Bu makale 27 Şubat 2017 10:16:08 Tarihinde eklenmiştir.

CUMHURİYET……..

Son 15 yıldır “Algı Yönetimi “ dediğimiz yöntemle beyinlerimiz her gün yıkanmaktadır.

 

Yöntemin bilimsel izahı çok basit.

 

Bardağın içine su doldurursanız su,limonata doldurursanız  limonata, ayran koyarsanız da bardağınızı ayran ile var demektir.

 

Türk toplumuna ulaşmanın en uygun yolu görsel basın dediğimiz televizyon ile yazılı basın dediğimiz gazete ve dergilerdir. Son yıllarda yine elimizden düşmeyen cep telefonlarımız var. Prof. Dr. Emin Özbaş ( yetiştirdiğimiz değerli fizikçilerdendir)  cep telefonuna yeni bir isim koymuş, geçen akşam ki yemekte söyledi. “ Dedikodu Aleti”.

 

Tabi “dedikodu aleti” dediğimiz cep telefonlarından en çok yararlandığımız proğramların başında “ facebook “ geliyor. Nerede ise toplumun % 90’ı tabir yerinde ise “ facebook manyağı” olduk. Çok önemli bir faydası ilginç konular olduğu kadar  “ortak fikirler” zemini yaratabilmeniz. Son zamanlar da onu da bir savaş alanına çevirdik.

 

Facebook kısa süreli bir bant da bir televizyon muhabiri eline mikrofonu ile bir meydanda rastgele soruyor. Elinde de bizim bayrağımıza eşdeğer birkaç devletin bayrağı var. Tunus bayrağı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vs. gibi. Görenler Türk Bayrağı olup olmadığı konusunda tereddüt yaşıyor. Tabi utanılacak bir şey.

Sonra yorum yapıyor bu durumu görenler. Toplumun bir kısmı bu halde iken referandum arzu edilen sonuca ulaşır mı diye.

 

Yazının başlığına dönersek, Türkiye’de her gün yazılı (gazete vs.) ve görsel(televizyon vs.) basında özellikle Devlet adamlarımız son günler de tutturdular, bizim rejimin adı “ Cumhuriyet “ diye. Bastıra bastıra söylüyorlar referandumun konusu bir rejim değişikliğimidir? değilmidir diye. Artık ünvanı Prof. Olan ve bilmem hangi Üniversite’nin Rektörü, dekanı, veya bilmem ne derneğinin başı ile yine bilmem ne gazetesin de yazar olduğunu belirten konuşmacılar aynı minvalde saatlerce gevezelik yapıyorlar.

 

“Dedikodu Makinesi” nin safari diye bir proğramı var. Herkes kolaylıkla girebiliyor. Ben de merak ettim? Acaba bu Cumhuriyet ne ola ki diye. Şöyle tanımlıyor.

“ CUMHURİYET ….. “ Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığı ile kullandığı devlet biçimi “

 

Referandum ile yapılmak istenen şey, gerçekten millete ait egemenlik hakkını kimlerin kullanacağı veya kullanması lazım geldiği şeffaf ve sağlıklı bir bilgi toplumunun yapacağı iş iken nereler geldik.

 

Fetöcu-PKK-Kandilci-Ülkücü-Engelli Ülkücü-Amerikancı-Yobaz vs.

 

Bir, tartışılması gereken konuya, bir kendimize bakıyoruz. Hoşnut olan var mı bilmiyorum.

 

“ Egemenlik “ kendini vekiller aracılığı yönetme iradesi olan ve uhdemizde bulunan, bedeli bin bir fedakarlık ve yüzbinlerce can olarak ödenen, hala da vatan, bayrak, hürriyet adına ödemeye devam ettiğimiz, kutsal kavram ve yetkiyi nasıl kullanacağımızın oylanması bu referandumun konusu.

 

Huzur ve Güvene en çok ihtiyaç duyacağımız bir dönem de hasım yaratma daha çok kazanç getiriyor. Ülke insanlarını germe, vatan denilen ortak yaşam alanına olan sevgiyi zayıflatma, millet olmayı hadi bir tarafa bırakalım yurttaş olma şuurunu kaybettirme yolunda sorumsuzca atacağımız her adım, ağzımızdan çıkan her söz geleceğe bırakacağımız ve telafisi hiç mümkün olmayacak tarafların oluşmasına neden olacaktır.

 

Her şeyden önce “Egemen “ olma bilincine ve iradesine sahip olmayı hak etmeliyiz. Suriye buna en iyi örnektir. Kendi egemenliklerini koruyamayan toplumlar, başkalarının egemenliğini paylaşmayı isteme hakkına asla sahip olamazlar.  ABD, Avrupa ve diğer ülkeler bu durumun şuurunda. Şuurlu olmayan bizleriz.

 

Etiketler
Yorum Yap
HAVA DURUMU
Gün
Bugün
Sıcaklık
17°C / 2°C
Durum
Az Bulutlu
NAMAZ VAKİTLERİ
İmsak
04:21
Güneş
05:52
Öğle
12:50
İkindi
16:32
Akşam
19:35
Yatsı
20:58
ANKET
TÜMÜ

Sitemizi Nasıl Buldunuz. ?