AKSARAY
Giriş Tarihi : 25-11-2019 10:34

“Her Şey Askıda” devam ediyor

Aksaray’ın tek kadın muhtarı olan, Hamidiye Mahallesi Muhtarı Şaduman Singin, mahallesindeki ihtiyaç sahibi insanlar için başlattığı “HERŞEY ASKIDA” projesiyle çalışmalarına devam ediyor.

“Her Şey Askıda” devam ediyor

Hamidiye Mahallesi Muhtarı Şaduman Singin 2 yıl önce başladığı yardım kampanyasıyla bu gün ki “Her şey Askıda” projesinin temellerini attı. Başlatmış olduğu projeyle bu gün mahallesindeki ihtiyaç sahiplerine gıda, kıyafet, okul ihtiyaçları gibi temel ihtiyaçlar konusunda yardımlarda bulunuyor. Giysi kutularının yerleştirilmesinde öncülük eden Şaduman Singin, bu kutuların yanına bayat ekmek kutularının koyulması için çalışmalar yapıyor.

Muhtarlık dönemi boyunca yardım konularıyla yakından ilgilendiğini belirten Şaduman Singin “İlk başlarda yardım etmek isteyen vatandaşlar bana yardımlarını bir paket veya koli içerisinde getiriyordu. Bende yardıma muhtaç kişilere bunu paket halinde veriyordum. İçinde ihtiyacı olan malzemede vardı olmayan malzemede vardı. Bir buçuk yıl önce mahallemizde bir ailenin yardıma ihtiyacı vardı. Mahalleli olarak toplandık ve neye ihtiyaçları var ne yapabiliriz diye harekete geçtik. Herkes bir şeyler alırken, bir tane o aileye bir tanede askıda olsun mantığı oluştu. Mesela aileye bir makarna alınıyorsa bir tanede muhtarlığımıza stant yaptık oraya alınıyordu. Bu şekilde Her şey Askıda projesi başlamış oldu.” dedi.

Mahallelere yapılan giysi kutularının içerisindeki kıyafetlerin Kadın Koordinasyon Merkezi’ne verildiğini belirten Şaduman Singin “Bu giysi kutularının sorumluluğu muhtarlara verilebilirdi. Her muhtar kendi mahallesindeki kutulardan sorumlu olurdu ve bu kutuların içerisindeki kıyafetleri kendi mahallesindeki ihtiyaç sahiplerine dağıtabilirdi.” Dedi

İhtiyaç sahiplerinin yanı sıra mahallesindeki ev hanımlarına da destek veren Şaduman Singin, kadınlarla bir araya gelerek bazı projeler oluşturmaya çalışıyor. “Başta ev hanımlarının Mikrokredi sisteminden faydalanmalarını sağladım. Bu sayede ev hanımları belirli bir sermayeye kavuşmuş oldu. Bu sermaye ile evlerinde bir şeyler üreterek ve ürettiklerini satarak ev ekonomisine katkıda bulunuyorlar. Şimdi ise ev hanımlarının ürettikleri şeyleri daha kolay satabilecekleri bir yer oluşturmaya çalışıyoruz. Bunun için gerekli mercilerden destek bekliyoruz”

HaberFoto İbrahim Cengiz, Cevdet Elmalı

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA