Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 28-11-2019 10:19

Kaz’ların görsel şöleni

Türkiye'nin kaz yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip Aksaray'da kış mevsimi ile kaz çiftliklerinde hareketlilik başladı. İlkbaharda meralarda otlatılan, Ekim ayından bu yana da besiye alınan kazlara irileşmeleri için sadece arpa ve mısır yediriliyor. Kazlar, kesim hazırlıkları kapsamında ise çiftliklerdeki suni göllere veya sulak alanlara çıkarılıp yüzdürülüyor.

Kaz’ların görsel şöleni

"Kaz üretimi zahmetli"

Kentte kaz besiciliği yapan Mustafa Babur,”kaz yetiştiriciliğine 3 yıl önce başladığını belirterek, "100 kaz ile başladım bine yakın kaz ürettim, şimdi kazları tüketicilere sunuyorum. Severek, isteyerek yaptığım bir iş. Kendi imkanlarımla, gücümle yapmış olduğum üretimden çok mutluyum" dedi.

Babur ,” kaz üretiminin zahmetli bir serüveni olduğunu ifade ederek, "Anneden yumurtayı, yumurtadan civcivi, civcivden de kazı üretmek çok büyük bir mutluluk, bu benim için başarıdır. Yumurtaları dezenfekte edip makinelere yerleştiriyoruz, gününü, saatini sayıyoruz. Makineden sapsarı civcivlerimizi alıyoruz ve hijyenik bir ortamda belirli sıcaklıkta beslemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

"Bu lezzetin dünyada duyulmasını istiyorum"

Kış mevsiminin gelmesiyle kazların besiye alındığını ve mısır yedirerek yağmasıyla da kesimlerinin başladığını anlatan Babur, " Şehrimizin en lezzetli yemeği kazdır. Bu lezzetin sadece Aksaray'da değil dünyada duyulmasını istiyorum. Kazlarımız artık kilolarına geldi, canlı olarak tarttığımızda 7,5-8 kilo geliyor. Kesimlerimize kısa süre sonra başlayacağız. Üretmesi bizden tüketmesi vatandaşlarımızdan olsun" şeklinde konuştu.

Babur, çiftlikte beslediği kazları toptan olarak satışa sunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Şu an kaz etinin kilosu 45-50 liradan satılıyor. Fiyatlarımız gayet uygun. Marketlerde geçen yıl kaz eti marketlerde 80 liraya kadar çıkmıştı. Biz bu işi arkadaşlarımızla beraber bir kooperatifleştirdik. Genç girişimci arkadaşlarımız kaz mezbahanesi kurdular. Bizde kazlarımız orada kestirip Türkiye geneline kaz göndereceğiz. “diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
Marty 3 hafta önce
I'm sorry, she's https://europeid.pl/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Miley Cyrus has gotten inked yet again. The 19-year-old star stepped out in West Hollywood Tuesday to reveal her latest tattoo, a quote from a 1910 speech from President Theodore Roosevelt on her left forearm. "So that his place shall never be with those cold and timid souls who knew neither victory nor defeat," the tattoo reads. Cyrus has 14 other tattoos and previously stated that she wouldn't get inked unless the tattoo had a special significance.
Mohamed 3 hafta önce
How much will it cost to send this letter to ? https://vet.tufts.edu/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com The researchers estimated that around 664,000 people had dementia in the UK in 1991. Based on these findings, and taking into account that people are living longer, the researchers estimated that around 884,000 people would have dementia in 2011, or around 8 in every 100 people aged 65 and older.
Charlie 3 hafta önce
I'm on a course at the moment http://buninyongps.vic.edu.au/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Kelso had hired Barclays Plc to find a buyer forCustom Building Products, which makes supplies for homefurnishings and construction and counts Home Depot Inc asa primary retail partner, Reuters reported in June.
Emmett 3 hafta önce
Hello good day https://go.tiffinohio.net/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Presidential spokesman Dmitry Peskov said Tuesday, according to the Interfax news agency, that while Snowden voiced his agreement with Putin's condition, he has made "no confirmation of that in writing."
Emile 3 hafta önce
Who's calling? http://sttherezaraia.edu.in/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com City were swarming all over United and the fourth came three minutes later when Jesus Navas crossed from the right for colleagues who were queuing up to score, the outstanding Nasri completing the job with a perfect volley.
pgapqzn 1 ay önce
6QtbXg nsotvpltdthh, [url=http://fdnvzwzgwfhn.com/]fdnvzwzgwfhn[/url], [link=http://nowadwgvqnpw.com/]nowadwgvqnpw[/link], http://vfpiqlvondxj.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA