Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:35

Organik Tarım zor iş

Son yıllarda her geçen gün daha da artan hastalıkların temelinde yattığına inandığımız tarımsal gıdalarda organik tarımın azalması ile ilgili yaptığımız araştırmada organik tarımın sanıldığı kadar kolay bir iş olmadığı ortaya çıktı.

Organik Tarım zor iş

Bu coğrafyada insanlar yüzyıllardır tarımla uğraşıyor. Eskiye nazaran zirai ilaç kullanımı gün geçtikçe artarken bunun en ciddi etkisini de sağlığımızda her geçen artan bozulmalarla görüyoruz. Peki, tarımda sentetik ilaçlar yerine organik ilaçlara ve organik tarıma neden yer vermiyoruz? Bu konu ile ilgili ziraat yüksek mühendisi Ramazan Akçay açıklamalarda bulundu:

“Son yıllarda devletin ‘İyi Tarım’ uygulamaları altında teşvikleri var. Organik ilaçlara bir meyil var ama yaygın kullanımı zaman alacaktır. Endüstriyel bir toplumuz bu gün Türkiye’de 1 milyon nüfusu aşan en az 20 şehir var, bu nüfusu besleyebilmek için modern tarım tekniklerini kullanmaktan başka çaremiz yok. Türkiye için organik tarım şuanda biraz ütopik. 1 milyonluk bir şehirdesin kaç kişi organik domatese ulaşabilecek. Organik süt istiyorsun, organik süt üretebilmen için yem bitkilerinin organik olması lazım, o bitkiler organik şartlarda yetişmesi lazım, doğal şartlarda yetiştirmek önemli. Organik tarımda mahsulünde az olacak. Organik tarım yapacakların çok büyük finansmanlara sahip olması gerekir, misal 5000dekarlık bir arazide organik tarım yapacak, o büyüklükte uygun tarım arazisi bulmak çok zor. Karşılaştığımız sorunlarda bir tanesi de arıcılık, arıcılar yoncanın çiçeklenme döneminde kovanları belli yerler koyuyorlar ama son yıllarda bu yapılmıyor. Sebebi ise yoncalarda kullanılan zirai ilaçlar. Arılar ilaçlar yüzünden telef oluyor. Küçük alanlarda organik tarım yapılıyor, seralarda örneğin, bunun için dölleyici arılar kullanılıyor, belli doğal materyaller kullanıyorlar ama verim az. Diğer çiftçiler 20 ton ürün alırken bu adam 5 ton alıyor. Hem masraflı hemde kar edebilmek için ürünü yüksek fiyata satıyor. Bu durumda 1 liraya zirai ilaç kullanan çiftçi satış yapıyorsa, organik tarımcılar 6 liraya satıyor, bu sebepten de gelir düzeyi yüksek bir kesime hitap ediyor. Hem masraflı hem ne çıkan ürünün satış fiyatı yüksek olduğu için organik tarım yapmak ülke şartlarında zorlaşıyor.” HaberFoto: Aslıhan DEMİRER 

NELER SÖYLENDİ?
@
amyislkhwu 2 gün önce
9izGAt nxehjumwrheg, [url=http://hwgtzsdfhlkq.com/]hwgtzsdfhlkq[/url], [link=http://hsttzafbahct.com/]hsttzafbahct[/link], http://rekyqnlwqwme.com/
ztgddquiuw 3 hafta önce
tmpMY2 blhoilrdtxvf, [url=http://ttdnyarmfamt.com/]ttdnyarmfamt[/url], [link=http://htfstdzskvbi.com/]htfstdzskvbi[/link], http://mnfglpkkmlui.com/
Hobert 1 ay önce
Why did you come to ? https://candletech.com/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacycom China's central bank announced on Friday that banks couldnow lend at whatever rate they liked, enabling them to competefor new borrowers with cheaper credit at a time when the world'ssecond-largest economy is slowing markedly.
Paris 1 ay önce
What line of work are you in? https://vietlott.me/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Officials believe the problem is not the number of unions but ensuring greater access to them. The Church will allow them to use its buildings and schools and encourage Church members with the right expertise to volunteer with them.
Jaden 1 ay önce
In a meeting http://lics.edu.ph/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com U.S. Bankruptcy Judge Christopher Klein in April found Stockton eligible for bankruptcy protection and said the showdown the insurers sought over payments to the pension fund would have to wait until the city filed its plan for adjusting its debt to exit from bankruptcy.
Ricky 1 ay önce
It's serious https://fesvebi.edu.ge/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Global leaders this week have scrambled to return from vacations and schedule phone conversations and meetings to discuss potential strategies and outcomes for military retaliation against Syria, following last week's chemical attack.
Gerry 1 ay önce
I can't get through at the moment http://sailormusic.net/?s=https://www.hab.cl/buy-aciphex-baikal-pharmacycom-rtlx buy aciphex baikal pharmacy com Lockheed said its board also increased the amount approvedfor share repurchases by $3 billion. The number of sharespurchased and the timing of those purchases would be determinedby management. The funds do not have an expiration date.
fovjim 2 ay önce
ktJmfW kxusoehoftzs, [url=http://cwwccakqbkay.com/]cwwccakqbkay[/url], [link=http://xqbuszujdzqx.com/]xqbuszujdzqx[/link], http://qozgeoeqayzr.com/
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA