AKSARAY
Giriş Tarihi : 20-11-2019 10:38

Psikoteknik Testi yaptırdınız mı?

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede 1 Aralık'ta ticari araç sürücülerine psikoteknik testi zorunluluğu geleceği bildirildi.

Psikoteknik Testi yaptırdınız mı?

Araç sahipleri dikkat: 1138 TL cezası var.

İstanbul 'da otobüs durağına halk otobüsünün dalması olayından sonra İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayımladı ancak sadece bu olay değil bundan önce ve sonra bu şekilde birçok olayın meydana gelmesi bakanlığı harekete geçirdi.

Yayımlanan genelgede 1 Aralık 2019  tarihine gün verildi ve  ticari araç sürücülerinin belgelerini ve psikoteknik raporlarını tamamlamalarının zorunluluğu vurgulandı.

Yayımlanan genelgede, insan hatası nedeniyle meydana gelen trafik kazalarının en aza indirilmesinin hedeflendiği bildirildi.

Sürücünün trafiğe çıktığı andan itibaren hafıza, hız kontrolü ve saldırganlık gibi durumlarda; davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, 1 Aralık'tan itibaren ticari araç sürücülerine zorunlu hale geliyor. Bu testi yapmayanlara 855 TL ceza kesilecek.

Aracın Sahibine 855 TL, Sürücüsüne ise 283 TL Para Cezası Kesilecek

Konu ile ilgili yayımlanan genelgede İçişleri Bakanlığı , psikoteknik test raporunu yaptırmayan sürücünün kullandığı aracın sahibine 855 TL , şoföre ise 283 TL ceza kesileceğini duyurdu. Söz konusu cezalar 1 Aralık 2019 tarihinden sonra bu testi yapmayan sürücülere uygulanacak.

Psikoteknik Test Raporu Nedir Nasıl Alınır?

Psikoteknik testi , riskli şoförlerin trafiğe çıkarılmaması için uygulanan bir testtir. Bu test psikologlar eşliğinde alınır.

1-1,5 saat süren test içinde vatandaşlara dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, hız mesafe testi, seçici dikkat testi, görsel algı bellek testi, çarpışma tahmin testi, kişilik testi, çevresel görsel görüş testi, görsel süreklilik testi, hız testi ve trafik ile ilgili görüş testi adı altında toplamda 12 farklı test uygulanarak yapılır.

Testi başarı ile geçenlere Psikoteknik Test Raporu verilir. Testte başarısız olanlar bu raporu alamayarak ticari araç kullanamayacak. HaerFoto: Ömer SEVGİ

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA