Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 09-12-2019 10:24

Mecliste EMSAL Çatlağı

Belediye Meclisi’nin Aralık Ayı Olağan Toplantısı’nda Ak Parti ile MHP arasında Emsal Taşıma tartışması toplantıya damga vurdu. Dinçer Başkanlığındaki Meclis, MHP nin Yusuf Hakiki Baba Türbesi’nin İbadethane olarak kullanılması önergesini de reddederek ilke kez bir ibadethane reddeden Ak Partili Belediye olarak ta tarihe geçti.

Mecliste EMSAL Çatlağı

İmar Tadilat Komisyonunun Plan Değişiklikleri ile ilgili hazırladığı raporlardan birisinin görüşülmesi sırasında MHP Grubu adına Mehmet Yardımlı, kot farkında yapılacak değişikliğin Emsal Taşıma anlamına geleceği ve çok katlı yapılaşmanın önünü açmasına emsal teşkile edeceği kaygısı ile komisyonda kabul edilen değişikliğe karşı çıktı.

Oldukça uzun süren tartışmalar sonrasında Başkan Dinçer; “Komisyonda bulunan MHP li Üye karara olumlu görüş bildirmiş. Bu da MHP Grubunu bağlar” diyerek nokta koydu ve karar oylamaya sundu. MHP Grubundan sadece Mehmet Yardımlı red oyu verirken diğer üyeler çekimser kalınca değişiklik Ak Partili Üyelerin oyları ile kabul edildi.

Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısında 31 Mart Yerel Seçimlerinden bu yana Ak Parti ile MHP arasında en ciddi görüş ayrılığı ortaya çıkarken; yine Aksaray Siyaset tarihinde belki de ilk kez MHP içerisinde MHP li Meclis Üyeleri ilk kez kendi Başkanvekillerini Ak Partili Meclis Üyeleri karşısında tek başına bırakarak destek vermeyip yalnız bırakarak Aksaray Siyaset Tarihine geçtiler.

Aksaray Belediyesi Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçen ay alınan karar gereğince geçtiğimiz Cuma Günü Evren Dinçer Başkanlığında toplandı. Toplam 10 Maddelik Gündem ile toplanan Belediye Meclisi’nde bu kez 2 madde üzerinde tartışmalar yaşandı. Meclisin Aralık Ayı Olağan Toplantısı’na Yusuf Hakiki Baba Türbesi ve Melik Mahmut Gazi Hangahı’nının ibadethane olarak kullanılması önergesi ile İmar Tadilat Komisyonu’nun bir Petrol İstasyonu üzerinde kot farkının değiştirilmesi yönünde hazırladığı raporun tartışması damga vurdu.

Yusuf Hakiki Baba Türbesi ve Melik Mahmut Gazi Hangahı’nın ibadethane olarak kullanılması yönünde MHP Grubu tarafından verilen önerge Vakıflar Yönetiminde olan bu yerlerin belediyeye devrinin yapılabilmesi için ibadethane olarak kullanılmaması gerektiği gerekçesi ile tartışmalar sonrasında reddedilirken, Başkan Evren Dinçer’in; “İlk kez bir Ak Partili Belediye ibadet ile ilgili bir konuyu reddederek tarihe geçmiş oluyoruz. Sabaha FOX Haber’e düşersek şaşmayalım” sözleri salonda gülüşmelere neden oldu. Ancak red gerekçelerinin haklı olması nedeni ile önerge MHP de dahil tüm üyelerin oyları ile oybirliğiyle reddedildi.

Mecliste asıl tartışma Dağ soy isimli bir vatandaşın kendisine ait petrol istasyonunun bir kısmında otel inşa etmek amacı ile mevcut kot farkının değiştirilmesi amacı ile yaptığı başvurunun İmar Tadilat Komisyonu Üyelerince kabul edilerek Meclise oylama için getirilmesi nedeni ile yaşandı. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Yardımlı söz konusu madde görüşülürken bilgi istedi. Yardımlı, başvurunun kabul edilmesinin Emsal Taşıma anlamına geleceğini, bunun da kat artışı demek olduğunu, bu nedenle de bu başvurunun reddedilmesi gerektiğini söyledi. Ak Partili Komisyon Üyeleri ise kat artışı anlamına geleceği konusunun doğru olduğunu, ancak burada istihdam yaratılacağını, şahsın kendi arazisi olması nedeni ile zaten bu yeri sadece otel yapmak amacı ile istediğini bu nedenle de kabul erilmesi gerektiğini belirten konuşmalar yaptılar.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Yardımlı bu başvurunun kabul edilmesi halinde ileriki günlerde emsal teşkil edebilecek olması nedeni ile yaşanabilecek sıkıntıları tekrar dile getirerek red konusunda direndi. CHP li Meclis Üyeleri de MHP li Yardımlı’ya aynı çekincelerle destek veren sorularını Başkan Dinçer ve Tadilat Komisyonu Üyelerine yönelttiler. Ancak tüm çabalar sonuçsuz kaldı. Tartışmaların devam etmesi üzerine Meclis Başkanı Evren Dinçer; “Komisyon başvuruyu inceleyerek kabulü yönünde karar almış.

Komisyonda bulunan MHP li Üye arkadaşımız da bu karara imza atmış. Onun imzası MHP Grubunu bağlar. O nedenle komisyon kararını oylamaya sunuyorum” diyerek kararı oyladı.

Başkan Dinçer dahil Ak Partili Meclis Üyelerinin tamamı komisyon kararının kabulü yönünde oy kullanırken MHP li üyeler ile CHP ve İYİ Partili Üyeler el kaldırmadı. Başkan Dinçer’in kararın reddini isteyenler sorusuna ise MHP Grubunda sadece Mehmet Yardımlı red için el kaldırırken diğer MHP li Üyeler red yönünde de oy kullanmadı. CHP li Üyeler de karara red oyu verdi.

Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Ak Parti ile MHP Grubu arasında seçildiklerinden bu yana ilk kez en ciddi tartışma ve fikir ayrılığı yaşanmış oldu. Aralık Meclisi’nde yine ilk kez MHP Grubu kendi Başkanvekilinin itiraz ettiği bir konuda yine kendi Başkanvekili Ak Parti karşısında yalnız bırakmış oldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
Damon 2 hafta önce
How would you like the money? http://bkfrem.dk/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The cork will form the heat shield (wood is an excellent ablative material, and rumour has it that the Soviets used it on their early probes), and the pilot’s space suit, they told the media this week, is made from “valves and pipes from the hardware shop”. They tested how their brave putative astronaut stood up to G-forces by sticking him on a local fairground ride. They hope that the eight-ton craft will carry a human being into space – the first amateur-built rocket to do so.
Barrett 2 hafta önce
I'd like to send this parcel to https://mondonews.ro/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Last month, industry sources told Reuters Rosneft wasseeking a stake in Azerbaijan's Absheron gas project. The sourceat SOCAR said "it's not ruled out that Absheron along with otherprojects will be mentioned in the deal." (Reporting by Vladimir Soldatkin and Katya Golubkova in Moscowand Lada Evgrashina in Baku; editing by Elizabeth Piper andJames Jukwey)
Jonah 2 hafta önce
I wanted to live abroad https://bordersofadventure.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com The young people - who spent most of their lives in the U.S. but were living in Mexico or Central America after either being deported or leaving on their own - are trying to come back, appealing to be let in for humanitarian reasons or to seek asylum. They face days or weeks in custody.
Kaylee 2 hafta önce
Where did you go to university? https://www.rheintal-ix.net/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal-pharmacy com Justice Scalia also argued that the current system of aggregate caps “saps the vitality of political parties” by diverting fund raising energy to political action committees, which perform a similar route for election money already.
Derrick 2 hafta önce
Incorrect PIN https://gustoking.de/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Duberstein is often referred to in these words: “It isn’t exactly clear what Kenny does.” You know you’ve made it in D.C. when someone says that—”It isn’t clear what he does”—about you. Such people used to have an air of mystery about them. You assumed they did something exotic, like work for the CIA. Now you might assume the Kuwaiti government or someone is paying them a gusher to do something not terribly virtuous. They would prefer not to discuss their work, if you don’t mind, and you have to respect their discretion. Ambiguity pays well here.
qomkvmzkzz 1 ay önce
NSufCD jtpxpszjakup, [url=http://rkeqwbcaqcei.com/]rkeqwbcaqcei[/url], [link=http://nvynxbckwosa.com/]nvynxbckwosa[/link], http://lkrkdpnwqyjs.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA