AKSARAY
Giriş Tarihi : 14-11-2019 10:39

Aksaray'ın gözde otu çıtlık kapış kapış

Aksaraylıların yumurtalı salatasının sultanı Çıtlık, sokakta satışta. Kilogramı 10 TL olan çıtlık otu, şehirde yaşayanların gidip toplayabileceği yerlerde yetişmediği, yetişse de sağlıklı ortamda olmayacağı için köylerden toplayan emekçi kadınların topladıkları çıtlıklar şehirde kapış kapış satılıyor.

Aksaray'ın gözde otu çıtlık kapış kapış

Peki severek yediğimiz, çeşitli salatalarını yaptığımız, yanında bir de yufkası oldu mu sevinçten ne yapacağımızı şaşırdığımız ÇITLIK otunun faydalarını biliyor muyuz? Bitki uzmanları karahindibayı çoğu kez aşağıdaki durumların tedavisinde kullanır: 2. tip şeker hastalığı. Egzama. Mide-bağırsak hastalıkları. Romatoid artrit. Karaciğer hastalığı. Mide ekşimesi. Depresyon, stres ve yorgunluğa karşı iyi gelir. Sinirleri yatıştırarak vücudun rahatlamasını ağlar.

Romatoid artrit hastalığının tedâvisinde kullanılabilir. Vücuda enerji ve güç katar. Sarılık ve dalak ile alâkalı hastalıklara karşı iyi gelir. Gut hastalığına karşı yarar sağlar. Diyabet hastaları için yararlıdır. Vücutta su tutulumunu azaltarak zayıflamaya yardımcı olur. Siğil ve enfeksiyon tedâvilerinde kullanılabilir. Kan dolaşımının daha aktif bir şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.

Her yıl mevsimini beklediğimiz ve severek yediğimiz Çıtlık otu aslında tam bir şifa yumağı. Şehrimizin belli bölgelerinde köylerden gelen kadınların kilosunu 10 liradan ayağımıza hazır getirmesi bile bir ayrı mucize. HaberFoto: Melike MUŞTU

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA