Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 26-11-2019 10:43

Sokak hayvanları için tek başına mücadele

Eski, Aksaray Hayvan Hakları Derneği üyesi Metin Başpınar, sokak hayvanları için tek başına mücadele vermeye devam ediyor.

Sokak hayvanları için tek başına mücadele

Ekibimizle hayvan hakları derneğini ararken yönlendirmeler sonucu kendimizi bir mimarlık ofisinde bulduk. Tüm içtenliği ile bizi karşılayan Metin BAŞPINAR’a hayvan hakları derneğine ne olduğunu sorduğumuzda bize üzülerek 2 yıl önce kapandığını söyledi. Dernekte yaşanan bir takım sıkıntılardan dolayı 2 yıl önce gönüllülerin ayrılması üzerine kapatılan Aksaray Hayvan Hakları Koruma Derneğinin eski üyelerinden Metin BAŞPINAR hayvanlar için tek başına mücadele vermeye devam ediyor.

Kendi imkânları ve bazı hayvan sever dostlarının desteği ile aldığı mamaları, kasaplardan aldığı et ve kemikleri toplayıp şehrin belli yerlerinde oluşturduğu besleme noktalarında sokak hayvanlarının karınlarını doyuruyor. Tek başına verdiği bu mücadelede en büyük destekçisi yıllar önce soğukta donmaktan kurtardığı can yoldaşı Paşa. Sokakta bulduğu yardıma muhtaç hayvanların aşılarını yaptırıyor, tedaviye ihtiyacı var ise veterinere götürüyor, elinden geldiğince birçoğunu sahiplendiriyor ve sahiplendirdiği hayvanları zaman zaman ziyaret ediyor.

Emektar mimar ve aynı zamanda da bir hayvan sever olan Metin BAŞPINAR’ın yakındığı bazı durumlar var. Oluşturduğu besleme noktalarından bir tanesi Aksaray Müftülüğü’nün karşısındaki bir ağacın altı. Camii imamı ve cemaati ile bu konuda zaman zaman sürtüşmeler yaşıyor. “Cemaat korkuyormuş. Sen elindeki bastonu sallayarak hayvanın üzerine gidersen o hayvanda sana hırlar. Yıllardır sokaklarda yaşıyorlar daha kimseye zarar verdikleri görülmemiş. Hayvanı taciz edersen, ona taşla sopayla yaklaşırsan hayvan da tabiatı gereği savunmaya geçer. Valiliğin arkasındaki parkta güvercinleri besliyordum, esnaf dükkânımın önünü pisletiyorlar diyince bırakmak zorunda kaldım. İlk zamanlarda mahalleli ile de sorunlar yaşıyordum zamanla hepsi alıştı. Bazen onlar da mama veriyorlar. Onlar bize Allah’ın emanetleri, sahip çıkalım. Belediyeden de bu canlar için destek bekliyoruz. Onların sevgiye ve mamaya ihtiyacı var.” Diyerek yetkililere seslendi.

Hemen hemen bütün şehirler de, parklar da ve uygun alanlar da belediyelerin kurduğu hayvan besleme istasyonları, kedi ve köpek evleri var. Biz de Metin Beyin sesine ses olup buradan yetkililere sesleniyoruz. Sokak hayvanları için bir şeyler yapalım. HaberFoto: Aslıhan DEMİRER

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA