Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 19-12-2019 09:52

Tuz Gölü’ne Hirfanlı Suyu

Türkiye’nin Dogalgazda dışa bağımlılığını öneli ölçüde azaltacak olan Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Dünyanın en büyük Doğalga Depolama Tesisi olacak olan Tuz Gölü Doğalga Depolama Tesisi çalışmalarında Hirfanlı Barajı’ndan Tuz Gölü’ne tatlı su aktarımı için çalışmalara başlandı.

Tuz Gölü’ne Hirfanlı Suyu

Türkiye’yi doğalgaz ihtiyacı kapsamında dışa bağımlılıktan kurtaracak ve olası bir gaz kesintisinde devreye girecek olan Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.  

Sultanhanı İlçesindeki Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in katılımıyla genişletme projesinin temeli atılan doğalgaz depolama tesisi, tamamlandığında 5,4 milyar metreküp toplam kapasiteyle tuz yapılarında oluşturulan dünyanın en büyük depolama tesisi olacak. Böylece Türkiye, hem dışa bağımlılığı bitirecek hem de olası bir gaz kesintisinde ülkenin bir süre doğalgaz ihtiyacını karşılamış olacak. Gölün altında oluşturulan suni mağaralarda doğalgazın saklanacağı Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde önceden tuz kavernalarına su basıldı. Tuzlar eritilerek dışarı çıkarılırken, suni mağaralar doğalgaz depolamaya elverişli hale getirildi. 2012'de sözleşmesi imzalanan ve 2013 yılında inşaatına başlanılan Tuz Gölü Doğalgaz Depolama Tesisi'nde önemli bir ayrıntı olan Hirfanlı Barajı'ndan tatlı su hattı getirme çalışmaları da başladı. Depolama tesisi ile Hirfanlı Barajı arasında yaklaşık 150 kilometre civarında boru hattı döşenerek tesise tatlı su getirilecek. Tesisten itibaren yaklaşık 20 kilometre uzunluktaki alanda boru birleştirme işlemleri tamamlandı. Tesisten başlanarak Hirfanlı Barajı'na kadar olan mesafede boru hattı birleştirme işlemi yapılarak, döşenen hattan getirilecek su ile depolama tesisinin bulunduğu bölgede kuyu açma çalışması yapılacak. Barajdan boru hattıyla kuyulara gelen su ile yaklaşık bin 500 metre derinlikteki tuz tabakasını eritme işlemi yapılacak. Eritme işleminden sonra suyun tuz oranı Tuz Gölü ile aynı seviyeye getirildikten sonra tuzlu su yine boru hattı ile Tuz Gölü'ne bırakılacak.

Depolama tesisinde halihazırda 3 kuyuda sondaj çalışmaları devam ediyor. Tatlı su boru hattının tamamlanması ile birlikte sondaj çalışmalarının hızlanacağı ve toplamda 45 kuyunun daha açılmasının hedeflendiği, tamamlanan kuyularla birlikte kuyu sayısının 60’a tamamlanması öngörülüyor. Genişletme projesinin 2023'ün son çeyreğinde tamamlanmasının planlanmakta olduğu, yeni kuyu ve tesis inşa aşamasının tamamlanmasından sonra proje için yaklaşık 30 yıllık bir işletme dönemi öngörüldüğü belirtildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
Cyrus 2 hafta önce
I'll put her on http://fairfieldgrace.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "Research tells us these drinks are regularly given to children at mealtimes however their sugar ../../content varies enormously and parents need to consider replacing these drinks with water instead," explained Dr Cliodhna Foley-Nolan of Safefood.
Mohamed 2 hafta önce
Children with disabilities http://nightingaleschool.edu.ar/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com A woman who answered the telephone at the Sphinx offices in Ridgefield told The Associated Press the company had no idea what caused the accident, and that the driver had been hospitalized. The woman declined to be identified.
Alex 2 hafta önce
I'm interested in this position https://centraleast-atc.org.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com (At the time of publication, Reuters columnist James Saft did not own any direct investments in securities mentioned in this article. He may be an owner indirectly as an investor in a fund. For previous columns by James Saft, click on)
Maurice 2 hafta önce
I'm retired https://frota-team.ch/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom "Some have come to expect the Fed to keep the markets levitating indefinitely. This distorts the pricing of financial assets, encourages lazy analysis and can set the groundwork for serious misallocation of capital," Richard Fisher, president of the Dallas Federal Reserve, said in a speech on Monday.
Lawrence 2 hafta önce
Insert your card https://fekrezemestoon.ir/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Is One Direction's Harry Styles trying to turn from squeaky clean boy bander to bad boy? In comparing the teen heartthrob's chest from April 2012 (l.) to Jan. 5, 2013 (r.), it looks as if he has amassed an impressive collection of ink in less than a year! The 18-year-old singer was accompanied by Taylor Swift to the Shamrock Tattoo Parlor in L.A. on Dec. 18, 2012 to get a large pirate-type ship on his left bicep. Harry also showed off two large birds on his upper chest, along with the words "17 Black" and a heart on his left arm, among many other tattoos.
mjgyufeahs 1 ay önce
paNJ05 cjlmqccsmjqi, [url=http://vdoecuadmusr.com/]vdoecuadmusr[/url], [link=http://mntzaykuglqs.com/]mntzaykuglqs[/link], http://szvliqdtlxrq.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA