Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:37

Tapu İşlemleri Noterlere Geçiyor

Oto alım satım işlemlerini yapan noterler artık gayrimenkul alım-satım işlemleri, miras ve aile hukuku olmak üzere, yargılamayı gerektirmeyen hizmetleri de verecek.

Tapu İşlemleri Noterlere Geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mayıs ayında açıkladığı Yargı Reformu Stratejisi kapsamında, geçtiğimiz günlerde yasalaştırılan yargı paketinin ardından, hukuk yargılamalarını hızlandıracak adımların yer aldığı 2'nci Yargı Paketi üzerindeki çalışmalar da tamamlanma aşamasına geldi. Adalet Bakanlığı bürokratları ve AK Parti hukukçularının üzerinde çalıştığı taslakta, başta miras ve aile hukuku olmak üzere, yargılamayı gerektirmeyen ve ‘çekişmesiz yargı' olarak nitelendirilen hizmetlerin noterler aracılığı ile verilmesi öngörülüyor. Mevcut kanunlarda, mahkemelerin görev alanına giren isim ve yaş düzeltmesi, vasiyetnamenin açılması, mirasçı atama belgesinin verilmesi, mirasın reddi beyanının tespit edilmesi ve evlenmeye izin verilmesi gibi işlemlerinin noterlerde yaptırılması öneriliyor. Bu dava konularında “çekişme” olursa, devreye mahkemeler girecek.

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinin noterler aracılığıyla yapılmasına da imkân sağlanıyor. Yasa çıktığında, vatandaşlar isterse tapu dairelerine gitmeden, gayrimenkul alım satım işlemlerini noterden yaptırabilecekler.

‘Ara Bulucu' Zorunluluğu Getiriliyor

Taslak ile kamu idarelerine, aralarındaki bazı uyuşmazlık konularını mahkemeye taşımadan önce, zorunlu olarak arabulucuya gitmeleri zorunluluğu da getiriliyor. Bu kapsamda, idarelerin taraf olduğu bazı uyuşmazlıklarla ilgili olarak zorunlu sulh yoluna gitmelerine ilişkin müstakil bir ‘İdari Sulh Kanunu' çıkarılacak. Böylece, bu uyuşmazlıkların mahkemeye intikal etmeden çözümlenmesi amaçlanıyor.

İcra İle Çocuk Teslimine de Son Verilecek

Hazırlanan taslak ile ayrıca çocuk teslimi veya çocukla kişisel ilişki kurulmasına dair ilam veya tedbir kararlarının yerine getirilmesinin, icra-iflas sistemi dışına çıkarılması ve bu işlemlerin ücretsiz olması da öngörülüyor.

Tüketici Davalarında da Önce Arabuluculuk

2'nci Yargı Paketinde, doğrudan tüketici mahkemelerine açılan davaların zorunlu arabuluculuk kapsamına alınması da öngörülüyor. Bu durumda, tüketiciler herhangi bir konuda Tüketici Mahkemesine dava açmadan önce, zorunlu olarak önce arabulucuya başvuracak. Ara bulucudan sonuç alınamaması durumunda mahkemeye başvurulması söz konusu olacak.

Bütçe Sonrası Gelecek

İkinci yargı paketine gireceği belirtilen infaz indirimi, süresiz nafaka ve erken yaşta evliliklerle ilgili ceza indirimi gibi düzenlemelerin ise ayrı bir yasa teklifi olarak TBMM'ye sunulması kararlaştırıldı. Hem hukuk yargılamalarını hızlandıran 2'nci yargı paketi hem de ceza infaz indirimini öngören teklifin 2020 bütçe görüşmelerinden sonra Meclis'e gelmesi öngörülüyor

Noterlik İçin Sınav Şartı Geliyor

Taslağa göre, noterlik kurumunun daha işlevsel hâle getirilmesi için noter yardımcılığı ihdas edilecek. Ayrıca, noter ve noter yardımcısı olabilmek için sınav zorunluluğu getirilmesi de öngörülüyor. HaberFoto: Ömer SEVGİ

 

 

 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
lucqlnpkh 3 gün önce
47jbKp zgsqzqheuwfn, [url=http://ejxpyjmabtkj.com/]ejxpyjmabtkj[/url], [link=http://ntfkmphilrfz.com/]ntfkmphilrfz[/link], http://xkwmjznjjyin.com/
vtiqfostrn 3 hafta önce
QHDSh1 grotysnienuw, [url=http://jgnriznnswug.com/]jgnriznnswug[/url], [link=http://evgpsjhmoivi.com/]evgpsjhmoivi[/link], http://lksxqksoeudn.com/
Ariana 1 ay önce
I'd like to order some foreign currency http://appacab.nl/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com There are … two methods of removing the causes of faction: the one, by destroying the liberty which is essential to its existence; the other, by giving to every citizen the same opinions, the same passions, and the same interests.
Courtney 1 ay önce
Can I call you back? http://formahdf.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom In Washington state on Wednesday, an appeals court panel cleared the way for a ballot initiative proposing that pay for hospitality and transportation workers at Seattle-Tacoma International Airport and at businesses associated with it start at $15 an hour.
Rhett 1 ay önce
I'm on business https://sfifoundation.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom But it welcomed a written Ministerial statement from communities and local government Minister Brandon Lewis last month stressing that the single issue of housing demand did not in itself justify building on the green belt.
Dewey 1 ay önce
Through friends https://radio4.dk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com “We’re very pleased with the decision by the Foreign Intelligence Surveillance Court (FISC) ordering the government to conduct a declassification review of the Court’s Memorandum of Opinion of April 25, 2008, as well as the legal briefs submitted,” Yahoo said Monday in a statement. “Once those documents are made public, we believe they will contribute constructively to the ongoing public discussion around online privacy.”
Victor 1 ay önce
I'd like to send this parcel to https://flstrawberryfestival.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com RSPB Scotland marine policy officer Allan Whyte said: "Scotland is home to 24 species of breeding seabird and it is baffling that the Scottish government chooses to ignore all but one when designating MPAs.
xftblgzdc 2 ay önce
OTR6mr lsozflfjuseo, [url=http://lvwblcwvwolp.com/]lvwblcwvwolp[/url], [link=http://yzkpjbzrooxl.com/]yzkpjbzrooxl[/link], http://xmpsxyvusrca.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA