Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-12-2019 11:33

Kaşlı, esnafların sorunlarına değindi

Milletvekili Ramazan Kaşlı TBMM kürsüsünden esnafların sorunlarına değindi.

Kaşlı, esnafların sorunlarına değindi

40 yıldır esnaflık yapan MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, TBMM Genel Kurulunda 2020 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi ile 2018 Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi Görüşmeleri Bağlamında "Gelir ve Gidere İlişkin Diğer Hükümler"  üzerinde esnafların sorunlarını TBMM kürsüsünden dile getirdi.

Milletvekili Kaşlı yaptığı konuşmada;

 “Esnafımızın yaşadığı bazı sorunlara da değinmek istiyorum.

Esnaflar, ticaretin ilk dönemlerinden bu yana iş hayatı içerisinde etkin bir rol oynamaktadır. Ancak ekonomi içerisinde yerine getirdiği işlevlere rağmen esnaf işletmeleri hem makroekonomik hem de yapısal sorunlardan kaynaklanan nedenlerle rekabette her geçen gün daha çok kan kaybetmektedir.       

Modernleşmenin bir sonucu olarak her sokak ve caddeyi kuralsız dolduran zincir marketler ve AVM'ler hem Kentsel dokuyu bozmakta hem de esnafımızın varlığını tehdit etmektedir.

Elektronikten kırtasiyeye, gıdadan konfeksiyona her türlü ihtiyaca cevap veren zincir marketler, her sokağa peş peşe açılarak esnafı bitirme noktasına getirmiştir. Esnafımızın bu sorununu çözmek adına; büyük market zincirlerinin şehir merkezinde şube açmaları için asgari işyeri büyüklüğü standardı getirilmeli ve bu standarda uymayan mevcut şubelerin de bir program dâhilinde yerleşim yeri dışına taşınması sağlanarak küçük esnaf aleyhine gelişen haksız rekabetin önüne geçilmelidir.

Esnaf ve sanatkârlara sicil affı getirilerek, stopaj ve Bağ-Kur primleri düşürülmeli, ÖTV indirimi sağlanmalıdır.

İş yerleri 50 metre karenin altında ve kira olan küçük esnafımıza bir defaya mahsus olmak üzere kira yardımı yapılmalı ve bunun yanı sıra mevcut kredi borçları faizsiz olarak ertelenmelidir. Ülkemiz genelinde (rakamsal olarak) 1 milyon 785 bin 586 bulan esnafımız, toplumda en çok çalışan kesim olmasına rağmen emeklilikte en uzun prim gün sayısını ödemektedir.

Anayasa'nın 173. Maddesinde belirtilen 'Devlet esnaf ve sanatkârı koruyucu tedbirler alır' hükmü gereğince esnafımızın, prim ödeme gün sayıları Emekli Sandığı ve SGK sigortalısı olarak çalışan kesimle aynı olmalıdır.

Ekonomiye destek vermek ve istihdam oluşturmak isteyen milyonlarca esnaf,  vergi ve sosyal güvenlik kurumu primi borçlarının ödemek için uğraşmaktadır. Vergi ve SGK borçlarından dolayı ticarete yönelemeyen esnafımız, devlete olan Kamu borçları için adım atılmasını beklemektedir. Bu nedenle Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın üniversite öğrencilerinin borçlarının (KYK) yapılandırılması kapsamının genişletilerek esnafın birikmiş vergi ve SGK prim borçlarının da dâhil edilmesini talep ediyoruz.

Şuanda ki ekonomik koşullar göz önünde bulundurulduğunda bu yapılandırma hem esnafı rahatlatacak hem de kamu borç stokunu azaltarak piyasaya ekonomik anlamda canlılık sağlayacaktır. Diğer taraftan şunu da söylemek isterim ki bu yapılandırma ile kastettiğimiz bir vergi affı değil sadece kesinleşmiş amme alacaklarının yapılandırılmasıdır. Vergi affından herhangi bir indirim yapılmaksızın faiz katsayıları üzerinden indirim yapılmak suretiyle, borçların taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlanmasının gerekli olduğu kanaatindeyim. 

Sözlerime son verirken, 2020 yılı bütçesinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyor,  Gazi Meclisimizi, Türk Milletini ve Aksaraylı hemşerilerimi saygıyla selamlıyorum.”

NELER SÖYLENDİ?
@
Curt 3 hafta önce
What's the last date I can post this to to arrive in time for Christmas? http://library.oauife.edu.ng/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com The strong support for the amendment - bolstered by an unlikely alliance of liberal Democrats and libertarian Republicans - surprised many congressional observers because House leaders and members of the Intelligence Committee had strongly opposed it.
Alfonso 3 hafta önce
A company car https://inotel.ir/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The papers contained obvious flaws, such as claiming to have demonstrated a dose-response relationship when the data reflected nothing of the sort. To simulate poor English, the text was translated into French by Google Translate, then back into English.
Reynaldo 3 hafta önce
I work for a publishers http://topit.ir/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com "We'd ask fans to look after themselves by refilling their water bottles at the free taps throughout the site, using sunscreen throughout the day and to bring their hay fever medication and inhalers with them to the site.
Michael 3 hafta önce
I've got a part-time job http://prada-bags.org/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Now it seems he really is in the airport, although with the entire transit zone having been scoured by the world’s media it is likely he is being guarded in a private part of the airport. “It seems like he’s living here,” said Mr Nikonov. “Our meeting basically took place in a transit corridor and there were frequent flight announcements; Snowden said ‘I’ve got used to these by now’.
Elwood 3 hafta önce
A company car https://auchipoly.edu.ng/ap/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Chief executive Ann Santry said: “With huge demand for affordable homes we recognise the need to maximise the use of every room and so we’re investing heavily in supporting our residents to adapt to the changes wherever possible.
esdntyyvc 1 ay önce
DpV2zV ixpyjklyrrfp, [url=http://ynybapzoomrt.com/]ynybapzoomrt[/url], [link=http://vxotewfjuvvq.com/]vxotewfjuvvq[/link], http://ofboagahazax.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA