Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 13-11-2019 11:12

Sadece restorasyon etmek yeterli mi?

Tarihi yapıların çevresi sadece peyzaj çalışmalarıyla güzelleştirilemez, burada ki mimari yapılanmanın da tarihi dokuya uygun olması beklenir. Çünkü bu tür yapılar sadece Aksaraylıların yaşam alanından ibaret değil bilakis şehrimize gelen birçok turistin ve tarih meraklılarının da gezi ve çekim alanıdır.

Sadece restorasyon etmek yeterli mi?

Tarihi Ulu Caminin avlusunda ki ağaçların dalları güvercinlerin çok eskiden beri meskeni olmuştur, onlarda bu yapının bir parçasıdır elbette, ancak orada nereden geldiği, kim oldukları belli olmayan şahısların mekan tutması anlaşılır değildir. Sözde güvercinleri beslediklerini iddia eden bu şahıslar kimdir? Hangi izinle ve hakla burada yem satmaktadırlar?

Yaptığımız araştırmalarda bu şahıslarla ilgili polis merkezine daha önce de şikayetlerin yapıldığını, zabıta ve polis işbirliği ile şahısların oradan uzaklaştırıldığını öğrendik. Halen oradaki şahısları görmeye gittiğimizde uyuşmuş bir halde insanların yürüyüş yolları üzerinde sereserpe yatıp uyuduklarını gördük, kimseyi umursamayan şahıslar adeta burayı mekan edinmişler. Mekan edinmişler diyorum zira orada bir başkasıyla sohbet ederken kamuya açık bir alanda üzerimize yürüyüp kendi şahsi mekanlarıymış gibi pervasızca bizi kovaladılar. Bize yaptıkları bu hadsiz saldırıyı görünce, buraya gelen turistlere acaba neler yapıyorlar, diye düşünmeden edemedim.

Gerekli tedbirlerin alınması için ilgili kurumlara durumu haber verdiğimizde de öğrendik ki bu şahıslar defalarca şikayet edilmişler, uzaklaştırılmışlar ama kalıcı olarak bir çözüm üretilememiş.

Aksaray’da yaşayanlar aileleriyle çocuklarıyla birlikte Ulu Caminin avlusunda huzur ve güven içerisinde dolaşabilmeli, ayrıca şehrimize gelen binlerce yerli ve yabancı ziyaretçinin güvenliğinin de sağlanabilmesi için ilgili kurumlarımızın behemehal burada gerekli ve yeterli tedbirleri kalıcı olarak alması gerekir. Umarım hiçbir vatandaşımız ve misafirimiz herhangi bir hakaret ve zarara maruz kalmadan tedbir alınır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA