Brisa
AKSARAY
Giriş Tarihi : 18-12-2019 10:12

Sinema günlerinde çobanlık konuşuldu

Aksaray Ticaret Borsası üyeleri, üretici ve yetiştiriciler için sinema günleri düzenledi.

Sinema günlerinde çobanlık konuşuldu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce verilen Sürü Yöneticiliği Eğitimi'ne katılan kursiyerlere ve katılımcılara “Anadolu'da Koyunculuk” adlı sinema filmi izletildi. Katılımcılara hitaben konuşan Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök “Türkiye'nin birçok yerinde düzenlenen toplantılara katıldım. İşimin çobanlık olduğunu her zaman dile getirdim. Hatta bazıları estağfurullah diyor. Çobanlık peygamber mesleği benim de ekmeğim rızkım çobanlıktır diyorum. Ben bundan gurur duyuyorum. Yaptığınız işin önemine varmanız gerekiyor. Küçük bir iş yapmıyorsunuz” dedi.

“Çift ile koyun gerisi oyun”

Başkan Özkök “Atalarımızın her dediği yaşantımızda karşımıza çıkmaktadır. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarımızın hiçbir zaman aç kalmayacağını, çoluğunun çocuğunun rızkını temin etmede zorluk çekmediğini görmekteyiz. Geldiğimiz süreçte hem çobanız ve çoban bulmakta zorluk çekiyoruz. Çalışacak insan bulmakta zorluk çekiyoruz. O sıkıntının da tamamen sizlerden kaynaklandığını düşünüyorum. Çobanlığın ne kadar önemli olduğunu bizler anlatamamışız” dedi.

Yaptığınız işten utanmayın

Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mahmut Aktürk, kendisinin de köyde yaşadığını ifade ederek “Köyde en kötü iş sığır çobanlığıdır, daha sonra koyun çobanlığı, sonra ise kır bekçiliğidir. Halen de böyledir. Elinden bir iş gelmeyen insanların bu işleri yaptığı yönünde bir algı var ama bu böyle değil. İşin temeli ekonomiktir. Bu işten para kazanıldıkça, hayvan para ettikçe gelir düzeyi arttıkça çobanlığında kalitesi toplum içindeki yeri de arttı” ifadelerini kullandı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
ARŞİV ARAMA