AKSARAY
Giriş Tarihi : 26-11-2019 10:34

Mültecilere evini kiraya verenlere 1000 lira ceza

Evini kiraya verenlere kişi başı bin TL ceza kesilecek. Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nda çok önemli bir düzenleme için adım atılıyor.

Mültecilere evini kiraya verenlere 1000 lira ceza

Düzensiz göçle mücadelede daha verimli sonuçlar alınabilmesi için resmi olarak herhangi bir izni bulunmadan Türkiye’ye giriş yapan yabancılara gayrimenkullerini kiralayanlara yönelik cezai yaptırım geliyor.

 Resmi makamlarca verilmiş herhangi bir izni olmayan yabancılara evini kiralayan mülk sahiplerine her bir yabancı sayısınca bin TL idari para cezası uygulanması gündemde. Özellikle belli il ve ilçelerde artış gösteren düzensiz yabancı göçmenlerin kontrolü planlanıyor. Verilen para cezaları için ise tebliğ tarihinden itibaren otuz gün ödeme süresi tanınacak.

Bazı kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi içerisinde yer alan düzenleme TBMM İçişleri Komisyonunda görüşülmeye başladı. Komisyonda görüşülen düzenlemenin önümüzdeki günlerde karara bağlanması bekleniyor.

Gayrimenkul kiralamalari da eklenecek

Bu kapsamda ilgili kanunun idari para cezalarını düzenleyen 102. maddesinde değişiklik yapılması öngörülüyor. Söz konusu maddede yer alan geçerli seyahat belgesi, Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamlarından verilmiş yabancı kimlik kartı, ikamet izni veya geçerli yol izin belgesi olmayan yabancı şahısların ülkeye girmesine, ülkeden çıkarılmasına, ülke içinde herhangi bir araç veya binek hayvan vasıtasıyla veya yaya olarak seyahat etmesine imkan sağlayan kişilere...'' ifadesine ''konaklamasına imkan sağlayan kişiler ile mülkiyetindeki gayrimenkulünü kiralayanlara'' ibaresi de eklenecek.

Her bir yabancı için 1000 TL ceza

Teklif yasalaşırsa ikamet izni olmayan yabancılara evini kiraya verenlere, kanunlarda ayrıca suç olarak tanımlanmayan eylemleri nedeniyle tespit edilen her bir yabancı sayısınca 1000 TL idari para cezası uygulanacak.

2017 yılında Kırklareli Valiliği aldığı bir kararla il genelinde yabancılara izinsiz ev kiralayanlara ceza uygulamasına başlamıştı.

30 gün içinde ödenecek

İzinsiz kiralamalarda kesilecek idari para cezaları, gayrimenkulün bulunduğu valilik ya da kolluk birimlerince uygulanacak ve verilen para cezaları için ise tebliğ tarihinden itibaren otuz gün ödeme süresi tanınacak. Yine aynı kanunda yer alan diğer maddelere göre Türkiye'ye yasa dışı giren veya Türkiye'yi yasa dışı yollarla terk eden ya da buna teşebbüs eden yabancılar hakkında 2000 TL, Türkiye'ye girişleri yasaklanmış olduğu halde Türkiye'ye girebilmiş olanlar ile tanınan sürede Türkiye'den ayrılmayanlar ve işlemler sırasında kaçanlar hakkında 1000 TL para cezası uygulanıyor.

Haber: Ömer Sevgi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA