AKSARAY
Giriş Tarihi : 25-11-2019 10:31

Bayanlara özel Mikro Kredi

Yoksul veya dar gelirli bayanlar için Aksaray Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından desteklenen Türkiye Grameen Mikro finans Programı kredi veriyor.

Bayanlara özel Mikro Kredi

Mikro kredi ilk defa 1976 yılında Bangladeş’te Prof. Dr. Muhammed Yunus tarafından başlatılmış ve Nobel ödülü almış bir projedir. 2003 yılında 22. Dönem Millet Vekili Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından Türkiye’de Diyarbakır pilot il olarak seçilmiş ve uygulanmaya başlanmış. Aksaray’da ise 2010 yılından beri faaliyet göstermekte ve 1500 kişiye kredi sağlamış durumdadır.

TGMP(Türkiye Grameen Mikro finans Programı), Aksaray Valiliği ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından imzalanan protokol kapsamında Aksaray’da 2010’dan beri faaliyet gösteriyor. Yoksul ve dar gelirli bayanlara, gelir getirici faaliyette bulunması için teminat ve kefalet istemeden kredi desteği sağlıyor. Bu projeden faydalanabilmek için bayanların 5 kişilik bir grup oluşturması ve bir iş fikrinin olması gerekiyor. Bayanlara 3 günlük bir eğitim verildikten sonra kayıtları oluşturuluyor ve 1 hafta içerisinde kredileri veriliyor, haftalık olarak da geri ödüyorlar. Mikro krediden faydalanmak isteyen fakat bir iş fikri olmayan bayanlara da çeşitli markalarla anlaşma yapılarak, o markaların ürünlerini satmaları ve gelir elde etmeleri sağlanıyor. Bu konuda açıklama yapan TGMP Sivas Bölge Müdürü İsmail Çetintaş ve TGMP Aksaray Şube Yöneticisi Ramazan Çelen “Bayanların satış yapabilmesi ve kâr elde edebilmesi için markalarla anlaşıyoruz. Ürünleri uygun fiyata alıp satmalarını sağlıyoruz. Sipariş aldıkları ürünleri bize bildiriyorlar ve biz kargo ile getirtip kendilerine teslim ediyoruz. Bu sattıkları ürünlerin parasını da bize yine haftalık olarak ödüyorlar.” dedi.

Aksaray’da TGMP’nin faaliyetleri hakkında bilgiler veren İsmail Çetintaş ve Ramazan Çelen “Kredinin yanında birde Gönüllü Tasarruf hesabı ile bayanların birikim yapmalarını sağlıyoruz. Bunun için bayanlardan hesaplarına haftada en az 1 TL atmalarını istiyoruz. Bayanlar bu şekilde birikim yaparak kimi zaman krediye ihtiyaç duymadan biriktirdiği parayı kullanarak ihtiyaçlarını giderebiliyor. Aynı zamanda bu biriken paraları sistem içerisinde kullanarak diğer bayanlarımıza kredi olarak veriyoruz. Aktif kredi kullanan 250 bayan bulunuyor. Hazırda kredi bekleyen ise 100 girişimci bayan bulunuyor. Yeterli fon desteğimiz olmadığı için kredi veremiyoruz. Kayıtları yapıldığı halde bir aydır bekleyenler var. Aksaray Valiliği şu ana kadar 130 bin TL destek verdi fakat yeterli olmuyor. Civar illerde bu projeye katkıda bulunan iş adamları var. Aksaray’da bulunan iş adamlarının da bu projeyi desteklemelerini bekliyoruz.” dedi. HaberFoto: İbrahim Cengiz- Cevdet Elmalı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA