Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 11-11-2019 10:24

Huzurevi hakkında ne biliyoruz?

Eğer bir yakınımız yoksa sadece medyadan ya da kulaktan duyduğumuz sözlerle ismini bildiğimiz Huzurevi hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz? Aksaray Gündem Gazetesi olarak Aksaray Huzurevi ile ilgili biraz daha bilgi sahibi olabilmek için Aksaray Huzurevi’ni ziyaret ettik ve İl Müdürü Aktürk’e merak ettiklerimizi sorduk.

Huzurevi hakkında ne biliyoruz?

T.C Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Başkanlığı Aksaray İl Müdürü İsrafil Aktürk’ün konuğu olduk ve huzur evlerinde ne nedir, ne değildir merak edilen her şeyi sorduk. 5 yıldır görevde olan Aktürk deneyimlerini bizimle paylaştı.

Genel olarak hizmet alanlarımız geniş çaplı sadece huzur evleri değil; çocuk, kadın, engelli, yaşlı ve şehit-gazi aralığında çalışıyoruz.

-Aksaray’da huzur evinde ne kadar yaşlımız var?

100 tane yaşlımız var bunların 60’ı erkek, 40 tanesi de kadın.

-Yaş aralıkları nedir?

60 üzeri ve 100 yaşına kadar yaklaşmakta. 93, 94, 95 şeklinde bir periyodumuz var.

-Huzur evinde kalabilmenin bir prosedürü var mı?

Şimdi bize ister kendisi, ister bir yakını veya mahallesinden bir komşusu gelip falanca yerde bir yaşlı var zor durumda denildiğinde; ekibimiz yola koyulur ve ilgili yaşlı ile irtibata geçer. Hemen incelemeye alınır, gerçekten bu vatandaş mağdur mu? Zorda mı? Diye bakılır, kimsesi yok ise acil kodla alınır ve mağduriyet giderilir.

-Peki huzur evinde kalacak kişi huzur evine para öder mi?

Eğer kişinin maaşı var ise; çok sembolik bir miktar 450-500 TL arasında alınır. Ama hiçbir geliri yoksa yaşlı alınır, cebinden 5 kuruş çıkmadan yerleştirilir ve hatta devlet ona para yardımı yapar.

-Kurum çalışanlarının görev dağılımları nasıl oluyor?

6 tane yaşlıya 1 tane bakım elemanı, 1 tanede temizlik elemanı bakıyor. Bunlar yaşlıların her türlü kişisel temizliğinden, kaldıkları odaya kadar ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Yaşlılarımıza yemekhanede de personellerimiz yardımcı oluyorlar, onlar yemekhanede masalarına oturur, personeller yemeklerini götürür.

Sadece hizmet personellerimiz yok tabiki de;

Sosyologundan psikologuna, hemşireler öğretmenler dahil her anlamda kapsamlı bir kurumuz. 724 sağlık hizmetimiz de aktif. Yaşlılarımızın ilaç saatlerine kadar her şey kontrol altında, hemşirelerimiz ilaç saatlerini sabah akşam takipteler.

-Yaşlılar dışarı çıkıp gezebiliyorlar mı? Ve ziyaret saatleri hangi aralıkta?

Tabi ki de… Çocuk değiller istedikleri gibi çıkıp gezebilirler. Ama şu var; Allah göstermesin çıktı ve gelmedi, böyle bir durumla karşılaşmamak için belli saatler koyuyoruz. Onun dışında pazara giderler, şehir merkezine, camiye…

Ziyaret saatlerimiz ise mesai saatleri içerisinde.

-Yaşlılarımızı iyi tanıyorsunuz samimiyetiniz var; evlatlarına kırgınlıkları var mı?

Yok. Ama kırgın olsalar bile dışarı yansıtmıyorlar. Genelde ağızlarından çıkan cümle; evlatlarımızın ayağına taş değmesin oluyor. Her anne baba gibi evlatlarının iyi olmalarını istiyorlar. Hatta maaşlarını biriktirip ziyaretine gelen evladına torununa verip yardımcı olmaya çalışıyorlar.

-Kurumunuz bağış kabul ediyor mu?

Evet kabul ediyor; yardımda bulunmak isteyenler geliyor para vermek istiyor, bizde kurumca gerek engelli gerekse sevgi evlerimizdeki çocuklarla bir araya getirerek birebir yardımlaşmalarını sağlıyoruz. Kuruma yatak, baza tarzı şeyler almak isteyenler oluyor bu tarz yardımları da kabul ediyoruz.

Toplumda yanlış bir bilgi de dolaşıyor;

Kişi huzur evine gittiğinde malı mülkü hep huzur evine veriliyormuş gibi bir yanlış bilgi var; böyle bir durum söz konusu olamaz. Kişinin olası bir vefatı gerçekleştiğinde mirasçısı kimse her şey ona kalır. HaberFoto: Melike MUŞTU

NELER SÖYLENDİ?
@
vgdrtdousm 2 gün önce
FCnHNx nadokvcmophu, [url=http://scxoasrmsmrx.com/]scxoasrmsmrx[/url], [link=http://qtnscxwghsro.com/]qtnscxwghsro[/link], http://wvinidiqqoxv.com/
gifpmpyh 3 hafta önce
oWgyve atpcwxtojbsb, [url=http://sgjlqxaiolak.com/]sgjlqxaiolak[/url], [link=http://cwxlmrerpdke.com/]cwxlmrerpdke[/link], http://shkcpoohxeee.com/
Matthew 1 ay önce
I'm doing a masters in law https://www.coachtraining.education/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com His battle has been distinctive for featuring all the hallmarks of grassroots politics in Western democracies: aggressive street campaigning, an army of dedicated volunteers and a well-oiled social media machine.
Morris 1 ay önce
Remove card https://www.peacockauction.co.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Those who work at Thanet Earth strenuously object to such characterisations. They contend that they are simply harnessing technology to help nature to produce some of the best salad ingredients ever grown in Britain, albeit on an industrial scale. 'It’s the most exciting development in UK fresh produce in decades,’ Ian Craig, the managing director of Thanet Earth Marketing (TEM) and the deputy chief executive of Fresca, TEM’s largest shareholder, insists.
Allison 1 ay önce
It's funny goodluck https://excitehealthpartners.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Mr Zeelenberg also points to the lack of photographs of the marks before treatment as evidence that police did not initially think they were important to the case, as obvious "bloody handprints" would have been.
Porfirio 1 ay önce
I've come to collect a parcel http://inforiau.id/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com "With an increase of barriers mounting, what we are hearing is that a lot of women are turning to other folks they know who can smuggle [misoprostol] over the border or are finding it in flea markets," said Gonzalez-Rojas.
Cameron 1 ay önce
I like watching TV https://marsal.hu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com If schools do not follow the rules, or if they drop out, they are not eligible for the federal dollars that reimburse them for free and low-cost meals served to low-income students. That means wealthier schools with fewer needy students are more likely to be able to operate outside of the program.
dxuqqq 2 ay önce
favekz hcnyycnhkytr, [url=http://xcjgicutrnnx.com/]xcjgicutrnnx[/url], [link=http://qfhblgaqnoxu.com/]qfhblgaqnoxu[/link], http://hfrvfvnlnasi.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA