AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:35

Organik Tarım zor iş

Son yıllarda her geçen gün daha da artan hastalıkların temelinde yattığına inandığımız tarımsal gıdalarda organik tarımın azalması ile ilgili yaptığımız araştırmada organik tarımın sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığı ortaya çıktı.

Organik Tarım zor iş

Bu coğrafyada insanlar yüzyıllardır tarımla uğraşıyor. Eskiye nazaran zirai ilaç kullanımı gün geçtikçe artarken bunun en ciddi etkisini de sağlığımızda her geçen artan bozulmalarla görüyoruz. Peki, tarımda sentetik ilaçlar yerine organik ilaçlara ve organik tarıma neden yer vermiyoruz? Bu konu ile ilgili ziraat yüksek mühendisi Ramazan Akçay açıklamalarda bulundu:

“Son yıllarda devletin ‘İyi Tarım’ uygulamaları altında teşvikleri var. Organik ilaçlara bir meyil var ama yaygın kullanımı zaman alacaktır. Endüstriyel bir toplumuz bu gün Türkiye’de 1 milyon nüfusu aşan en az 20 şehir var, bu nüfusu besleyebilmek için modern tarım tekniklerini kullanmaktan başka çaremiz yok. Türkiye için organik tarım şuanda biraz ütopik. 1 milyonluk bir şehirdesin kaç kişi organik domatese ulaşabilecek. Organik süt istiyorsun, organik süt üretebilmen için yem bitkilerinin organik olması lazım, o bitkiler organik şartlarda yetişmesi lazım, doğal şartlarda yetiştirmek önemli. Organik tarımda mahsulünde az olacak. Organik tarım yapacakların çok büyük finansmanlara sahip olması gerekir, misal 5000dekarlık bir arazide organik tarım yapacak, o büyüklükte uygun tarım arazisi bulmak çok zor. Karşılaştığımız sorunlarda bir tanesi de arıcılık, arıcılar yoncanın çiçeklenme döneminde kovanları belli yerler koyuyorlar ama son yıllarda bu yapılmıyor. Sebebi ise yoncalarda kullanılan zirai ilaçlar. Arılar ilaçlar yüzünden telef oluyor. Küçük alanlarda organik tarım yapılıyor, seralarda örneğin, bunun için dölleyici arılar kullanılıyor, belli doğal materyaller kullanıyorlar ama verim az. Diğer çiftçiler 20 ton ürün alırken bu adam 5 ton alıyor. Hem masraflı hemde kar edebilmek için ürünü yüksek fiyata satıyor. Bu durumda 1 liraya zirai ilaç kullanan çiftçi satış yapıyorsa, organik tarımcılar 6 liraya satıyor, bu sebepten de gelir düzeyi yüksek bir kesime hitap ediyor. Hem masraflı hem ne çıkan ürünün satış fiyatı yüksek olduğu için organik tarım yapmak ülke şartlarında zorlaşıyor.” HaberFoto: Aslıhan DEMİRER 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA