Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 26-11-2019 10:37

Minik ellerle vicdanımıza dokunuyorlar

Köşe başında, trafik ışıklarında ve kalabalık olan her yerde gördüğümüz, ellerinde su, peçete veya baskül olan ya da elleri boş bir şekilde dilenen çocuklar insanların merhamet duygusundan faydalanmak için kullanılıyor. İnsanların vicdanlarını sömürerek para kazanmayı hedefleyen kişi ya da kişiler kirli emellerine çocukları dahil ederek onların hayatlarıyla oynuyor.

Minik ellerle vicdanımıza dokunuyorlar

Dilencilik toplumda sıkça karşılaşılan bir olgudur. İnsanlar mecburiyetten, yoksulluktan veya haksız kazanç elde etmek gibi gayeler ile dilenme fiilinde bulunmuştur. Bu itibarda insanların acıma, merhamet gibi duygularını sömürerek, insanların yardımda bulunma hissini uyandırmayı amaçlamışlardır. Bu amaç kapsamında söz konusu duyguların istismar edilmesi bakımından özellikle çocukları dilenci olarak kullandıkları görülmektedir.

Sokaklarda oyun oynamak yerine dilendirilen çocuklar birçok haklarından mahrum bırakılıyor. Kanunen ve ahlaki olarak her çocuğun doğuştan sahip olduğu eğitim, sağlık, barınma, korunma, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini tamamlama hakları bulunmaktadır. Bu haklar bütün çocukların daha mutlu, daha sağlıklı ve daha onurlu yaşaması içindir. Bu haklardan mahrum bırakılan ve sokaklarda dilendirilen çocuklar eğitim alamıyor, korunmuyor, sağlıklı beslenemiyor, kişisel gelişimlerini düzgün tamamlayamıyor, sürekli şiddet ve hakaretlere maruz kalıyor. Trafikteki araçların ortasında gezerek, hareket halindeki araçlara yaklaşmaya çalışarak, tanımadıkları insanların yanına giderek kendilerini her türlü tehlikeye atan çocukların tek gayesi akşam olduğunda kendilerini sokağa atan kişilere para götürmek. Bu sayede akşam para götürdükleri ebeveynlerinden, kişi veya kişilerden belki şiddet görmeyecek, belki de akşam yemek yiyebilecekler.

 Türk ceza kanunu ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan çocuk hakları, çocukları dilendirerek veya çalıştırarak ihlal edilmiş sayılıyor. Sokaklarda sizden para isteyen veya bir şeyler satmaya çalışan çocuklara acıyıp onlara para vermek, sattıkları ürünleri almak onlara iyilik yapmaktan çok kötülük sayılıyor. Verdiğiniz her kuruşla bu çocukları okullarından ayırıp sokağa mahkûm ettiğinizi unutmayın. Bu yüzden dilenen veya çalıştırılan bir çocuk gördüğünüzde onlara gerçekten yardım etmek istiyorsanız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Alo 183 Çağrı Merkezi’ni arayarak onları ihbar edebilirsiniz. Bu sayede çocukların sokaklardan kurtarılıp eğitim hayatına döndürülmesini, daha güvenli ortamlarda yetiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

HaberFoto: İbrahim Cengiz

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA