AKSARAY
Giriş Tarihi : 02-06-2021 15:26

Düğünlerde Tam Normal 15 Haziran’dan Sonra

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan kısıtlamalar kontrollü normal dönemi ile ortadan kalkarken düğün yapacaklar için 15 Haziran sonrası için sevindiren haber geldi.

Düğünlerde Tam Normal 15 Haziran’dan Sonra

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de binlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs ile mücadele sürerken uygulanan sıkı tedbirler ile vaka sayılarının hedeflenen sayılara gerilemesi ile kontrollü normal dönemi de dün itibari ile başladı. Pazartesi gün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarının ardından kontrollü normal için takvimi açıklayan içişleri bakanlığı evlenmek için yasakları bekleyen ailelerin yüzünü güldürdü. İçişleri bakanlığından düğünlerle ilgili yapılan açıklamada; “Nikah törenleri ile nikah merasimi şeklindeki düğünler; açık alanlarda; Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde nikah törenleri ve düğünlerle ilgili belirlenen tüm kurallara eksiksiz riayet edilmesi, masa ve sandalyeler arasında gerekli mesafenin bırakılması ile temizlik, maske, mesafe kurallarına uyulması, yiyecek-içecek ikramının yapılmaması, kapalı alanlarda ise yukarıdaki kurallara ilave olarak; kişi başı asgari 6 metrekare alan bırakılması, azami 100 davetli ile sınırlandırılması, kaydıyla 01 Haziran 2021 Salı gününden itibaren yapılabilecektir.Yiyecek-içecek ikramına ve kapalı alanlarda azami davetli sayısına ilişkin kısıtlamalara 15 Haziran 2021 Salı günü son verilecektir. Bu tarihten sonraki nikah törenleri ve düğünlerde yiyecek- içecek ikramı yapılabilecek olup kapalı alanlarda kişi başına en az 6 metrekare alan bırakılması kaydıyla azami katılımcı sınırı uygulanmayacaktır. Nişan ve kına gibi etkinliklere 01 Temmuz 2021 tarihinden sonra izin verilecektir” denildi.

İçişleri bakanlığının düğünlerle ilgili takvimi açıklamasının ardından kısıtlamaların tamamen kalkacağı 15 Haziran sonrası için hazırlıklara başlayan vatandaşlar düğün salonlarına akın etmeye başladı. Özellikle kışın düğün için yerlerini ayırtan vatandaşların aksine istedikleri tarihte yer bulamadıklarını ifade eden vatandaşlar Aksaray’ın düğün salonu konusundaki sorununun bitmemesine tepki göstererek yaptıkları açıklamalarda; “Kış ayından beri yaz döneminde düğünlerin yapılıp yapılmayacağı merak konusuydu. Bu yüzden kış ayından yaz ile ilgili bir planlama yapamadık. Dün Cumhurbaşkanımız açıklamaları yaptı ve ardından da İçişleri Bakanlığının ilgili genelgesi yayınlandı. Düğünler davetli sınırlaması olmadan 15 Haziran’dan sonra yapılacak dendi ama şimdide istediğimiz gün konusunda sıkıntı yaşıyoruz ve fiyatlar nasıl olduysa yükselmiş. Kışın yerlerini ayırtanlar şanslı. Bizler ne yapacağız bilmiyoruz ama artık her ilde olan belediye düğün salonlarının Aksaray’da da yapılmasının zamanı gelmedi mi? 2 Saat için servet isteyen düğün salonu sahiplerinden artık bizleri kurtarın” dediler. (Haber Merkezi)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA