak.

Merkür ve Venüs gibi iç gezegenler, Ay gibi Güneş ışığının tamamını perdeleyemeyecekleri için tam bir tutulma gibi olmayacaktır. Tutulma çıplak gözle görülemeyeceği için uzmanlar göz sağlığımıza dikkat etmek adına mutlaka özel üretilmiş güneş filtreli teleskopların kullanılmasını öneriyor. Filtresiz dürbün ve ya teleskopların göz retinasına oldukça büyük hasar verebileceğini belirtti.

Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank; “Gözlerimiz pazartesi günü Merkür’de olacak! En hızlı gezegen Merkür, Güneş ve Dünya’nın arasından geçecek. Uzay meraklıları bu ilginç gökyüzü olayını Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinden takip edebilir. Bir sonraki geçiş 13 Kasım 2032’de..” Seklinde sosyal medyadan açıklamada bulundu. HaberFoto: Aslıhan DEMİRER

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA