Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 07-11-2019 12:37

Lösemili çocuklar haftası

2-8 Kasım Lösemili çocuklar haftası kapsamında Aksaray’da LÖSEV il temsilciliği lösemili çocuklar için etkinlik düzenlendi.

Lösemili çocuklar haftası

Dr. Üstün Ezer’in 8 Kasım 1998 de büyük çabaları ile kurduğu LÖSEV vakfı Aksaray’da 15 Temmuz milli irade meydanında sonat müziğin verdiği konserle kuruluş yıl dönümünü ve lösemili çocuklar haftasını kutladı. Kutlamada Ak İrfan ve Bilim Teknik Koleji öğretmenleri ve öğrencilerinin desteğiyle kutlandı. Kutlamaya Aksaray halkından da destek geldi. Vatandaşların lösemili çocuklara karşı bakış açısının değişmesi için öğrencilere ve halka maske dağıtıldı.

Lösemi nedir?

Lösemi bir kan hastalığıdır. Damarlarımızda dolaşan kanın yapıldığı yer kemik iliğidir ve kök (ana) hücrelerin anormal hücreye dönüşmesi ile lösemi hastalığı ortaya çıkar en çok 1-5 yaş arasında görülür. Erken teşhis önemlidir.

Belirtileri: solukluk, halsizlik, deride morarma veya kanama, nedensiz ateş, lenf bezlerinde büyüme, eklem veya kemik ağrısı, iştahsızlık, zayıflama.

Nedenleri: kanser yapan gıdalar, radyasyon yayan cihazlar, ilaçlar veya kimyasallar, bazı virüsler, psikolojik şoklar ve depresyonlar.

Tedavisi: kemoterapi: ilaç tedavisi 3 sene sürmektedir. Tedavi başarısı %92’ nin üzerindedir. Kemik iliği nakli: bazı hastalarımızda, vericiden alınan kök hücre nakledilmektedir.

Lösemiden korunmak için ne yapmalıyız?

 Kansere karşı düzenli kontroller ve yılda en az 1 defa yapılacak Check-up'la erken dönemde fark edilerek, teşhis konulup tedaviye başlanabiliyor.  Erken teşhis hastanın yaşam süresinin yanı sıra yaşam kalitesini de artırıyor. Bu nedenle kanserin tedavisinin yanı sıra erken teşhis edilmesi de hayati önem taşıyor.

 Ailede kanser öyküsü ve geçmişi var ise kontrollerin daha düzenli ve sık yapılması gerekir. Eğer ailede kanser/lösemi hastası varsa diğer aile üyelerinin de lösemi hastası olma riski artar. Kanser yapan etkenlerden kaçınma (sigara, fazla yağ tüketimi, zararlı ışınlar, kimyasal maddeler vb.)  Planlı çalışın, uykunuza dikkat edin ve erken yatın. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin, yemek saatlerinizi geciktirmeyin.  Gazlı içecekler, ketçap, boyalı şeker ve yoğurtlar, tatlandırılmış sütler ile hızlı ve aşırı sıcakta kızartılmış hamburger ve patatesleri tüketmeyin. 16 yaşından önce cep telefonu kullanmayın ve tablet, bilgisayar vb. elektronik araçlarla uzun süre vakit geçirmeyin. Bu araçları sadece eğitim amaçlı amacına uygun ve kısa süreli kullanın. Fabrikalardan denizlere ve akarsulara atılan kimyasal atıklara karşı mücadele edin. Çevrenizdeki telefon baz istasyonlarının kaldırılması için

etkinlikler düzenleyin. Düzenli spor yapın ve kendinizi fazla yormayın

 Sigaradan, sigara içenlerden, alkol ve uyuşturucudan uzak durun

 Çocuklarımızın beslenmesinde doğal ve organik ürünleri tercih edelim.

 Ambalajları ve son kullanım tarihlerini kontrol etmeden,•TSE mührü olmayan ürünleri almayınız.  Meyveleri sebzeleri mevsiminde tüketelim.  Az tuz, az yağ, az şeker kullanalım.  Günde 2 porsiyon sebze ve meyve tüketelim.  Gıdaları iyi pişirin.  Trans yağlardan uzak durun.  Pozitif düşünün.  Çözüm odaklı olun.  Sadece kendiniz için değil, başkaları için de çaba harcayın.

NELER SÖYLENDİ?
@
Rudolph 3 hafta önce
I'd like some euros https://canberraliberals.org.au/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com The opposition are following the course of the OPCW chemical inspectors closely but expressed indifference when asked if they support the efforts to rid Syria of chemical weapons. "Why should we?" asks Dr Mohammad. "Assad gets off the hook and what are we getting in return? If we get medical supplies, food etc then perhaps we will support; but it's not going to help Ghouta which is surrounded by Assad forces."
Ezequiel 3 hafta önce
Yes, I play the guitar http://sabarmatiriverfront.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom Hundreds of thousands thronged to catch a glimpse of Giap's coffin as it was driven on a military vehicle past an unbroken line of mourners to an airport 30 km (18 miles) away. Giap's body will be flown to his home province of Quang Binh for burial.
Incomeppc 3 hafta önce
I like watching TV https://ahood.fi/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom What psychotropic drug(s) was Austin taking? Please notice the pattern between the Columbine shooters, the Aurora theatre shooter and so many more who commit violence and carnage: they are all taking prescription psychotropic drugs. I pray for Jessica, Austin and both of their families.
Rodrick 3 hafta önce
Could I have a statement, please? https://www.musicadarpa.it/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com If Uruguay win by two goals and Chile by four, then Ecuador will have to settle for the play-off and Uruguay will be through automatically. It is unlikely - but it cannot be dismissed as impossible, and it at least means there is something to play for in the last round of South America's World Cup qualifiers.
Young 3 hafta önce
I'd like to apply for this job http://cabayem.com.tr/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom If confirmed, the deal would be the latest blockbuster orderfrom Asia's budget carriers for aircraft produced by Airbus andits U.S. rival Boeing, highlighting a rapid shift towardsair travel that prompted Airbus to raise its long-term industryforecasts on Tuesday.
gstlxjuzj 1 ay önce
LgYDDl dtwezgxykmmu, [url=http://pawjfyvfvxra.com/]pawjfyvfvxra[/url], [link=http://vipsbmomtxae.com/]vipsbmomtxae[/link], http://jrexfbhyfzul.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA