AKSARAY
Giriş Tarihi : 05-12-2019 10:22

Engelsiz Dünya İçin Aksaray Tek Yürek Oldu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yemekli bir program düzenleyen Aksaray Belediyesi, bu özel günde farkındalığa dikkat çekmeyi hedefledi. Belediyenin düzenlediği yemekli programda Aksaray’ın siyaset, ticaret, STK lar yöneticileri gibi önemli isimler engelliler ile bir araya geldi.

Engelsiz Dünya İçin Aksaray Tek Yürek Oldu

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer 3 Aralık Dünya Engelliler Gününe özel engelli vatandaşlarımıza yemekli program düzenledi.

Düzenlenen programa Aksaray Valisi Ali Mantı, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, Engelliler ve aileleri, Daire Müdürleri, Kurum Müdürleri, Sivil toplum kuruluşu temsilcileri, engelli dernekleri ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Dinçer, engelli vatandaşlarımızın onuruna verdiği davette 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün  anlam ve önemine vurgu yaparak şunları söyledi, "Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ve bu sebeple bizde engelli vatandaşlarımızla birlikte bu günü kutluyoruz. Engelli vatandaşlarımız toplum içerisinde malesef fiziksel olarak görsel olarak dezavantajlı gurup gibi algılanıyor. Tabi biz bunun böyle olmadığının anlaşılması ve farkındalığının oluşturulması için böyle bir program tertib ettik. Bu sayede engelli vatandaşlarımız ve aileleriyle bir araya gelebilme fırsatı bulduk, bundan dolayı da mutluluk duyuyorum. Davetimize katılan tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. "

Davette Vali Ali Mantı, "hepimiz engelli adayıyız, başımıza yarın ne geleceğini bilmeden yaşıyoruz..." diyerek başladığı konuşmasında, herkesin imtihan dünyasında yaşadığını ve hepimizin maddi yada fiziki eksikliklerle imtihanda olduğunu ve bunun bilinciyle yaşamamız gerektiğini sonuç olarak eşref-i mahlûk olarak yaratılan insanın hayatı kendisi ve diğerleri için daha yaşanılır kılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye Engelliler Derneği Aksaray Şube Başkanı Bekir Kaya, "Engelliler haftası ve 3 Aralık engelliler günü Engellilerin kendini topluma anlatma farkındalık günleridir. Engelliler toplum tarafından fark edilmek, yaşadıkları sorunlara çözüm bulabilmek umuduyla her alanda seslerini duyurabilmek, görünür olmak için bu günler bir fırsattır. Engelliler Geçmiş yıllara kısayla bugün artık engelliler toplumda daha fazla yer bulabilmektedir. Son Yıllarda hükümetimizin yaptığı çok güzel çalışmalar bulunmaktadır Yine Engelliler geçmişe oranla daha fazla imkânlara, hizmete sahiptir. Bunlar ülkemiz ve engelliler adına sevindirici gelişmelerdir. Birçok Özel Kurum, Kamu hizmet binalarımız engellilerimizin erişimine uygun değildir. İlimizde Ulaşabilirlik ve Erişebilirlik konusunda Kamu ve Özel Kurumların daha çok çalışma yapmasını istemekteyiz... dedikten sonra engelli vatandaşlarımız adına kendilerine destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.

Tüm davetlilere yemek ikramının ardından programa katılan Serabral Palsi hastası 8 yaşındaki Muhammet Berkay Hüyüklü ahşap ve pelit kabuklarından yaptığı maketleri Vali Ali Mantı ile Belediye Başkanı Evren Dinçer'e hediye etti. Ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı adına kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 44.000 liralık hibe çekleri taktim edildi.

Davetin gerçekleştiği salonda bir de ilginç bir misafir vardı, bu minik engelli misafirimiz ise programa katılan protokol üyelerinin konuşma yaptığı sırada eline aldığı mikrofonla protokol üyelerinin yanında ki platformda onları taklit ederek neşeli dakikalar yaşanmasına sebep oldu. HABER/FOTO: Ömer Sevgi / İbrahim Cengiz

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA