AKSARAY
Giriş Tarihi : 28-11-2019 10:19

Kaz’ların görsel şöleni

Türkiye'nin kaz yetiştiriciliğinde önemli bir yere sahip Aksaray'da kış mevsimi ile kaz çiftliklerinde hareketlilik başladı. İlkbaharda meralarda otlatılan, Ekim ayından bu yana da besiye alınan kazlara irileşmeleri için sadece arpa ve mısır yediriliyor. Kazlar, kesim hazırlıkları kapsamında ise çiftliklerdeki suni göllere veya sulak alanlara çıkarılıp yüzdürülüyor.

Kaz’ların görsel şöleni

"Kaz üretimi zahmetli"

Kentte kaz besiciliği yapan Mustafa Babur,”kaz yetiştiriciliğine 3 yıl önce başladığını belirterek, "100 kaz ile başladım bine yakın kaz ürettim, şimdi kazları tüketicilere sunuyorum. Severek, isteyerek yaptığım bir iş. Kendi imkanlarımla, gücümle yapmış olduğum üretimden çok mutluyum" dedi.

Babur ,” kaz üretiminin zahmetli bir serüveni olduğunu ifade ederek, "Anneden yumurtayı, yumurtadan civcivi, civcivden de kazı üretmek çok büyük bir mutluluk, bu benim için başarıdır. Yumurtaları dezenfekte edip makinelere yerleştiriyoruz, gününü, saatini sayıyoruz. Makineden sapsarı civcivlerimizi alıyoruz ve hijyenik bir ortamda belirli sıcaklıkta beslemeye devam ediyoruz" diye konuştu.

"Bu lezzetin dünyada duyulmasını istiyorum"

Kış mevsiminin gelmesiyle kazların besiye alındığını ve mısır yedirerek yağmasıyla da kesimlerinin başladığını anlatan Babur, " Şehrimizin en lezzetli yemeği kazdır. Bu lezzetin sadece Aksaray'da değil dünyada duyulmasını istiyorum. Kazlarımız artık kilolarına geldi, canlı olarak tarttığımızda 7,5-8 kilo geliyor. Kesimlerimize kısa süre sonra başlayacağız. Üretmesi bizden tüketmesi vatandaşlarımızdan olsun" şeklinde konuştu.

Babur, çiftlikte beslediği kazları toptan olarak satışa sunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "Şu an kaz etinin kilosu 45-50 liradan satılıyor. Fiyatlarımız gayet uygun. Marketlerde geçen yıl kaz eti marketlerde 80 liraya kadar çıkmıştı. Biz bu işi arkadaşlarımızla beraber bir kooperatifleştirdik. Genç girişimci arkadaşlarımız kaz mezbahanesi kurdular. Bizde kazlarımız orada kestirip Türkiye geneline kaz göndereceğiz. “diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA