AKSARAY
Giriş Tarihi : 23-11-2019 10:55

Kar edeyim derken dolandırılmayın

Dünya’da çılgınlık haline gelen Kara Cuma başlarken, pek çok ürünü indirimli almak adına sanal alışveriş sitelerine de hücum başladı. Ancak, sana sitelerden alışverişte kar edeyim derken ciddi zararlara girme olasılığı da mevcut.

Kar edeyim derken dolandırılmayın

Son yıllarda sosyal medya ve internet sitelerinde yaygınlaşan sanal mağazaların indirim oyunlarına dikkat.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz genelinde de sosyal medya ve internet sitelerindeki sanala mağazalar yoğun şekilde tercih edilmeye başlandı. Geçtiğimiz yıllarda çok fazla güven vermediği için alışveriş yapılmayan bu sanal mağazalar son dönemde tüm ürünlerde indirim adı altında ciddi satışlar yapmaya başladılar. Yılın belli günlerinde yaptıklarını iddia ettikleri indirim tuzakları ile yerel esnaflarla aynı seviyede fiyatlara ürünler satan bu mağazaların yaşattığı sorunlarda artmaya başladı. Son olarak 11-11 alışveriş etkinliği adı altında satılan ürünlerin neredeyse tamamına yakının fiyatlarının piyasa fiyatlarıyla aynı olduğu ortaya çıktı. Ürünlerin nakliye ve teslimatında da ciddi sorunlar yaşandı.

Ücretsiz kargo olarak müşteriye sunulan ürünlerin büyük bölümü kargo şirketleri tarafından müşteriye teslim edilmedi. Karga şirketleri müşterilere kargo merkezlerinin adresini vererek tüketiciye ürünleri dağıtmak yerine yerlerinde teslim etti.

Fatura oyunu da var;

Bu sitelerden alınan ürünlerin özellikle faturalarının büyük bölümü verilen vergi numaralarına değil ezbere numaralara kesildiğinden müşteriler tarafından mali karşılığı olmuyor. Kesilen faturada ödendiği iddia edilen KDV tutarı vergi dairelerine verilmediğinden ürünün tesliminden sonra karşı tarafın kesilen faturayı iptal etmiş olabileceği de iddia ediliyor.

Ürünleri alan birçok vatandaş daha sonra Aksaray’da satılan ürünlerin de fiyatlarının bu ürünlere yakın olduğunu belirterek bu oyuna gelinmemesini istediler.

Geçtiğimiz yıl yapılan ve İslam dünyası tarafından tepkiye neden olan kara Cuma etkinliği dün de yapıldı.

İndirim günleri konusunda açıklamalarda bulunan sanal mağaza mağdurları; Dünyada kara Cuma adı adını koydukları bu alışveriş gününe ülkemizde efsane Cuma diyerek alışveriş etkinliği başlattılar. Televizyon reklamlarında  sonra girilen sitelerdeki fiyatların reklamlarla alakasının olmadığını gördük. Ürünlerin fiyatları konusunda yaptığımız araştırmalarda ürünlerin fiyatlarının Aksaray’da satılan ürünlere yakın olduğunu gördük. Az bir fiyat farkı varsa Aksaray’ı tercih ederiz. Çünkü görmeden aldığımız ürünlerde sıkıntı yaşanınca karşımızda muhatap bulamıyoruz. Aldığımız ürünlerin faturaları istediğimiz gibi kesilmiyor. Kesilen faturaya itiraz ettiğimizde bu faturanın mali amaçla kullanılamayacağı gibi saçma bir cevap alıyoruz. O zaman bizlerin aklına da bu faturaların ürün tesliminden sonra aynı şirket tarafından iptal edilerek büyük oranda vergi kaçakçılığı yapıldığı geliyor. Zaten Aksaray’daki esnaflardan alınacak ürünlerde de fatura bedelleri düştüğünde daha uygun fiyatlara bu ürünler geliyor. Devletimizin bu internet satışlarındaki fatura düzenini kontrol altına almaları gerekiyor. Bununla beraber ürünlerin teslimatlarında çok büyük sıkıntılar yaşanmaya başlandı. Ürün siparişi verenler ürünlerini takip ederek kargo şirketlerinin ayağına defalarca kez gitmek zorunda kalıyor. Dün yapılan efsane Cuma indirimindeki ürün fiyatlarıyla piyasa fiyatlarını karşılaştıranlar indirim yapılmadığını da anlayacaklardır” dediler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA