AKSARAY
Giriş Tarihi : 09-12-2019 10:34

Yalan Haberlere İtibar Etmeyin!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü; kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgeleri ile ilgili haberler hakkında açıklama yaptı.

Yalan Haberlere İtibar Etmeyin!

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü; kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgeleri ile ilgili “Nüfus cüzdanı değişimlerine yüzde 100 zam gelecek” iddialarına yönelik açıklama yaptı. Yüzde yüz zam iddiaları yalanlanırken halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanlarının T.C. Kimlik Kartı alıncaya kadar geçerli olduğu ifade edildi. İçişleri bakanlığınca yapılan açıklamanın devamında ise ehliyet değiştireceklerin aldıkları sağlık raporlarının 2020 yılı itibariyle sağlık kurullarından alınacağı söylentileri de yalanlandı ve mevcut uygulamanın önümüzdeki yıllarda da devam edeceği zam oranlarının da her yıl olduğu gibi makul oranlarda yapılacağı ve bunun da ilerleyen günlerde belirleneceğini ancak bu oranın söylentilerdeki gibi olmayacağı duyurdu.

Bilindiği üzere ilimizde de bir çok vatandaş başta kimlik ve ehliyetler olmak üzere bir çok belgeye yüklü miktarlarda zam yapılacağı söylentileri ve ehliyet alımlarında sağlık ocaklarından alınan sağlık belgelerinin geçersiz sayılacağı haberleri üzerine nüfus müdürlüklerine akın ederek yoğunluğa neden olmuşlardı.

İçişleri Bakanlığının açıklaması üzerine rahat bir nefes alan vatandaşlar bu söylentilerin amacının ne olduğunu bilmediklerini ancak bakanlığın daha önceden bu açıklamayı yapması gerektiğinden bahsederek yaptıkları açıklamada; “İçişler Bakanlığımıza bu uyarıları için teşekkür ediyoruz. Ancak bu açıklama bir iki hafta öncesinde de yapılabilirdi. Bir çok kişi özellikle ehliyetlerdeki sağlık kurulu raporları için ehliyete başvurdu. Çoğu da değiştirdi. Zam olayı bizleri çok etkilemedi ama sağlık kurulu raporlarının hastanelerden alınacak olması ve hastane raporlarının maliyetleri endişeye neden olmuştu. En azından geç de olsa bu açıklama bizleri rahatlattı” derken değişim yapılmayan ehliyet ve kimlik belgelerinin hala geçerli olduğu ve kullanıma devam edildiği de açıklandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA