AKSARAY
Giriş Tarihi : 12-05-2020 14:44

AKSARAY GAZETECİLER CEMİYETİ BİRLİK MESAJI VERDİ

Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkan ve üyeleri iftarda bir araya geldi.

AKSARAY GAZETECİLER CEMİYETİ BİRLİK MESAJI VERDİ

İftar yemeğinde bir araya gelen Cemiyet üyeleri Aksaray ve ülke gündemini değerlendirirken birlik ve beraberlik mesajı verdi. Aksaray Gazeteciler Cemiyet Başkanı Yaşar Karatay tüm dünyayı ve ülkemizi etkisine alan koronavirüsü ile ilgili Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanlığının yerel gazetelere yaptığı kolaylığın devamı konusunda çalışacaklarını belirterek bu süreçte Aksaray yerel basınının, yazılı, görsel ve internet haberciliği ile bu sürece ilde önemli bir destek verdiğinin altını çizdi. Toplantıda söz alan Aksaray İnternet Gazetecileri Cemiyet Başkanı Harun Atalay Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkması beklenen internet Haberciliği ve Sosyal Medya Etik Kuralları çerçevesindeki çalışmaların önümüzdeki süreçte hızlandırılmış bir şekilde hayata geçirileceğine vurgu yaparak “Öyle 50 liraya 100 liraya çakma korsan yazılımlarla kafasına esen internet haber sitesi açamayacak. Bu konuda mecliste son 1 yılda ciddi bir çalışma var. Hepimiz yakından takip ediyoruz. Bu düzenlemeler ekseninde ilimizde de internet gazeteciliğine çok ciddi bir düzenleme geleceğine inanıyorum” dedi. Atalay gerek basılı gerekse internet haberciliğinde masa başı gazeteciliğine son verileceğine inandığını belirterek “Habercilik ciddi bir iş. Kurumlardan gelen haber bültenleri ile gazetecilik yaptığını düşünenler hüsrana uğrayacak. İnternet haberciliğinin her geçen gün önemi artıyor ve bu konuyla ilgili yasal düzenleme ile bu işi ciddi anlamda yapan ve yapmayanın ayırt edileceğine inancım tam” ifadelerini kullandı.

“GAZETECİLER AJANSLARA ABONE OLMALI”

İhlas Haber Ajansı Aksaray temsilcisi Yasin Can haber konusundaki tüm mecraların ajanslara abone olmasının bir sorumluluk olduğunu belirterek, ajansa abone olmadan haberlerinin kullanılmasının büyük cezaları ve yaptırımı olduğunu vurguladı.  Özellikle internet sitelerinin mutlaka ajanslara abone olması gerektiğine dikkat çekti ve takipçisi olduklarını belirtti. Ajans haberlerinin abonelikler dışında kullanımının yasa dışı olduğunu söyleyen Can haberlerin peşinde bu kişilerin yasalar çerçevesinde mutlaka bedellerini ödeyeceklerini söyledi.

Güncel Gazetesi İmtiyaz sahibi Recep Turan ise birlik ve beraberliğin önemine dikkat çekerek Cemiyete bağlı tüm kurumların uyum içerisinde çalıştıklarını belirtti. “Bugün burada Aksaray'ın 6 yerel gazetesi, 2 büyük ajansı ve internet sitesi sahipleri bulunmakta” diyen Turan halkımızın doğru kaynaktan haber alabilmesi için bu birliktelik ve beraberlik çalışmalarının artarak devam edeceğini belirtti.

“ÜZERİMİZDEN PRİM YAPILMASINA İZİN VERMEYELİM”

Posta Gazetesi İmtiyaz Sahibi Bilal Bölükbaş yaptığı konuşmada “Bizlerin üzerimizden ismimiz kullanılarak kimi zaman çıkar sağlamaya çalışan insanlar olduğu bilgisini alıyoruz. Bu kişilerin adımızı kullanarak prim yapmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Bölükbaş Haber etik değerlerinin ön planda tutulması, yasalar çerçevesinde kurum, kişi hak ve özgürlüklerine haber kapsamında saygı duyması gerektiğinin önemine de dikkat çekti.

İftara Aksaray Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Karatay, cemiyete üye İhlas Haber Ajansı Aksaray temsilcisi Yasin Can, Anadolu Ekspres Gazetesi İmtiyaz Sahibi Harun Atalay, Posta Gazetesi Sahibi Gazeteci Bilal Bölükbaş, Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Recep Turan, 68 Haber ve Güncel Gazetesi İmtiyaz Sahibi Nazmi Çalışkan, Meydan gazetesi İmtiyaz Sahibi Muhammet Küçüker katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
Putinagimi 2 ay önce
Putin - sql courses - https://www.youtube.com/c/ExcelStore excel training excel courses excel lessons sql training sql courses sql lessons
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA