Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 04-12-2019 11:45

Mültecilikten Esnaflığa

Çoğu zaman kendi hallerinde çoğu zaman ise sokak huzurumuzu bozmakla itham edilen mülteciler Aksaray'ın çeşitli mahallerinde market, teknoloji ve fırın gibi dükkân açıyorlar. Sığınma anlamında kullanılan mülteciliğin ev sahipliğine nasıl dönüştüğü ise tam olarak bilinmiyor.

Mültecilikten Esnaflığa

Çarşı merkezinin arka sokaklarında hem market hem de fırın işleten Afganlı mülteciler dükkânlarının camına Afganistan bayrağı ve kendi dillerinde yazdıkları yazılar ile dükkânlarını hala aktif olarak işletmekteler. Nerelerden izin alarak açtılar, izinleri var mı? Ya da her Türk vatandaşı gibi vergi ödüyorlar mı henüz bilinmiyor. Ama vatandaş tarafından da merak ediliyor.

Ekonomik olarak sıkıntılı günler geçiren esnaf başta olmak üzere pek çok vatandaşta; “Almanya' da mülteciler mesai saatinden sonra kamplarından çıkamıyorlarmış. Halkın huzurunu bozmalarına müsaade edilmiyormuş. Bizde böyle değil. Dükkânlarda ne sattıkları belli değil! Bizim gençlerimiz iş kuyruklarında bekliyor bunlar dükkân açabiliyor” diyerek bu durumdan duydukları rahatsızlığı dışa vuran çevre sakinleri mültecilerin vergi ödeyip ödemediklerini de merak ediyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA