Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 23-11-2019 10:55

Çevre duyarlılığımız yok denecek kadar az

Aksaray genelinde özellikle de park ve bahçelerde yaşanan çevre rezaleti vatandaşların çevre temizliğine karşı duyarsızlığını ortaya çıkartıyor.

Çevre duyarlılığımız yok denecek kadar az

Aksaray genelinde birçok park ve bahçede karşımıza çıkan kirlilik Aksaraylıların çevre temizliğine olan duyarsızlığını gözler önüne seriyor. En fazla kirlenmenin yaşandığı park ve bahçelerden sonra yol kenarına gelişigüzel bırakılan çöpler ile köy ve kasabalara bağlanan yollara gelişigüzel dökülen molozlarda rezaletin boyutunu gözler önüne seriyor. Ülkemiz genelinde geçtiğimiz yıl bütçenin önemli bir kısmı Çevre koruma harcamalarına harcanırken vatandaşların duyarsızlıkları nedeniyle bu alana ayrılan kaynaklar her yıl daha da artıyor. Bu yılbaşıyla beraber marketlerde poşetlerin para ile satılması da kirliliği önlemeye yetmedi.

Diğer illere göre bu konuda Aksaray’ın daha duyarsız olduğunu savunan vatandaşlar açıklamalarında; “Aksaray’da vatandaşlarda bize dokunmuyorsa bir şey olmaz diyerek çevresindekileri uyarmak gibi bir durum söz konusu değil. Özellikle park ve bahçelerde sabahtan akşama kadar temizlik yapan belediye ekipleri olmasına karşılık pislikten geçilmiyor. Merkezi konumda olan parklarda lise öğrencileri ve bunlardan yaşça daha büyük gençler akşama kadar yediklerini içtiklerini rast gele atarak resmen çevre rezaleti yaratıyorlar. Bunlara bir kişi de dur diyemiyor. Park ve bahçelerden sonra ise yol kenarlarına gelişigüzel atılan çöpler veya kağıt toplayıcıları tarafından konteynerlerden saçılan çöp atıkları geliyor. Yaz aylarında bu durumla daha fazla karşılaşıyoruz. Çöpten atık toplayan kişiler konteynerlerin içlerini boşalttıktan sonra o alandan ayrılıyorlar. Bunu devam eden güzergahta da devam ettiriyorlar. Bu nedenlerle çöp konusunda duyarlı bir şehir değiliz. Bu alanları temizlemek için de Belediye veya devletin diğer kanalları tarafından önemli oranlarda paralar harcanıyor. Çevre temiz tutulsa bu alana yapılacak harcamalar daha aşağılarda tutularak bu alandan başka alanlarda yani ağaçlandırma gibi çalışmalarda daha fazla kaynaklar harcanabilir.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA