Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 26-11-2019 10:31

Kış Lastiklerinizi takmayı unutmayın

Milyonlarca araç sahibinin bu günlerde en çok merak ettiği ve araştırdığı konuların en başında kış lastikleri ne zaman takılacak. Kış lastiği ne zaman takılır ve kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor soruları soruluyor arama motorlarında. Kış aylarının getirdiği olumsuz hava koşulları nedeniyle kayganlaşan yollarda sürücülerin daha güvenli araç kullanabilmeleri ve can güvenliklerinin emniyet altına alınabilmesi için mecburi tutulan kış lastiği kullanımı ile ilgili merak edilen detaylar haberimizin devamında.

Kış Lastiklerinizi takmayı unutmayın

Her yıl kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşların en çok merak ettiği konulardan biri olan kış lastiği uygulamasının ne zaman başlayacağı. Kış aylarında sürücüler ve yayalar için zorlu yol koşullarının oluşması nedeniyle can ve mal kaybının yaşanmaması amacıyla getirilen en önemli tedbirlerden olan kış lastiği uygulaması Trafik ekiplerince de çok sıkı denetleniyor.

Kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor ve ne hangi tarihte sona erecek?

1 Nisan 2017 yılında Resmî Gazete’de yayımlanan tebliğ eşya ve yolcu taşımak amacıyla ülkemiz karayollarında seyreden ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tescil edilmiş olan motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçların kış lastiği kullanma zorunluluğuna ilişkin usul ve esasları kapsıyor.

Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın, şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Kış lastiği denetimlerinde dikkate alınan usul ve esaslar hangileridir?

Kış lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti veya (M+S) işaretiyle birlikte snowflake (kar tanesi) işareti ya da sadece snowflake (kar tanesi) işareti aranır.

Araçların denetimi, Bakanlığının yetkilendirdiği personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimlerince yapılıyor.

Bu kapsamda araçlarda kış lastiği kullanılmasının zorunlu hale getirilmesiyle ilgili olarak 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik' 08.11.2012 tarih ve 28461 sayı Resmî Gazetede yayımlanmış bulunmaktadır. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın 27.11.2012 tarih ve 2012/KDGM- 07/Denetim sayılı genelgesiyle 'Ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca A türü yetki belgelerine kayıtlı otomobillerde her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebilecek.

Kış lastiği takma zorunluluğu olan araçlar hangileridir?

Şehirlerarası karayollarında yolcu ve eşya taşımasında kullanılan taşıtların kış lastiği kullanmaları zorunlu. Otobüs, kamyon, çekici, tanker türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

Kış aylarında trafik kazalarını asgari düzeye indirmek amacıyla İçişleri Bakanlığınca 81 ile gönderilen 'Kış Genelgesi' 1 Aralık'tan itibaren geçerli olmaya başlayacak. 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında geçerli olan kış lastiği kullanma zorunluluğuna uyulacak. Okul servis araçları gibi özellikli taşıma araçları daha dikkatli kontrol edilerek Okul Servis Araçları Yönetmeliği hükümlerine uygunluğu yönünden de denetlenmektedir.

Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akışı normale dönünceye kadar ağır tonajlı taşıtlar (çekici, kamyon, tanker gibi) uygun yerlerde bekletilecek.

Kış lastiği takmamanın cezası nedir?

Kurala uymayan araçların sürücülerine 625 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2020 itibarıyla güncellenecek.

Haber: Ömer Sevgi

NELER SÖYLENDİ?
@
nqiahm 3 gün önce
5wKQ5t lnkazamhuetd, [url=http://cnapafivrzvx.com/]cnapafivrzvx[/url], [link=http://jiiwwodxuidd.com/]jiiwwodxuidd[/link], http://syhvqavrdjwg.com/
ldjhfoaxz 3 hafta önce
YE3dsz fpiykwxdzbtt, [url=http://quwfomblutne.com/]quwfomblutne[/url], [link=http://dgnyejqgteqz.com/]dgnyejqgteqz[/link], http://zjrexosdihua.com/
Shelton 1 ay önce
Could I borrow your phone, please? https://www.chelmsfordlibrary.org/page/2/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Such a system can be reasonably stable but economically and intellectually unsuccessful. But it is clearly not “America” as anyone has ever meant it other than geologically. Unfortunately, it is already in place. And it seems unlikely to be significantly dislodged short of catastrophic failure.
Guadalupe 1 ay önce
I'd like to cancel this standing order https://meta-guide.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom A: It's very intriguing why he wanted to do this, because we all know that this combination is very, very legendary. It's the core technique of the Wing Chun combat skill. We watched this film - now you can find it on YouTube - but at that time, it was almost like a secret. What I think he intended to do is to do this: he wanted to preserve his technique so it can be shared and taught to future generations.
Stanley 1 ay önce
Looking for a job https://schoonheidsinstituutvictoria.be/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com “There’s two Hall of Famers, a borderline Hall-of-Fame catcher and a lefthanded pitcher with more than 250 wins,” Newman said. “Throw in Bernie (Williams), Cano; we’ve had some high-caliber players pass through here.”
Willard 1 ay önce
Why did you come to ? https://www.topicrecords.co.uk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com STRASBOURG/BRUSSELS Sept 12 (Reuters) - Europe took asignificant step forward in its ambitions to create a singlebanking framework for the euro zone on Thursday after EUlawmakers granted new powers to the European Central Bank tooversee the currency bloc's banks.
Milton 1 ay önce
Are you a student? https://frsc.gov.ng/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Small banks had vigorously argued that they had no role in the financial crisis, and that they were being subjected to too many regulations written mainly for the larger financial institutions. They may not have gotten a two-tier regulatory structure, championed by Massachusetts Democratic Sen. Elizabeth Warren, but they won the regulators’ backing for a number of important concessions.
qpxydow 2 ay önce
f5kJfj omkwlnzsisrc, [url=http://cvizepcfvdig.com/]cvizepcfvdig[/url], [link=http://vlmrzjhrbxmv.com/]vlmrzjhrbxmv[/link], http://wbipkeqguwlf.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA