AKSARAY
Giriş Tarihi : 06-04-2019 15:38   Güncelleme : 06-04-2019 15:38

MHP seçimin peşini bırakmıyor

Pazar Günü yapılan seçim sonrasında Merkez Belediyesini Ak Parti’ye karşı 1600 civarında oy farkı ile kaybeden, ancak 5 sandığa yapılan itiraz sonrası 1238 e düşen fark MHP yi tatmin etmedi. MHP nin tüm sandıkların sayılması yönündeki ilk itirazları reddedilince İl Seçim Kuruluna itiraz edildi. Buradan da aleyhe karar çıkması halinde bu kez itirazın YSK ya taşınması bekleniyor.

MHP seçimin peşini bırakmıyor

31 Mart Yerel Seçimlerinde Aksaray Merkez Belediye Başkanlığı için Ak Parti ile yarışan MHP, sandıkların sayılmasının ardından ilk belirlemelere göre seçimi bin 625 oy farkı ile kaybetmişti. Sonuçların açıklanmasının ardından MHP Kurmayları önce 5 sandığa itiraz etti. Bu sandıklarda yapılan inceleme sonrası yanlışlıkla başka partilere yazılan MHP oylarının düzeltilmesinin ardından aradaki fark bin 238 e düştü.

Ancak MHP nin itirazları 5 sandıkla kısıtlı kalmadı. Farkın bin 238 e kadar düşmesinin ardından MHP Kurmayları geçersiz olarak kayda geçen 3 bin 625 oyun yanısıra tüm sandıklardaki oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulundular. İlk itirazın reddedilmesinin ardından yapılan 2. İtirazın da reddedilmesi sonrasında itiraz İl Seçim Kuruluna taşındı. İl Seçim Kurulu henüz kararını açıklamazken burada da itirazın reddedilmesi halinde MHP İl Başkanı Av. Mustafa Çölkesen itirazlarını YSK ya kadar taşıyacaklarını belirten şu açıklamayı yaptı:

“31 Mart 2019 tarihinde ilimizde yapılan seçimler ile ilgili olarak, İlk kayıtlara göre ilimizde toplam 3625 geçersiz oy pusulası bulunduğu ve aradaki oy farkının ilk 1625 olduğu düşünülerek partimizce sandık kurul tutanakları sistemdeki birleştirme tutanağına yanlış girilen 5 sandık için ve “tüm sandıklardaki oyların incelenmesi için” itiraz edilmiştir. İtirazımız üzerine sandık kurul tutanakları sistemdeki birleştirme tutanağına yanlış girilen 5 sandık sonuçları düzeltilerek 1625 olan oy farkı 1238 olmuştur. Tüm sandıklardaki oyların incelenmesi talebimiz ise 1. Seçim Kurulu tarafından “sandık kuruluna itiraz edilen sandıklarla sınırlı tutularak” reddedilmiştir. 2.Seçim Kurulu tarafından ise “tüm sandıklardaki oyların incelenmesi talebimiz” tamamen reddedilmiştir. Bu iki seçim kuruluna yaptığımız bu itirazlarımızın reddedilmesi üzerine (bugün) 04.04.2019 tarihinde Aksaray İl Seçim Kuruluna itirazda bulunduk. İl Seçim Kurulunun vereceği karara karşı YSK’ ya itiraz hakkımız bulunmakta olup bilgi kirliliğinin ortadan kalkması amacıyla açıklama yapma gereği doğmuştur. Tüm hemşehrimize ve takipçilerimize saygılarımı sunuyorum.".

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA