AKSARAY
Giriş Tarihi : 08-11-2019 10:15   Güncelleme : 08-11-2019 14:37

Kırtasiyeler de dertli

Okulların açılış döneminde neredeyse 1 yıllık cirolarından fazla iş yapan kırtasiyeler, malzeme ve kağıt fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kar oranlarının iyice düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını belirtiyorlar.

Kırtasiyeler de dertli

İşlerin durgun olduğundan yakınan kırtasiye sahiplerinin bir kısmı okul sezonu başlangıcında, kırtasiye malzemeleri ve kâğıdın pahalı olması sebebi ile kâr edemez duruma geldiklerini söylüyorlar.

Aksaray’da kırtasiye esnafı işlerinin durgunluğundan şikâyetçi. Okul sezonu başlangıcında az buçuk iş yapan esnaf, kâğıdın ve sarf malzemelerinin pahalı olması sebebiyle iş yapamıyor, yapsa dahi fiyatlarında fazlaca indirim uygulamak zorunda kalıyor. Vatandaşın ihtiyaçları doğrultusunda en kaliteli ve en avantalı ürünü sunmak istediklerini söyleyen kırtasiye esnafı, bunun her zaman mümkün olamayacağı konusunda fikir birliğine vardılar. Test kitapları, kalem, defter gibi kırtasiye ürünlerine de ithalat sebebiyle döviz kurunun yansıdığını belirten esnaf ‘’Vatandaşımızın alım gücü çok düşük. Okul alışverişinin altından zor kalkan ebeveynler, okullar yarı döneme yaklaşmakta iken test kitapları, kaynak ve kültür kitapları gibi ikincil ihtiyaçlar altında eziliyorlar. Birçok farklı ürün çeşidi ve kırtasiye malzemesi denilince akla gelen malzemelerin hepsini hizmete sunuyoruz fakat esnafın ortak sorunudur ki satılan bir malı yerine koyarken zorluk yaşıyoruz. Artan döviz kuru sebebiyle aldığımız mallara da belirli dönemlerde zamlar gelirken en nihayetinde biz de etiketlere zam yansıtmak zorunda kalıyoruz.’’ ifadelerinde bulunan esnaf, aynı zamanda indirim yapmadan satışlarının çok durgun olduğunu söylemekten geri kalmıyor.’’Biz mal satın alırken, herhangi bir yayın evinde %2, %3 gibi indirim oranları gördüğümüzde sevinçten havaya uçuyoruz bu ürünü daha ucuza mâl edip indirimle satacağımızı düşünüyoruz fakat piyasa öyle bir duruma geldi ki %30-%40’lara varan indirimler uygulamak zorunda kalıyoruz. Kâr elde etmeyi düşünmüyoruz elimizdeki malı satsak şükrediyoruz.’’ HaberFoto: Alparslan Kuzey KIBRIS

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA